Pomoc domowa dla osób z pierwszym stopniem niepełnosprawności Niemcy

 Ile pieniędzy przysługuje seniorowi z pierwszym stopniem niepełnosprawności na pomoc domową w Niemczech

Seniorzy wraz z wiekiem potrzebują coraz większego wsparcia ze strony bliskich oraz państwa. W zależności od stopnia niepełnosprawności mogą oni liczyć na pomoc finansową oraz rzeczową. Warto wiedzieć, że posiadając w Niemczech pierwszy stopień niepełnosprawności ma się prawo do uzyskania środków finansowych na pomoc domową. Przyjrzyjmy się, na jaką kwotę, oraz na ile godzin pracy pomocy domowej może liczyć senior. Czy to jedyna pomoc, jaką można otrzymać w Niemczech?

Zapraszam do zapoznania się z artykułem Stopień niepełnosprawności (Pflegestufe, Pflegegrad), z którego dowiemy się, w jaki sposób jest przyznawany stopień niepełnosprawności w Niemczech, oraz ile wynosi Pflegegeld.

Dofinansowanie na pomoc domową w Niemczech

Zasiłek opiekuńczy z kasy chorych to nie jedyna pomoc, na jaką mogą liczyć seniorzy. Nie wszyscy wiedzą, że przyznanie stopnia niepełnosprawności uprawnia seniorów do pomocy finansowej na pomoc domową. Jest to tzw. Entlastungsbetrag. Wynosi on 125 euro miesięcznie – bez względu na wysokość posiadanego Pflegegrad. Kwota ta nie wystarczy na wszystkie czynności związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Jednak dla wielu osób jest to duża pomoc. 

Co trzeba zrobić, aby otrzymać Entlastungsbetrag na pomoc domową

Aby móc skorzystać z pomocy domowej w ramach tzw. Entlastungsleistung nie trzeba składać żadnego wniosku. Entlastungsbetrag jest automatycznie przyznawany wraz z przyznaniem stopnia niepełnosprawności. Aby otrzymać zwrot poniesionych kosztów należy przedłożyć rachunek od firmy lub innej osoby upoważnionej do oferowania usług pomocy domowej

Jak znaleźć pomoc domową dla seniora w Niemczech

Zwrot poniesionych kosztów następuję po okazaniu rachunku. Musi on być wystawiony przez osoby uprawnione do świadczenia usług w zakresie pomocy domowej. Gdzie można znaleźć pomoc domową dla seniorów w Niemczech, która jest uznana przez państwo. Najlepiej zgłosić się do kasy chorych, która posiada listę firm oraz osób oferujących usługi w charakterze pomocy domowej. Najczęściej tego typu usługi są świadczone przez tzw. Pflegedienst

Brak personelu – wykwalifikowana pomoc domowa "mit Anerkennung"

W wielu regionach brakuje personelu. Koszty mogą zostać zwrócone jedynie w przypadku zatrudnienia wykwalifikowanej pomocy domowej. Jedną z największych instytucji oferującej usługi pomocy domowej jest Agentur für Haushaltshilfe. Agencja dysponuje personelem, który wykonuje następujące czynności:
  • sprzątanie np. odkurzanie;
  • robienie zakupów;
  • prace ogrodowe.
Aby określić, jakie usługi są niezbędne, podczas podpisywania umowy miejsce ma rozmowa z seniorem lub jego rodziną.

Entlastungsbetrag w wysokości 125 euro na pomoc domową – maksymalnie 3 godziny miesięcznie

Kwota w wysokości 125 euro pokrywa maksymalnie 3 godziny pomocy w miesiącu. Jeśli Entlastungsbetrag nie zostanie wykorzystany w ciągu miesiąca, można go przenieść na kolejne miesiące – najpóźniej do 30. czerwca kolejnego roku. 

Jakie świadczenia mogą uzyskać osoby niepełnosprawne oraz seniorzy w Niemczech

Zasiłek opiekuńczy w Niemczech oraz świadczenia pieniężne na pomoc domową to nie jedyna pomoc, z jakiej mogą skorzystać osoby z przyznanym stopniem niepełnosprawności. Seniorzy mogą liczyć na następujące świadczenia:
  • 25 euro na tzw. Hausnotruf (urządzenie, przy pomocy której można wezwać pomoc medyczną w nagłych przypadkach);
  • 40 euro na środki higieniczne tzw. Pflegebox:
  • 4000 euro na przystosowanie mieszkania do potrzeb seniora np. przebudowa łazienki czy też montaż widy schodowej.
Aby móc skorzystać z pomocy finansowej, konieczne jest zezwolenie kasy chorych. 

Z roku na rok coraz więcej osób korzysta z różnego rodzaju świadczeń pieniężnych. Dużą rolę odgrywa świadomość, ale i ubożejące społeczeństwo, które liczy się z każdym wydanym euro. 

Ciekawym rozwiązaniem w obliczu starości jest także Tagespflege. Obok pomocy domowej oraz opieki całodobowej to jedno z rozwiązań, po które niemieckie rodziny sięgają najczęściej. 

Komentarze