Pfingsten - niemieckie święto o wielu obliczach

 Jakie są niemieckie zwyczaje związane z Pfingsten

Pfingsten, czyli Zesłanie Ducha Świętego, to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich obchodzone w całej Europie. W Niemczech to czas radosnego świętowania. Miasta i wsie wypełniają się ludźmi, a ulice tętnią życiem. Podczas Pfingsten Niemcy obchodzą nie tylko aspekty religijne, ale również cieszą się wolnym czasem, organizując różnorodne festyny, jarmarki, koncerty i imprezy sportowe. To doskonała okazja, by poznać niemieckie zwyczaje i tradycje oraz zasmakować regionalnych potraw.

Zesłanie Ducha Świętego - odkryj niezwykłe znaczenie święta Pfingsten!

Jakie są niemieckie zwyczaje związane ze świętami Pfingsten

Kiedy przypada Pfingsten

Pfingsten, czyli Zesłanie Ducha Świętego, to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich, obchodzone 50 dni po Wielkanocy. W Polsce znane jest jako Zielone Świątki lub Wielka Niedziela. W tym dniu według Biblii, Duch Święty zstąpił na apostołów w formie ognistych języków, co umożliwiło im głoszenie Ewangelii w różnych językach. Pfingsten jest uważane za narodziny Kościoła chrześcijańskiego i jest obchodzone przez katolików i protestantów. W Niemczech, oprócz aspektów religijnych, Pfingsten to czas radosnego świętowania, kiedy miasta i wsie wypełniają się ludźmi, a ulice tętnią życiem.

Co oznacza słowo Pfingsten? 

Słowo "Pfingsten" pochodzi z języka niemieckiego i oznacza "Zesłanie" lub "Pięćdziesiątnicę". Nazwa ta odnosi się do czasu, w którym według relacji biblijnych, Duch Święty zstąpił na apostołów, czyli właśnie w dzień Pięćdziesiątnicy, czyli 50 dni po zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. W Polsce, święto to jest nazywane Zielonymi Świętkami lub Wielką Niedzielą.

Pfingsten nazywane jest także Zielonymi Świętami (Grüne Feiertage) lub Świętem Zesłania Ducha Świętego (Pfingstfest). W niektórych regionach Niemiec popularne jest też określenie Pfingstsonntag (Niedziela Zesłania Ducha Świętego) lub Pfingstmontag (Poniedziałek Zesłania Ducha Świętego), które odnoszą się do konkretnych dni święta.

Czy Pfingsten w Niemczech jest dniem wolnym od pracy?

Pfingsten (Zesłanie Ducha Świętego) jest dniem wolnym od pracy w Niemczech. Dzień ten nazywany jest "Pfingstmontag" (Poniedziałek Zesłania Ducha Świętego) i jest to oficjalny dzień wolny od pracy. Sklepy i inne instytucje są wtedy zamknięte. Większość pracowników ma wolne, z wyjątkiem niektórych służb, takich jak służby ratownicze czy personel szpitali. 

Obchody Pfingsten w Niemczech często trwają cały weekend. Zaczynają się w sobotę i kończą na Poniedziałku Zesłania Ducha Świętego. W trakcie tych dni organizowane są różnego rodzaju uroczystości i wydarzenia, a także wielu Niemców wyjeżdża na krótki wypoczynek.

Jakie symbole są związane z Pfingsten?

Jakie są tradycje związane z Pfingsten

W tradycji chrześcijańskiej Pfingsten jest jednym z najważniejszych świąt, obchodzonym 50 dni po Wielkanocy. Związane z tym wydarzeniem symbole, takie jak gołębica, kwiaty oraz zielone gałązki są ważnymi elementami jego obchodów. W sposób plastyczny wyrażają one duchową treść i przesłanie związane z tą uroczystością. 

Gołębica - duchowy symbol Pfingsten i jego biblijne korzenie

Gołębica to jeden z najważniejszych symboli związanych z Pfingsten. Według relacji biblijnych, Ducha Świętego, który zstąpił na apostołów, zwiastowała właśnie gołębica. Opis ten pochodzi z Nowego Testamentu, z Dziejów Apostolskich, gdzie czytamy: "A gdy nadszedł dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich osiadł jeden. I zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić różnymi językami, jak im Duch pozwalał mówić" (Dzieje Apostolskie 2, 1-4).

Kwiaty jako symbol odrodzenia i nadziei na zbliżające się lato

Wiele kwiatów jest uznawanych za symbol Pfingsten ze względu na ich kolor i czas kwitnienia. Najpopularniejsze kwiaty związane z tym świętem:

  • piwonie - Pfingsrose symbolizują miłość, nadzieję i urodzaj;
  • goździk - Pfingstnelke symbolizuje miłość, szacunek, wdzięczność oraz wytrwałość;
  • lilia - Pfingstlilie to roślina o pięknych kwiatach w kształcie dzwonka. Symbolizuje miłość, czystość, nadzieję i oczyszczenie.
W kościołach często stosuje się piwonie, goździki i lilie do dekorowania ołtarzy, kapliczek i figur, aby podkreślić charakter święta Pfingsten. W domach natomiast te kwiaty są często wykorzystywane do tworzenia pięknych bukietów, wianków i dekoracji stołów. Mogą być też podarowane jako prezent dla bliskich, symbolizując w ten sposób miłość i szacunek. Wszystkie te kwiaty dodają uroku i piękna zarówno w kościele, jak i w domach, podkreślając w ten sposób wyjątkowość i doniosłość święta Pfingsten.

