Zapraszam do zapoznania się z artykułem Numer alarmowy 112 – jak wezwać pogotowie ratunkowe w Niemczech. Oprócz podstawowych informacji na temat wzywania pogotowania ratunkowego w Niemczech znajdziemy tam najważniejsze słowa oraz zwroty w języku niemieckim niezbędne w takich sytuacjach.
Jak funkcjonuje Hausnotruf (przycisk alarmowy dla seniorów)
Jak funkcjonuje Hausnotruf (przycisk alarmowy dla seniorów)
Zestaw przywoływania pomocy z domu tzw. Hausnotruf, może składać się z urządzenia przypominającego telefon oraz opaski na nadgarstek lub smyczy na szyję. Na urządzeniu znajduje się czerwony przycisk alarmowy. Po jego naciśnięciu jesteśmy łączeni z centralą. Dyspozytor pyta, co się stało i odpowiednio reaguje. Opaska na nadgarstek oraz smycz na szyję z przyciskiem alarmowym nie daje możliwości rozmowy z dyspozytorem. W ten sposób możemy zasygnalizować, że coś się nam stało i na miejsce zostanie wezwana pomoc. Może to być ktoś z rodziny, sąsiad czy też pracownik Caritasu. Przycisk alarmowy dla seniorów funkcjonuje w domu oraz najbliższej okolicy np. w ogrodzie.
Zestaw przywoływania pomocy z domu – 24-godzinny znak życia
Seniorzy mają także możliwość wybrania opcji z 24-godzinnym znakiem życia. Co to oznacza? Alarm na nadgarstku lub łańcuszku to sensowne i pomocne rozwiązanie. Niestety w sytuacji, gdy stracimy przytomność, będziemy bezwładni, lub zostawimy Hausnotrufknopf w innym miejscu, nie będziemy w stanie wezwać pomocy. W razie jakiegokolwiek wypadku lub niedomagania osoby mieszkające same mogą w ten sposób spędzić kilka dni w swoim mieszkaniu oczekując pomocy. Często kończy się to śmiercią. Korzystając z opcji 24-godzinny znak życia senior ma pewność, że najpóźniej w ciągu 24 godzin (jeśli nie zgłosi się do centrali o konkretnej godzinie) otrzyma pomoc.
Ile kosztuje Hausnotruf w Niemczech
Hausnotruf w Niemczech powiązany jest z pewnymi kosztami. Oprócz jednorazowej opłaty związanej z instalacją domowego numeru alarmowego oraz kosztów poniesionych na wybrane urządzenia musimy liczyć się z comiesięczną opłatą. Wynosi ona około 50 euro. Część kosztów zwraca kasa chorych. Więcej informacji na temat możliwych świadczeń pieniężnych dla osób niepełnosprawnych oraz ich wysokości znajdziemy tutaj.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska