Przepis na pesto z bazylii

 Jak zrobić pesto z bazylii

Pesto z bazylii to przepyszna, aromatyczna oraz niezwykle zdrowa pasta. Jest ona najczęściej używana do dań obiadowych z makaronu. Ten zielony sos przywędrował do nas ze słonecznych Włoch. Składa się on z prostych, ogólnodostępnych składników, bogatych w substancje odżywcze tj. białko, witaminy, minerały oraz zdrowe tłuszcze. Włączając bazyliowe pesto do naszej diety dostarczamy naszemu organizmowi substancje odżywcze poprawiające trawienie, wzmacniające układ krwionośny oraz odpornościowy. 

Jak przyrządzić pesto z bazylii

Z czym podawać pesto z bazylii

W czym zrobić pesto z bazylii

Pesto z bazylii możemy przyrządzić w ciągu kilku minut. W zależności od upodobań możemy nieco zmienić skład lub proporcje poszczególnych składników. Tradycyjna pasta bazyliowa była robiona w moździerzu. Dzisiaj możemy skorzystać z urządzeń tj. blender, malakser kuchenny, czy Thermomix.

Składniki na pesto bazyliowe

Jak zrobić pesto z bazylii

Na pesto bazyliowe potrzebujemy następujące składniki:
  • 40 g parmezanu
  • 40 g orzechów nerkowca
  • doniczkę bazylii
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
Większość z nich mamy w naszej kuchni na co dzień. Oliwę z oliwy możemy wymienić na olej rzepakowy z pierwszego tłoczenia, olej lniany, czy też inny ulubiony olej używany w naszej kuchni. Podobnie możemy postąpić z orzechami nerkowca. Na sos z bazylii nadają się także orzechy włoskie, czy też ziarna słonecznika lub dynii.

Pesto ze świeżej bazylii krok po kroku


Listki z bazylii delikatnie odrywamy, płuczemy w zimnej wodzie i osuszamy rozkładając na suchą ściereczkę kuchenną lub korzystając z wirówki do sałaty. 

Wyciskamy sok z cytryny.

Parmezan kroimy na duże kawałki.

Obieramy czosnek.

Wszystkie składniki wkładamy do naczynia miksującego i ucieramy tak długo, aż powstanie w miarę jednolita masa. 

Pesto ze świeżej bazylii spożywamy bezpośrednio po spożyciu. Możemy je także przechowywać przez kilka dni w zamkniętym słoiczku w lodówce. Aby zapobiec zbyt szybkiemu psuciu, możemy wierzch sosu bazyliowego polać dodatkową porcją oleju. 

Z czym podawać bazyliowe pesto

Wbrew pozorom bazyliowe pesto to nie tylko idealny dodatek do różnego rodzaju makaronów. Świetnie nadaje się ono jako dodatek do pieczywa, warzyw oraz mięsa. Ma ono bardzo intensywny, aromatyczny smak. Wzbogaci więc delikatny smak potraw tj.:
  • chleb z tostera ze świeżymi warzywami np. z pomidorem lub ogórkiem;
  • mięso np. pierś z indyka, czy kurczaka;
  • duszone, smażone, czy też grillowane warzywa tj. cukinii, papryka, bakłażany.
Dodatek w postaci świeżej bazylii oraz cytryny sprawia, że smak pesto jest bardzo orzeźwiający. Pesto z bazylii świetnie sprawdza się w lecie – zwłaszcza podczas grillowania, kiedy możemy dodać je niemal do wszystkiego. 

Nie dość że sos bazyliowy przygotowany ze świeżych składników jest przepyszny, zawiera on witaminy E i K oraz minerały tj. sód, magnez, żelazo, fosfor, czy selen. Nie bez powodu mówi się, że kuchnia śródziemnomorska jest jedną z najzdrowszych kuchni.

Komentarze