Gorąca herbata to napój, po który znacznie częściej sięgamy w chłodne, jesienne oraz zimowe dni. Najpopularniejsze rodzaje to herbata czarna, zielona oraz napary ziołowe z mięty, melisy, rumianku, pokrzywy czy szałwii. Ich smak różni się od siebie. Napoje te posiadają właściwości prozdrowotne. Jest jednak jeszcze wiele herbat z liści oraz kwiatów często egzotycznych roślin. Oto najciekawsze mieszanki herbat, które warto znać!
Czarna herbata liściasta – klasyk znany od lat
Czarna herbata liściasta znana jest od lat. Intensywny czaj pijaliśmy już za czasów PRL-u, kiedy właściwie wszystkiego brakowało. Kawa była wówczas produktem deficytowym. Sprowadzaliśmy ją często z Niemiec (szczęściarze dostawali w paczkach od rodziny oraz znajomych z RFB-u). Herbaty natomiast raczej jej nie brakowało na polskich stołach. Pijaliśmy ją z dużą ilością cukru. W zimie doskonale znakowała z cytryną oraz miodem. Dziś popularnym dodatkiem do czarnej herbaty są również świeży imbir oraz przyprawy korzenne.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że herbata posiada właściwości prozdrowotne. Napar sporządzony z suszonych liści oraz pąków drzewa herbacianego posiada właściwości antyoksydacyjne. Opóźnia ona proces starzenia oraz znacznie obniża ryzyko chorób układu krążenia. Napój zapobiega powstawaniu infekcji oraz chorób układu pokarmowego. Ma właściwości antyrakowe, redukuje stany zapalne oraz działa przeciwalergicznie.
Zielona herbata – bogata w polifenole jako przepis na wieczną młodość
Zielona herbata jest zdrowsza od czarnej. Zawiera ona znacznie więcej związków polifenolowych. Dzieje się tak za sprawą różnicy w wytwarzaniu tych dwóch herbat. Czarna herbata jest poddawana fermentacji. Tymczasem zielona herbata przed suszenie poddawana jest działaniu gorącej pary wodnej. Zapobiega to fermentacji. Ze względu na dużą zawartość polifenoli oraz wynikających z tego prozdrowotnych wiele osób chętnie sięga po herbatę zieloną.
Herbata biała oraz czerwona
Herbata biała oraz czerwona to kolejne (tuż po herbacie zielonej) stosunkowo popularne napary.
Herbata biała – sposób suszenia oraz właściwości
Herbata biała (podobnie jak herbata zielona) jest nie jest fermentowana. Nie poddaje się jej działaniu gorącej pary wodnej. Młode listki oraz nierozwinięte pąki kwiatów suszy się w cieniu. Dzięki temu susz posiada drogocenne polifenole w dużych ilościach.
Herbata czerwona – sposób suszenia oraz właściwości
Liście herbaty czerwonej mają charakterystycznie zabarwione brzegi na czerwono. Dzieje się tak dlatego, że są one przechowywane w zaciemnionym pomieszczeniu nawet przez wiele lat (nawet przez 50 lat!). W pomieszczeniu panuje odpowiednia temperatura oraz wilgotność powietrza, która jest skrzętnie kontrolowana. Popularna odmiana tej herbaty to herbata pu-ehr.
Ze względu na dużą zawartość pilifenoli oraz teiny czerwona herbata ma działanie antyoksydacyjne oraz działa pobudzająco na organizm. Wznacnia ona odporność, poprawia koncentrację oraz uspokaja. Przez wiele osób jest stosowana jako skuteczny środek odchudzający. Herbata pu-ehr przyspiesza pracę jelit oraz proces trawienia.
Herbata żółta – herbata Cesarzy
Herbata żółta jest bardzo rzadką herbatą znaną tylko przez największych koneserów. Jej cena jest bardzo wysoka. Niekiedy nazywana jest ona herbatą cesarską. Początkowo była ona bowiem zarezerwowana dla cesarzy Chin oraz osób z otoczenia władców. Jest ona produkowana tylko i wyłącznie w Chinach. Napar z żółtej herbaty podawany w porcelanie daje lekko różową poświatę. W ten sposób możemy sprawdzić, czy jest to produkt orygonalny najwyższej jakości. Żółta herbata ma jedynie śladową ilość teiny. Poprawia trawienie, wzmacnia siły witalne oraz oczyszcza z toksyn.
Herbata niebieska
Niebieska herbata powstaje z kwiatów klitorii ternateńskiej. Napar ten jest popularny w Tajlandii oraz Wietnamie. Swój kolor herbata zawiera fikocyjaninie (składnik występujący w spirulinie). Herbata niebieska ma mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Poprawia trawienie, obniża poziom cukru we krwi, wzmacnia układ krążenia oraz serce oraz wpływa pozytywnie na nastrój.
Matche – co to jest za herbata
Herbata bezteinowa
Herbata powstała z liści oraz pąków kwiatów z drzewa herbacianego posiada dużą zawartość teiny, która działa podobnie jak kofeina zawarta w kawie. Osoby, które nie chcą lub nie mogą spożywać teiny na rynek wprowadzana jest herbata z drzewa herbacianego, z której usuwana jest teina.
Możemy także sięgnąć po naturalną herbatę bez teiny tzw. herbatę roiboos. Pochodzi ona z ostrokrzewu akfrykańskiego. Ma ona lekko miodowy smak. Kolejne herbaty bez teiny to herbaty owocowe oraz ziołowe niezawierające suszu z drzewa herbacianego.
Herbata Guranse – z najwyższej plantacji na świecie u stóp gór Makalu
Herbata Guranse to zielona herbata z Nepalu rosnąca na najwyższej plantacji na świecie. Pochodzi ona z ekologicznej uprawy w słynnym ogrodzie Guranse znajdującum się od 1000 do 2200 metrów n.p.m. Jest to wyśmienita mieszanka lisći dla koneserów zielonej herbaty z upraw w 100% ekologicznych. W smaku jest ona wyrazista – z delikatną słodko-gorzką nutą.
Herbata ajurwedyjska – harmonia ciała oraz umysłu
Herbata ajurwedyjska bazuje na najstarszym systemie medycyny, która opiera się na wiedzy o życiu w duchowej równowadze oraz dobrym samopoczuciu. Dla organizmu istotna jest nie tylko właściwa dieta, ale również jego myśli oraz międzyludzkie relacje. Herbata ajurwedyjska jest mieszanką różnych ziół oraz przypraw, które włączone do naszej codziennej diety mogą poprawić nasza kondycję, poprawić potencję, wyciszyć, pobudzić, spomóc oddychanie czy też regenerację organizmu.
Bubble Tea (herbata bąbelkowa) – co to jest

Herbatę bąbelkową możemy przyrządzić także w domu. Dodatki do Bubble Tea możemy zamówić w Internecie. To ciekawa wersja herbaty, która możemy zachęcić dzieci do picia tego trunku. Należy jednak pamiętać, że im więcej dodatków, tym herbata jest bardziej kaloryczna. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, aby wszystkie składniki herbaty bąbelkowej były naturalne. Tylko wówczas będzie to zdrowy napój.
Jakie herbaty wy pijecie najczęściej? A może waszą ulubioną herbatą jest napar, którego tutaj nie wymieniłam? Jakie są wasze opinie na temat poszczególnych herbat?
Jak parzyć herbatę? Ciekawy sposób parzenia herbaty znajdziemy tutaj.
Kawoszy zapraszam do artykułu Kawa parzona na cztery sposoby.