Post przerywany tzw. intermittent fasting to sposób nie tylko na smukłą sylwetkę, ale także na życie w dobrym zdrowiu. Od dłuższego czasu cieszy się on dużą popularnością. Jego największą zaletą jest fakt, że tak naprawdę nie musimy z niczego rezygnować. Większość z nas kojarzy post z głodówką. Tymczasem podczas intermittent fasting możemy każdego dnia spożywać regularnie posiłki bogate w białka, węglowodany oraz tłuszcze. Na czym polega post przerywany? Oto najważniejsze informacje!
Na czym polega post przerywany – jedzenie 8 na 16 godzin
Post przerywany to nic innego jak jedzenie przez 8 godzin w ciągu dnia. Co to oznacza? Intermittent fasting dopuszcza jedzenie posiłków bogatych we wszystkie składniki odżywcze bez liczenia kalorii – każdego dnia. Posiłki możemy spożywać jedynie w ciągu 8 godzin np. od 10.00 do 18.00. Przez pozostałe 16 godzin nie możemy jeść nawet lekkich przekąsek tj. jabłko czy warzywa.
Jakie produkty można spożywać podczas postu przerywanego? Zasadniczo możemy spożywać wszelką zdrową żywność w potrzebnej dla nas ilości. Intermittent fasting to tak naprawdę zdrowy styl życia. Warto wykluczyć żywność wysoko przetworzoną, fast food oraz cukier. Post przerywany odniesie jednak pozytywny skutek również u osób, które od czasu do czasu sięgną po niezdrową żywność. Dlaczego?
Przez kolejne 16 godzin nie możemy spożywać żadnej żywności. W trakcie postu należy spożywać duże ilości płynu. Pamiętajmy, że picie wody jest ogólnie wskazane – na 1 kg masy ciała powinniśmy pić 30 ml wody i tak np. osoba ważąca 60 kg powinna pić dziennie 1,8 litra wody (60 x 0,03). W ten sposób nasz organizm doskonale oczyszcza się ze wszelkiego rodzaju toksyn.
Dlaczego warto stosować post przerywany
Niezwykle istotne jest, że już po 12 godzinach postu nasz organizm zaczyna się regenerować poprzez tzw. wewnętrzne odżywianie zwane również pod nazwą autofagia. Samozjadanie pozwala nam na pozbycie się z naszego organizmu niepotrzebnych oraz chorych tkanek tj.:
- depozyty tłuszczu;
- zwyrodniałe tkanki np. blizny;
- zakrzepy;
- guzy.
Ponadto post przerywany jest skuteczną bronią w walce z wirusami powodującymi choroby tj.:
- opryszczka;
- półpasiec;
- grypa;
które znajdują schronienie w zainfekowanych komórkach naszego organizmu.
Organizm zjada również komórki zainfekowane chorobami tj.
borelioza lub rak. Post przerywany warto również stosować przy chorobach tj. nadciśnienie, cukrzyca typu 2 oraz
niewydolność serca.
Jak długo można stosować post przerywany
Post przerywany to nic innego jak zdrowe odżywianie, które warto stosować do końca życia. 16 godzin przerwy w jedzeniu pozwoli nam nastroić nasz metabolizm, który wraz z wiekiem oraz złymi nawykami rozregulował się.
W jakich godzinach należy jeść, a w jakich godzinach pościć to kwestia indywidualna. Dużo zależy od naszego stylu życia oraz planu dnia. Warto jednak pierwszy posiłek zjeść dopiero po co najmniej dwóch godzinach od wstania. W przeciwnym razie już wczesnym popołudniem nie będziemy mogli spożywać żadnych posiłków, co może prowadzić do zniechęcenia, frustracji, a w efekcie do przerwania postu.
Autofagia jest naturalnym procesem zachodzącym w naszym organizmie. Pozwala nam cieszyć się długim życiem w zdrowiu. Wraz z rozwojem cywilizacji oraz dostępem do żywności o każdej porze dnia i nocy doprowadziliśmy do tego, że często nasz mechanizm samo uzdrawiania nie zostaje uruchomiany. Problemu tego nie mieli ludzie pierwotni, którzy po przebudzeniu najpierw musieli znaleźć pokarm lub na niego zapolować.
Intermittent fasting to trend, którego największą zaletą jest to, że nie musimy z niczego rezygnować oraz nie musimy liczyć kalorii, które bywa bardzo mozolne. Post przerywany to nie tylko zdrowe odchudzanie ale także oczyszczanie naszego organizmu z toksyn oraz samo uzdrawianie.