Przed nami zmiana czasu z letniego na zimowy!

 Kiedy przestawiamy zegarki o jedną godzinę w tył

Przed nami zmiana czasu z letniego na zimowy! Od około 2-3 tygodni możemy zaobserwować, że dni stają się coraz krótsze. Zmrok zapada znacznie wcześniej, a wieczory są chłodniejsze. To znak, że zbliża się jesień. Wraz z nią będziemy zmuszeni przestawić zegarki o jedną godzinę w tył. Odzyskamy więc czas, który "skradziono" nam w lecie. Kiedy dokładnie przestawiamy czas z letniego na zimowy? Będziemy spać dłużej czy krócej? Jak zmiana czasu wpływa na nasz organizm? Przyjrzyjmy się!


Zmiana czasu z letniego na zimowy 2022

Obserwując to, co dzieje się za oknem, zdajemy sobie sprawę z tego, że powoli zbliża się złocista jesień. Już w październiku nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Jakiego dnia w 2022 roku będziemy przestawiali zegarki o godzinę w tył? Zmiana czasu z letniego na zimowy co roku ma miejsce w ostatnią niedzielę października. W tym roku zegarki będziemy przestawiać z soboty 29.10.2022 na niedzielę 30.10.2022. Będziemy spać krócej czy dłużej? Przestawiając czas z 3.00 na 2.00 dostajemy w prezencie jedną godzinę. 

Więcej informacji na temat zmiany czasu z letniego na zimowy znajdziemy tutaj

Dlaczego zmieniamy czas z letniego na zimowy

Czas letni oraz zimowy został wprowadzony w związku ze zmienną aurą w ciągu roku. Przestawiając zegarki o godzinę w tył sprawiamy, że rano wcześniej jest jasno. Dzięki temu znacznie łatwiej jest nam wstać. Niestety wieczorem na zewnątrz szybko robi się ciemno. Stajemy się mniej aktywni, trudniej nam się umówić na kawę z koleżanką czy wyjść na wieczorny spacer. Korzystamy również więcej z energii elektrycznej oświetlając nasze mieszkania oraz wejścia przed domem. 

Zmiana czasu z letniego na zimowy a rosnące ceny energii elektrycznej

W tym roku rosnące ceny energii elektrycznej spowodowały, że w wielu miejscowościach nie będą włączane latarnie uliczne. W Niemczech z dniem 01.09.2022 weszło w życie rozporządzenie, na mocy którego oświetlenie wystaw sklepowych ma być wyłączone w godzinach 22.00-6.00. Podobne rozporządzenie miało miejsce w Hiszpanii (już niemal miesiąc temu), gdzie zrezygnowano nie tylko z oświetlania wystaw sklepowych w nocy, ale także z oświetlania budynków publicznych. 

Sceptycy twierdzą, że brak oświetlenia na mieście może sprzyjać wzrostowi przestępczości. Osobiście pamiętam czasy, gdy do domu wracałam z latarką w dłoni. O dziwo nie czułam się wówczas specjalnie zagrożona – jako nieco strachliwe dziecko z olbrzymią wyobraźnią obawiałam się duszków, złych mocy czających się na mnie w zaroślach. Natomiast nie czułam realnego zagrożenia. Jeśli mamy obawy, że w nocy w ciemnościach możemy zostać napadnięci, pomocna może być np. latarka z paralizatorem

Półmrok na ulicach lub w centrum miasta może wręcz spowodować, że będzie znacznie spokojniej. Młodzież niechętnie będzie przebywała w mroku i znajdzie inne miejsca, w których wieczorami oraz w nocy będzie spędzała czas. Dzięki temu wracając wieczorem do domu nie będziemy musieli obawiać się rozbawionych, pijanych lub nawet naćpanych osobników oraz nieprzyjemnych zaczepek z ich strony. 

Zmiana czasu z letniego na zimowy z pewnością przyjdzie nam znacznie lżej niż zmiana z czasu zimowego na letni. Niestety aura może sprawić, że będziemy mieli mniej energii oraz chęci do przebywania na zewnątrz. Dlatego warto suplementować witaminę D, którą zaleca się spożywać wraz z witaminą K2. Dużą zawartość witaminy K2 mają wszelkiego rodzaju kiszonki tj. kiszona kapusta, ogórki czy też czerwone buraczki. Doskonałe przepisy na domowe kiszonki (i nie tylko) znajdziemy tutaj.

W związku z nadchodzącą porą roku zapraszam do zapoznania się z artykułem Modne buty damskie na jesień 2022

Komentarze