Do jakich worków wrzucać odpady biodegradowalne

W czym wyrzucać odpady biodegradowalne

Wraz z wprowadzeniem obowiązku segregacji śmieci pojawiło się pytanie, do jakich worków wrzucać odpady biodegradowalne. Na rynku dostępne są worki oxydegradowalne, biodegradowalne oraz kompostowalne. Czy wszystkie z nich nadają się na odpady bio? A może żadne z tych worków nie powinny znaleźć się w naszym koszu z odpadami biodegradowalnymi? 


Worki oxydegradowalne – szkodliwe dla środowiska oraz naszego zdrowia

Worki oxydegradowalne to tak naprawdę plastik, który poprzez rozbicie łańcucha zawierającego cząsteczki tlenu rozpada się na mikroplastik – rozpada, ale nie rozkłada. Mikroplastik staje się wszechobecny w naszym środowisku – w glebie, w wodzie oraz w powietrzu. Dodatkowo worki oxydegradowalne nie nadają się do recyklingu. Nie należy używać worków oxydegradowalnych nie tylko do wyrzucania odpadów bio, ale również dla dobra środowiska oraz naszego zdrowia powinniśmy całkowicie z nich zrezygnować.

Czy worki biodegradowalne nadają się na kompost

I tak, i nie. Wszystkie worki kompostowalne są biodegradowalne. Natomiast nie każdy worek biodegradowalny jest kompostowalny. Na kompost nadają się jedynie worki biodegradowalne, które są jednocześnie kompostowalne. Wiorki biodegradowalne nie są objęte tak ścisłymi normami oraz restrykcjami. Mogą zawierać substancje, które po przedostaniu się do gleby, zanieczyszczają nasze środowisko. Do jakich odpadów używać worki biodegradowalne? Co ciekawe worki biodegradowalne nie szczególnie nadają się na odpady plastikowe. Są one stosunkowo trudne w recyclingu. W związku z tym możemy użyć je jedynie do odpadów mieszanych – nie do końca z czystym sumieniem.

Czy worki kompostowalne nadają się na kompost

W czym wyrzucać odpady biodegradowalne na kompost

Jak sama nazwa mówi, worki kompostowalne nadają się na kompost. Ulegają one rozkładowi w stu procentach. Nie tylko nie zanieczyszczają one środowiska, ale użyźniają glebę. Z czego produkowane są worki biokompostowalne? Do produkcji worków bio używane są naturalne surowce tj. skrobia kukurydziana, czy też ziemniaczana. Niemniej jednak nie zaleca się wyrzucania worków kompostowalnych do przydomowego kompostu. Worki bio rozkładają się bowiem w naturalnych warunkach znacznie dłużej niż podczas kompostowania przemysłowego, gdzie są stworzone idealne warunki do szybkiego rozkładu. 

Kiedy oraz dlaczego warto używać worki kompostowalne na odpady biodegradowalne, a kiedy lepiej z nich zrezygnować

Przechowywanie odpadów biodegradowalnych

Worki kompostowalne na odpady biodegradowalne są świetnym rozwiązaniem ze względu na higienę przechowywania śmieci. Dzięki nim nie musimy za każdym razem myć pojemników, w których przechowujemy odpady bio. Mycie kontenerów na odpady biodegradowalne nie jest konieczne tak często. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to jest ono znacznie łatwiejsze w związku z niewielkim zabrudzeniem. O ile dla właścicieli domków jednorodzinnych nie stanowi to większego problemu, dla dużych osiedli wiąże się to z powstawaniem dodatkowych kosztów. Poza tym resztki produktów spożywczych wyrzucone luzem mogą powodować nieprzyjemny zapach oraz gromadzenie się dużo większej ilości owadów, niż ma to miejsce w przypadku śmieci bio w workach kompostowalnych.

Wynoszenie odpadów bio do kontenerów na odpady biodegradowalne

Samo wynoszenie odpadów bio do kontenerów jest bardziej praktyczne, gdy znajdują się one w worku. Czynność tą możemy wykonywać "przy okazji" np. wychodząc do pracy, czy też idąc na zakupy. Wyrzucając odpady biodegradowalne bezpośrednio do pojemnika, musimy wrócić się z kubłem na śmieci do domu. Dla większości z nas jest to strata cennego czasu oraz dodatkowy wysiłek, na który nie zawsze mamy ochotę np. gdy mieszkamy w bloku bez windy.

Ze względu na higienę przechowywania odpadów bio oraz praktyczność podczas ich wynoszenia, większość z nas sięga po worki kompostowalne. Zanim jednak sięgniemy po worki kompostowalne, powinniśmy się upewnić, że posiadają one odpowiedni certyfikat. Jeśli mamy swój przydomowy kompost, najlepiej zrezygnować z worków na odpady bio. 

Segregacja śmieci – polski absurd

Jak wygląda kompostowanie odpadów biodegradowalnych w kompostowni

Co ciekawe w Polsce tak naprawdę podczas segregacji śmieci w kompostowni wszystkie worki są usuwane z frakcji. Kompostownie nie są bowiem wyposażone w nowoczesne technologie oraz urządzenia, które skutecznie rozpoznawałyby worki biodegradowalne od kompostowalnych. Jeśli jednak decydujemy się wyrzucać odpady bio w workach, koniecznie powinny to być worki kompostowalne. W ten sposób unikniemy ryzyka zanieczyszczenia kompostu, a gdy ostatecznie trafią one na wysypisko śmieci, ich rozkład nie będzie wymagał dziesiątek, czy setek lat. 

Plastikowe worki na śmieci – ekoprzypał

Przyznam się szczerze, że przyglądając się temu, jak wygląda segregacja śmieci w Polsce, czuję się lekko zażenowana. W rzeczywistości bardzo dużo czasu potrzeba na to, abyśmy zrozumieli, o co w tym wszystkim chodzi. 

Wyrzucanie makulatury oraz szkła w plastikowych workach na śmieci to tak naprawdę przyczynianie się do produkcji kolejnej góry plastiku. Co tydzień zużywamy kolejne worki po to, aby wynieść parę słoików, czy kartek papieru? A gdzie tu troska o środowisko? Spotkałam się nawet z sytuacją, gdzie właściciel kamienicy był oburzony, że śmieci wyrzucane są luzem i przez jakiś czas zlikwidował kontenery. Lokatorzy mieli przechowywać śmieci w domu i wystawiać je w workach w dzień przed odbiorem śmieci. 

Tymczasem chyba oto chodzi, żeby nie było worków, czyli plastiku, który już na zawsze pozostanie z nami. Poza tym zwróćmy uwagę na to, że plastikowe worki muszą być następnie oddzielone od szkła oraz papieru. Powoduje to powstawanie kolejnych kosztów, które w rzeczywistości ponosimy my sami. 

Jeśli tylko mamy taką możliwość, wszelkiego rodzaju odpady (nie tylko biodegradowalne) najlepiej wyrzucać luzem. Warto również zadbać o to, aby "produkować" jak najmniej śmieci. W jaki sposób? kupując produkty spożywcze w dużych opakowaniach, a jeśli jest taka możliwość luzem np. owoce, warzywa, czy też pieczywo. W tym celu możemy zaopatrzyć się w ekoworki na zakupy wielokrotnego użytku. 

Komentarze