Kędzierzawość brzoskwiń – choroba, której nie należy ignorować

 Artykuł gościnny

Jak dbać o drzewka brzoskwiniowe - kędzieżawość

Brzoskwinia to drzewo bardzo delikatne, które podatne jest na różnego typu choroby, a także ataki szkodników. Jedną z najgroźniejszych jest kędzierzawość brzoskwini, którą powoduje grzyb z rodziny Taphrina deformans. Atakuje on głównie nektaryny oraz brzoskwinie. Jeżeli na naszych drzewkach pojawią się pierwsze objawy choroby, z pewnością nie należy ich ignorować. Na działanie grzyba szczególnie narażone są młode drzewka, u których to może on powodować zamarcie oraz brak owocowania.


Jak objawia się kędzierzawość brzoskwini?

Kędzierzawość brzoskwini objawia się zwijaniem się listków oraz powstawaniem na nich brzydkich wybrzuszeń. Pąki mogą nabierać również czerwonej i żółtej barwy, a z czasem usychać. Porażone przez chorobę liście mogą przedwcześnie opadać. Jak rozwija się grzyb kędzierzawości brzoskwini? Chorobotwórcze zarodniki uwalniają się podczas deszczu i właśnie wtedy przenoszą się na inne drzewa. Potrafią one także zimować na gałązkach oraz korze zainfekowanych drzew.

Jak poradzić sobie z kędzierzawością brzoskwini?

Przy kędzierzawości brzoskwini najważniejszym działaniem profilaktycznym są regularne opryski. Należy wykonywać je wczesną wiosną, jeszcze przed otwarciem się pąków drzewa. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ to właśnie w tym okresie grzyb najczęściej atakuje roślinę z tej przyczyny, że zimuje on na korze oraz gałązkach rośliny. Dlatego tak istotne jest bielenie drzew.

Jeżeli musimy wyciąć zainfekowane drzewo lub gałęzie nie należy przechowywać, lecz w jak najszybszym czasie usunąć je z ogrodu. To samo tyczy się liści, których nie należy kompostować. Może to bowiem prowadzić do rozprzestrzeniania się choroby na inne drzewka. W ten sposób zbierana skoszona trawa oraz zbierane liście zamiast nawozem (taką rolę spełnia bowiem kompost), staną się trucizną dla naszych roślin.

Jakie preparaty na kędzierzawość brzoskwini wykorzystać?

Na rynku sprzedaży istnieje wiele środków chemicznych, które są skuteczne w zwalczaniu tej choroby. Jeżeli jednak chcemy spróbować naturalnych sposobów, które nie są szkodliwe dla zdrowia można spróbować przygotować własny oprysk z ziół o korzystnym dla roślin działaniu. Jednym z nich jest naturalny preparat z krwawnika, skrzypu polnego lub pokrzywy, które można przygotować samodzielnie. Są one nie tylko bezpieczne dla ludzi oraz zwierząt, ale także nie szkodzą pożytecznym owadom w ogrodzie i pozwalają wzmocnić roślinę.

Jak zrobić naturalny oprysk z ziół? 

Przygotowanie organicznego oprysku z ziół jest bardzo proste. W pierwszym kroku musimy uzbierać odpowiednią ilość roślin. W zależności od rodzaju ziół jest to :

  • Krwawnik pospolity – w tym przypadku należy przygotować 100 g suszu i zalać go dziesięcioma litrami wody. Składniki pozostawiamy na jedną dobę. Po tym czasie odsączamy i przelewamy do opryskiwacza z pompką. Oprysk można przygotować także, ze świeżych roślin, wtedy potrzeba pięć razy więcej surowca na tą samą ilość wody;
  • Pokrzywa zwyczajna – najpierw przygotowujemy listki pokrzywy, które rozdrabniamy na małe kawałeczki i zalewamy dziesięcioma litrami wody (najlepiej deszczowej). Teraz miksturę gotujemy na wolnym ogniu przez pół godziny. Po tym czasie studzimy, odsączamy i stosujemy w rozcieńczeniu 1:5 opryskując nim rośliny;
  • Skrzyp polny – w pierwszej fazie przygotowania należy zebrać kilogram świeżego skrzypu polnego lub użyć 200 g suszu. Następnie trzeba zalać go wodą i pozostawić na jedną dobę. Teraz gotujemy całość na małym ogniu przez pół godziny. Następnie studzimy, odsączamy i przelewamy do opryskiwacza. Do mikstury dolewamy wody w proporcji 1:4, aby roztwór nie był zbytnio stężony.

Oczywiście można zakupić również gotowe, ekologiczne preparaty przeciw kędzierzawości brzoskwini. Ich cena jest jednak bardzo często wysoka i dla tego warto przyrządzać opryski oraz nawozy samodzielnie. Jest to bowiem tania, bezpieczna i ekonomiczna alternatywa do chemicznych środków ochrony roślin.

,

Autor
Publikacja powstała przy współpracy z portalem ogrodniczym Ogarnij Ogród. Jednym z największych portali ogrodniczych w Polsce.

Komentarze