Różowa sól himalajska – zastosowanie w kuchni, kosmetyce i nie tylko!

 Na co pomaga sól himalajska

Różowa sól himalajska należy do jednej z najzdrowszych soli na świecie. Znajduje się ona u podnóża gór, gdzie w naturalny sposób krystalizowała się ona na przestrzeni tysięcy, a nawet milionów lat. Jest to nieprzetworzona sól. Jej skład (bogaty w liczne minerały) ma wpływ na kolor soli himalajskiej. Przepisuje się jej wiele prozdrowotnych właściwości, aczkolwiek wiele z nich nie jest popartych naukowo. Jakie właściwości ma sól himalajska? Przyjrzyjmy się temu bliżej. 

Zapraszam do zapoznania się z artykułem na temat uzdrawiającej pasty dr Budwig

Sól himalajska – właściwości

Informacje na temat tego, czy sól jest zdrowa, znajdziemy tutaj. Sól himalajska to bardzo charakterystyczna sól, która nie została oczyszczona z tego co najcenniejsze, czyli z minerałów, które nadają jej charakterystycznego, pięknego, różowego koloru. W jej skład wchodzą m.in. sód, potas, magnez, fosfor, wapń, cynk, żelazo czy chrom. W związku z tym sól himalajska ma prozdrowotne właściwości. Stosowana jest ona przy dolegliwościach tj.:
  • problemy z jelitami;
  • nadciśnienie;
  • choroby układu oddechowego tj. astma;
  • infekcje jamy ustnej oraz gardła (zalecana płukanka z soli).
Sól himalajska reguluje gospodarkę wodną organizmu. Zaleca się dodawanie soli do wody pitnej. Dzięki temu nasz organizm wchłania więcej elektrolitów. Jerzy Ziemba stosuje sól kłodawską (równie zdrowa). Dodając szczyptę soli do wody dostarczamy naszemu organizmowi minerały. Jednocześnie sprawiamy, że woda krąży w naszym organizmie nawadniając wszystkie organy. 

Sól himalajska stosowana jest także w kosmetyce na cellulit (świetnie działa peeling z kawy oraz soli), trądzik, grzybicę, czy łuszczycę. 

Jak używać soli himalajskiej

Sól himalajską możemy kupić pod różną postacią. Najpopularniejsza jest drobna oraz gruboziarnista sól. Do gruboziarnistej soli możemy użyć młynka do przypraw. Sól himalajska jest także dostępna w bryłach, które są bardzo twarde. Jak używać sól himalajską w bryłach? Bryłę taką należy umieścić w szklance z wodą na 20-30 minut. W tym czasie sól nieco się rozpuści. Słoną wodą przyprawiamy gotowane potrawy. Oczywiście metoda ta sprawdza się tylko podczas gotowania i wymaga czasu, aby nauczyć się dozowania roztworu z solą. 

Sól himalajska do oczyszczania powietrza – lampy z soli himalajskiej jako jonizator powietrza

Sól himalajska służy także do oczyszczania powietrza. Lampa ze soli himalajskiej to doskonały jonizator powietrza. 

Jak działa lampa z soli himalajskiej? Jest to bryła soli, w środku której znajduje się źródło światła, czyli żarówka. Nie podlega wątpliwości, że sól posiada właściwości higroskopijne tzn. wchłania wilgoć. Możemy to zaobserwować np. w solniczce, do której często wsypujemy ryż mający zapobiec temu, aby sól stała się wilgotna. 

Cząsteczki wody wiążą bakterie, wirusy, grzyby oraz alergeny i są wchłaniane przez lampę. Dzięki temu w mieszkaniu mamy czyste powietrze. Z czasem lampa oddaje wilgoć z powrotem do otoczenia, a zanieczyszczenia oraz alergeny pozostają związane przez sól w lampie. W związku z tym lampa z soli himalajskiej jest szczególnie polecana dla osób cierpiących na schorzenia tj. astma, alergie czy POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). 

Lampy z soli himalajskiej oczyszczają powietrze również z tzw. elektrosmogu, czyli promieniowania, które wytwarzają urządzenia elektryczne tj. radio, telewizor, telefon, smartphone czy też Internet bezprzewodowy. Elektrosmog może przyczyniać się do rozwoju chorób tj. rak, demencja, Alzheimer czy chorób serca. Lampa z soli himalajskiej to doskonały jonizator powietrza, który podnosi poziom jonów ujemnych w pomieszczeniu. 

Ponadto światło padające z lampy z soli himalajskiej ma właściwości relaksujące oraz może pomagać w zasypianiu (podobnie jak muzyka relaksacyjna).

Komentarze