Gnojówka z pokrzywy – na co ją stosować?

 Artykuł gościnny

Właściwości pokrzywy - zastosowanie do upraw ekologocznych

Słyszałeś kiedyś o gnojówce z pokrzywy? Coraz więcej osób stosuje w swoich ogrodach. Już nie tylko jako nawóz organiczny! Jak przygotować taką gnojówkę? Ile czasu to zajmuje? W czym ona pomaga? Jak ją stosować? Między innymi na te pytania postaramy się dziś Tobie odpowiedzieć.

Pokrzywa – właściwości

Zacznijmy od samej pokrzywy. Już od dawna pokrzywa stosowana jest jako nawóz organiczny. Dlaczego? Przede wszystkim zawiera ona sporo składników pokarmowych dla innych roślin. Są to pierwiastki tj.:

  • potas;
  • magnez;
  • fosfor;
  • wapń;
  • żelazo.

A to nie wszystko. Dostarcza też sporo witamin oraz przeciwutleniaczy. Przecież my – ludzie, też pijemy napary z pokrzywy!

Jak wykonać gnojówkę z pokrzywy?

Jak przygotować gnojówkę z pokrzywy? Przepis jest dziecinnie prosty! Potrzebujemy 1 kg świeżo ściętych pokrzyw oraz 10 litrów wody. Pokrzywę należy pokroić na mniejsze kawałki i wymieszać z wodą. Woda nie może być zimna. Powinna być w temperaturze otoczenia. Nie wolno też używać wody chlorowanej z wodociągu.

Taką mieszankę odstawiamy na czas od 2 do 4 tygodni przykrytą ścierką. Aby gnojówka nabierała mocy trzeba dostarczyć jej tlenu, dlatego warto wymieszać ten wywar 2 razy dziennie. Po tym czasie gnojówka jest gotowa do użycia!

Alternatywa: wyciąg z pokrzywy

Gnojówka z pokrzywy ma pozytywne właściwości, ale robi się ją długo. Alternatywą jest zrobienie wyciągu z pokrzywy. Do jego przygotowania potrzebujemy tych samych składników – 1 kg świeżych pokrzyw oraz 10 litrów wody. Mieszamy wszystko razem i odstawiamy na 24 godziny. Po tym czasie wyciąg jest gotowy.

Na co działa gnojówka z pokrzywy – opryski przeciw szkodnikom i chorobom roślin o naturalnym składzie

Gnojówkę i wyciąg z pokrzywy możemy stosować jako nawóz dla innych roślin. Ale również jako naturalne opryski przeciw szkodnikom i chorobom roślin.

Naturalny nawóz i opryski z pokrzywy możemy wykorzystać w następującym celu:

  1. Gnojówkę rozcieńczoną w proporcji 1:10 - 1:20 (1 litr gnojówki na 10 do 20 litrów wody) stosujemy jako nawóz organiczny do podlewania roślin na wiosnę.
  2. Bez rozcieńczania możemy gnojówką podlewać glebę jeszcze przed sianiem i sadzeniem, czyli bardzo wczesną wiosną.
  3. Wyciąg (bez rozcieńczania) można zastosować jako naturalny oprysk na mszyce i przędziorki. Jak tylko zauważysz te szkodniki na roślinach, sięgnij po oprysk na mszyce i przędziorki.
  4. Gnojówkę rozcieńczoną w proporcji 1:20 stosujemy też jako oprysk prewencyjny na mszyce i przędziorki. Ale robimy to tylko zanim rozwiną się pąki i kwiaty.
  5. Opryskiem z gnojówki (w proporcji 1:10 - 1:20) pozbędziemy się także chorób tj.:

Jak widać gnojówka i wyciąg z pokrzywy są to bardzo przydatne nawozy oraz opryski organiczne, które warto zastosować do pielęgnacji i ochrony roślin – zwłaszcza, jeśli interesuje nas ekologiczna uprawa roślin

Artykuł powstał we współpracy z:
Internetowy Sklep Ogrodniczy Dzień Dobry Ogród

Komentarze