Czas na grill! Wiosennie, przyjemnie, smacznie...

 Jakie produkty nadają się na grill

Grillowanie to świetny sposób na wspólne spędzanie wieczoru. Jedni z nas robią to w ogrodzie, inni na tarasie lub niewielkim balkonie. Cechą wspólną jest dobre jedzenie, wspaniała atmosfera oraz świeże powietrze. Jaki grill wybrać? Każdy z nas ma różne możliwości. Podczas gdy na tarasie świetnie sprawdzi się grill elektryczny lub gazowy, w ogrodzie możemy nawet wybudować swój własny grill z wędzarnią. Co warto wiedzieć o grillowaniu? Oto najważniejsze informacje!

Grille ogrodowe na Ceneo.pl

Jakie produkty spożywcze nadają się na grill

Chociaż większość z nas kojarzy grillowanie z dobrze wypieczoną karkówką oraz kiełbaskami, tak naprawdę na grill nadaje się nie tylko mięso. Jakie produkty spożywcze możemy grillować? Są to następujące grupy produktów:
  • mięso – np. karkówka, kiełbaski, kaszanka, stek wołowy, pierś z kurczaka lub z indyka, skrzydełka, bekon (najlepiej z dodatkiem tzatziki oraz sałatki z ziemniaków);
  • ryby – np. pstrąg, dorsz, łosoś, kałamarnice (przepis na kalmary nadziewane serem feta z grilla znajdziemy tutaj), ośmiornice;
  • warzywa tj. papryka (najlepiej spiczasta), cukinii, bakłażany, szparagi, ziemniaki, pieczarki;
  • sery – feta, camembert, halloumi (grillujemy koniecznie w aluminiowym, stalowym lub ceramicznym naczyniu);
  • pieczywo – idealnie będzie smakowało z masłem ziołowo-czosnkowym domowej roboty.
Podczas grillowania ryb oraz drobno pokrojonych warzyw świetnie sprawdzi się kosz do grillowania ryb oraz warzyw. Kolejne niezwykle pomocne akcesoria do grillowania to m.in.:
  • patelnia do grillowania warzyw, ryb oraz serów;
  • pędzelek do smarowania;
  • szczypce do grilla;
  • szarpacz do mięsa;
  • łopatka ze stali nierdzewnej;
  • stalowa miseczka np. na masło ziołowe, którym będziemy smarowali mięso lub warzywa w trakcie grillowania.
Warto się w nie zaopatrzyć. Znacznie ułatwią one nam pracę. Dobrej jakości akcesoria do grilla posłużą nam latami. 

 Jak grillować mięso

Jak zamarynować mięso na grilla

Mięso na grill koniecznie powinno zostać wcześniej zamarynowane. Najlepiej nawet dzień wcześniej. Dzięki temu przejdzie ono smakiem. Jakie przyprawy nadają się do marynowanie mięsa? Dla niektórych osób dobrym rozwiązaniem będzie przyprawa do grilla (zwłaszcza dla tych, które mają niewielkie doświadczenie w gotowaniu). 

Możemy również stworzyć własną kompozycję przypraw. Do przyprawiania mięsa świetnie nadają się przyprawy tj. sól, pieprz, chili, czosnek, miód i majeranek. W kuchni greckiej zamiast majeranku używa się oregano. Marynata do drobiu może zawierać kurkumę. 

Jak grillować mięso w całości

Podczas grillowania cierpliwość jest cnotą (zupełnie jak w życiu). Mięso kładziemy na rozgrzany ruszt i przewracamy 2-3 razy. Znacznie mniej czasu potrzebujemy na grillowanie piersi, kiełbasy, czy też kaszanki. Nieco więcej czasu potrzebuje gruby wołowy stek czy też żeberka. W grillu z pokrywą możemy nawet przyrządzić pyszną karkówkę w całości czy też kurczaka. Potrzebujemy wówczas około 1,5 godziny. 

Jak grillować ryby

Jakie produkty spożywcze nadają się do grillowania

Na grill świetnie nadają się nie tylko filety z ryb, ale także i ryby w całości. Filetów z ryb nie powinno się marynować. Przed grillowaniem możemy je lekko posypać solą. Równie dobrze możemy zrobić to po grillowaniu. Całe ryby najlepiej natrzeć solą (z zewnątrz oraz od środka) oraz nafaszerować świeżym koperkiem lub zieloną pietruszką oraz cytryną

Jeśli zdecydujemy się na grillowanie kałamarnic lub ośmiornicy, koniecznie powinniśmy je wcześniej ugotować oraz zamarynować. Jak długo gotować kałamarnice oraz ośmiornice? Kałamarnice będą wystarczająco miękkie po 10-15 minutach. Z kolei tzw. oktopus (ośmiornica) potrzebuje w zależności od wielkości 40-90 minut (około 40 minut na kilogram ośmiornicy). Zarówno kałamarnice, jak i ośmiornice marynujemy w soli oraz czosnku. Pod koniec grillowania posypujemy je oregano

Ryby oraz owoce morza przed spożyciem należy skropić sokiem z cytryny. Cytryna pasuje również do mięsa, jak i do warzyw. 

Jak grillować warzywa

Jakie warzywa nadają się na grilla

Warzyw najlepiej nie marynować przed grillowaniem. Kroimy je jedynie na odpowiednie kawałki. Możemy je także ułożyć na grill w całości. Musimy jednak liczyć się z tym, że grillowanie warzyw będzie trwało wówczas nieco dłużej. 