Zielone gałązki: symbol odrodzenia i nadziei w czasie Pfingsten

W Niemczech istnieje tradycja dekorowania domów, kościołów i ulic gałązkami drzew i krzewów, zwłaszcza zielonymi gałązkami bukszpanu lub brzozy, na okres świąt Zesłania Ducha Świętego (Pfingsten). Zielone gałązki symbolizują nowe życie, odradzanie się natury i obecność Ducha Świętego. Zwykle są umieszczane na drzwiach, oknach i w innych miejscach, aby przypominać o nadchodzącej wiośnie i oczekiwaniu na Ducha Świętego.

W niektórych regionach Niemiec, zwłaszcza na wschodzie, popularne są gałązki jaśminu, które są również symbolem Pfingsten. W okresie świąt wielu ludzi chodzi na spacery po parkach i lasach, aby zbierać gałązki i tworzyć z nich dekoracje. W ten sposób przygotowują się na przyjście Ducha Świętego i radość związaną z tym świętem.

Jakie są niemieckie zwyczaje związane z Pfingsten

Niemieckie zwyczaje podczas świąt Pfingsten

Pfingstochse - współczesna interpretacja dawnego obrzędu religijnego podczas święta Pfingsten

W niektórych regionach Niemiec organizowane są procesje z bykiem lub bykami, które symbolizują zwycięstwo nad zimą i nadzieję na dobre plony. Pfingstochse to w dosłownym tłumaczeniu "wielkanocny byk" . Zwierzęta są przyozdobione koronami z zielonych gałązek, kwiatów i wstążek.

Tradycja Pfingstochse związana jest z dawnymi obrzędami wiosennymi i ofiarowaniem byka jako ofiary religijnej. Dziś Pfingstochse to przede wszystkim element kultury i tradycji regionalnych w niektórych częściach Niemiec, a jego obecność podczas Pfingsten przyciąga wiele turystów. Poznaj przepis na Ochsenmaulsalat

Drzewo życia i radości: Pfingstbaum - niezwykły zwyczaj, który ożywia niemieckie miasta podczas Pfingsten

Niemieckie zwyczaje podczas świąt Pfingsten

Pfingstbaum (pol. "Drzewo Pfingsten") to jedna z najbardziej rozpoznawalnych tradycji związanych z Pfingsten w Niemczech. To wielki drewniany maszt ozdobiony kolorowymi wstęgami i gałęziami (w formie wieńca), który jest ustawiany na centralnym placu miasta lub w innym strategicznym miejscu. W zależności od regionu mogą to być również przyozdobione kolorowymi tasiemkami ścięte brzozy. 

Informacje na temat tego, czym różni się Pfingstbaum od Maibaum znajdziesz tutaj

Zazwyczaj budowa Pfingstbaum rozpoczyna się już kilka dni przed samym świętem Pfingsten. Młodzi ludzie zbierają gałęzie, ozdoby i wstążki. Świąteczne drzewo jest ustawiane na placu w dniu Pfingsten. 

Tradycyjnie, w czasie uroczystości, młodzi ludzie tańczą wokół Pfingstbaum, a orkiestra gra muzykę ludową. W niektórych miejscowościach, drzewo jest podpalane w ostatnim dniu święta, aby zakończyć uroczystości.

Pfingstbaum jest symbolem młodości, wiosny i ożywienia. Stwarza doskonałą okazję do celebracji i spotkania z rodziną i przyjaciółmi. To jedna z najważniejszych i najbardziej radosnych tradycji związanych z Pfingsten w Niemczech.

Ogniste spektakle i integracja - Pfingstfeuer, niemiecka tradycja z duchem święta w tle

Pfingstfeuer, czyli Ogniska Zielonoświątkowe, to inna popularna tradycja związana z Pfingsten w Niemczech. Polega ona na rozpaleniu ognia na szczycie wzgórza lub góry w nocy z niedzieli na poniedziałek Zielonych Świąt. Ognisko to symbolizuje zstąpienie Ducha Świętego na apostołów i rozprzestrzenianie się wiary. Wiele osób, zwłaszcza młodych, zbiera się wokół ogniska, śpiewa pieśni i bawi się. Pfingstfeuer to także okazja do integracji społeczności lokalnej i podtrzymywania kultury i tradycji.


A może znasz inne zwyczaje związane z Pfingsten? Jeśli chcesz więcej takich artykułów i pragniesz wesprzeć moją twórczość, postaw mi kawę. 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze