Hamulce rowerowe i ich rodzaje

 Artykuł gościnny

Rodzaje hamulców rowerowych - jakie wybrać

Hamulce są jednym z najważniejszych elementów roweru. To one odpowiadają za wytracenie prędkości podczas poruszania się na rowerze i w konsekwencji zatrzymanie w miejscu. Jednak hamulce rowerowe mają swoje rodzaje. Czym się różnią typy hamulców rowerowych oraz jaki ich rodzaj wybrać?


Rola hamulców w rowerze

Zanim przyjrzymy się bliżej typom hamulców rowerowych zdefiniujmy ich rolę. Podczas jazdy na rowerze, bez względu na teren w jakim się poruszamy, czasami potrzebne jest zmniejszenie prędkości, a czasami zatrzymanie roweru. Co bardzo ważne, posiadanie hamulców przez rower jest wymogiem prawnym (podobnie, jak prawidłowe oświetlenie rowerowe) i zgodnie z rozporządzeniem, obok sygnału dźwiękowego oraz oświetlenie jest to element obowiązkowy wyposażania jednośladu.

Rodzaje hamulców rowerowych

Obecnie rynek hamulców rowerowych jest dość spory i oferuje nam kilka ich rodzajów. Najczęściej hamulce są dopasowane do rodzaju jednośladu w jakim są zamontowane. Jeśli rower jest modelem szosowym, będzie miał inne hamulce niż model roweru przeznaczonego do jazdy wyczynowej. Obecnie najpopularniejsze rodzaje hamulców rowerowych, to:

- hamulce V-brake,
- hamulce tarczowe,
- hamulce torpedo,
- hamulce Dual Pivot,
- hamulce cantilever.

Hamulce V-brake

Ten rodzaj hamulców był swojego czasu montowany do praktycznie każdego rodzaju rowerów. Minusem takiej konstrukcji jest ich słaba skuteczność podczas opadów deszczu lub jazdy po błotnistych drogach. Podczas jazdy po suchym terenie hamulce V-brake sprawdzają się bardzo dobrze.

Konstrukcja tego rodzaju hamulców jest bardzo charakterystyczna: na przeciwległych ramionach są zamontowane klocki hamulcowe. W momencie naciśnięcia klamki hamulca na kierownicy, linka pociąga ramiona, które układają się w odwróconą literę "V", a klocki hamulcowe wraz ze specjalną okładziną dociskają obręcz koła

Efektem tego procesu jest spowolnienia koła i jego zatrzymanie. Bardzo dużym plusem konstrukcji V-brake jest prosta konstrukcja, całego układu hamulcowego. Dla niektórych duże znaczenie będzie miała również niska masa hamulców. Obecnie hamulce V-brake stosuje się do jazdy poza trudnym terenem.

Hamulce tarczowe

Wraz z rozwojem technologii niektóre rowery zaczęto wyposażać w hamulce tarczowe. Bardzo dużą zaletą tego rodzaju hamulców jest dobra siła hamowania, która może być przydatna szczególnie podczas jazdy po trudnym terenie

Konstrukcja hamulca tarczowego opiera się na specjalnej tarczy, która jest zamontowana do piasty roweru. Jednoślad zatrzymuje się poprzez docisk klocków hamulcowych, do wspomnianej już tarczy. Hamulce tarczowe występują w dwóch rodzajach, hamulce tarczowe hydrauliczne oraz mechaniczne.

Hamulce torpedo

Obecnie typ hamulca torpedo można spotkać głównie w rowerach dziecięcych. Jednak kiedyś były one montowane w prostych rowerach, co może pamiętać przede wszystkim starsze pokolenie rowerzystów. Minusem tej konstrukcji jest słabe działanie hamulców (w porównaniu z innymi typami). Proces hamowania odbywa się poprzez przekręcenie korby pedałów do tyłu. Bardzo często ten rodzaj hamulców określa się jako kontra.

Hamulce Dual Pivot

Ten rodzaj hamulców występuje głównie w rowerach szosowych. Aerodynamiczny kształt oraz niska masa, to zdecydowane plusy hamulców tego typu. Kolejnym jest możliwość modulacji siły procesu hamowania, co pozwala rowerzyście mieć większą kontrolę nad jednośladem.

Hamulce cantilever

Ten rodzaj hamulców był pierwowzorem dla konstrukcji typu V-brake. Hamulce cantilever, są bardzo tanie, co niestety oznacza również ich niską skuteczność. Obecnie ten rodzaj hamulców wykorzystuje się w rowerach przełajowych oraz niektórych modelach miejskich.

Jak widać rodzajów hamulców jest sporo, a każda konstrukcja ma swoje plusy i minusy. Oczywiście bez względu na rodzaj hamulców jaki występuje w naszym jednośladzie, warto dokonywać ich regularnego serwisu, aby były one zawsze w 100% sprawne.

Obok tradycyjnego roweru, ciekawym rozwiązaniem na spędzanie wolnego czasu mogą być eklektyczny rower tzw. E-bike lub elektryczna hulajnoga. Bez względu na to, jakim sprzętem się poruszamy, powinniśmy pamiętać, że zwłaszcza przy dużej prędkości jazdy niezwykle ważne jest nasze bezpieczeństwo. Możliwe jest ono m.in. dzięki odpowiednim hamulcom oraz akcesoriom tj. kask rowerowy. 

Autor
Współautorem publikacji jest sklep internetowy iroman.pl – sklep sportowy m.in. z częściami rowerowymi, odzieżą sportową i odżywkami

Komentarze