Możemy również wykorzystać sytuację, że rozpaliliśmy grilla i upiec bakłażany w całości, z których następnie zrobimy przepyszną sałatkę z bakłażanów na kolejny dzień lub paprykę, którą następnie zamarynujemy w słoiczku (do chleba lub do obiadu). 

Jaki grill wybrać

Jaki grill jest najlepszy - węglowy, elektryczny czy gazowy

Na rynku mamy dostępne grille węglowe, drzewne, gazowe oraz elektryczne – z pokrywą lub bez. Podczas gdy tanie grille na węgiel wymagają od nas pewnych umiejętności grillowania oraz opanowania żywiołu, jakim jest  ogień, grillowanie na nowoczesnych grillach węglowych, gazowych oraz elektrycznych jest znacznie łatwiejsze. Grille gazowe oraz elektryczne znacznie łatwiej jest również wyczyścić. 
To, jaki grill wybierzemy, powinno zależeć od naszych umiejętności, upodobań, potrzeb oraz możliwości finansowych. Podczas kupna grilla warto zwrócić uwagę na szczegóły tj.:
  • rozmiar oraz ciężar (zwłaszcza jeśli do dyspozycji mamy niewielki balkon);
  • powierzchnia do grillowania;
  • łatwość transportu/ przemieszczania np. przy pomocy zamontowanych kółek;
  • możliwość grillowania dużych kawałków mięsa w całości;
  • dodatki tj. pokrywa, termometr, ruszt z regulowaną wysokością, otwory wentylacyjne;
  • opinie innych użytkowników;
  • materiał, z jakiego jest wykonany grill;
  • dobra jakość.
Warto zwrócić uwagę na odpowiedni stosunek jakości do ceny.

Grill lawowy z kamieniami wulkanicznymi

Grill do gastronomii z kamieniami lawy

Grill lawowy to grill, w którym używamy kamieni wulkanicznych. Kamienie lawy nagrzewają się przy pomocy dostarczanego gazu oraz przez długi czas utrzymują stałą temperaturę. Podczas użytkowania takiego grilla znacznie łatwiej jest nam zapanować nad temperaturą. To bardzo ekologiczne oraz ekonomiczne rozwiązanie

Grill z kamieniami lawy jest znacznie łatwiejszy do czyszczenia. Wystarczy wyczyścić ruszt, na którym znajdowały się produkty spożywcze. Kamienie lawy wymienia się raz na jakiś czas – gdy kamień zacznie się kruszyć (raz w sezonie przy częstym użytkowaniu). 

Ruszt w grillu lawowym najczęściej zrobiony jest z prętów w kształcie rowków, którymi spływa tłuszcz. Dzięki temu tłuszcz nie dostaje się do ognia i nie smoli mięsa wydzielając toksyczne substancje. 

Jaki ruszt wybrać – lawowy czy elektryczny

Grill z kamieniami lawy jest niemal tak samo łatwy w użyciu jak grille elektryczne. Oba rodzaje grillów są używane w gastronomii. Grill lawowy nadaje potrawom posmak typowy dla dań grillowanych. Podczas gdy grill elektryczny sprawia, że mięso lub ryby jedynie optycznie przypominają potrawy grillowane. Smakiem nie dorównują one potrawom grillowanym na tradycyjnym grillu lub na grillu z kamieniami wulkanicznymi.

Murowany grill w ogrodzie z wędzarnią

Osoby mające do dyspozycji ogród, mogą zdecydować się na murowany grill. Jego największą zaletą jest to, że będzie to spersonalizowany grill, który w 100% będzie odpowiadał naszym potrzebom

Jaki grill do ogrodu wybrać

Murowany grill oprócz rusztu do grillowania może mieć także wędzarnię, w której będziemy wędzili własne wyroby mięsne tj. szynki, boczki, polędwiczki, gołębie, udka z drobiu czy też kury w całości oraz własnoręcznie złowione ryby.

Jaki grill do ogrodu wybrać

Jakie drzewo nadaje się do wędzenia? Uniwersalne drewno, które wyśmienicie sprawdza się podczas wędzenia to buk, dąb oraz olcha. Przy pomocy drewna z przyciętych drzewek owocowych tj. jabłoń, wiśnia, śliwa możemy nadać mięsu oryginalnego aromatu oraz smaku. Rodzaj użytego drewna ma także wpływ na kolor wędzonki. Warto poeksperymentować i sprawdzić, który smak wędzonych produktów będzie nam najlepiej smakował, w zależności od użytego drewna. 

Jak wyczyścić ruszt z grilla

Ruszt z grilla najlepiej czyści się na gorąco. W tym celu po zakończeniu grillowania należy przykryć kratkę do grillowania folią aluminiową i rozgrzać grill do wysokiej temperatury. Po czasie około 15 minut, gdy tłuszcz oraz resztki potraw na ruszcie się wypalą, czyścimy gorący ruszt szczotką. Potrzebna będzie nam do tego specjalna szczotka do grilla z włosiem ze stali nierdzewnej oraz dla naszego komfortu i bezpieczeństwa rękawica do grilla. Następnie ruszty przecieramy do czysta wilgotną ściereczką oraz papierowym ręcznikiem z niewielką ilością oleju, który ma zapobiec powstawaniu rdzy. 

Jaki grill jest używany u was oraz co najczęściej znajduje się na ruszcie? 

Komentarze