Święto Zmarłych w Niemczech przypada tak samo, jak w Polsce na 1. listopada. W niektórych landach, gdzie jest znaczna ilość katolików tj. w Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Kraju Sary, Nadrenii Palatynacie i Nadrenii Północnej-Westfalii jest to dzień wolny od pracy. Oprócz mszy świętej za wszystkich zmarłych odprawiane są również nabożeństwa na cmentarzach. Najczęściej wieczorową porą. Często oprócz modlitwy rozbrzmiewa na cmentarzu również śpiew chóru. Święto Zmarłych w Niemczech mimo wszystko nie ma takiego rozmachu, jak w Polsce.
Jaka obchodzi się Dzień Wszystkich Świętych w Niemczech – tradycyjny świąteczny wypiek Hefezopf
Popularny w Dzień Wszystkich Świętych w Niemczech jest wypiek – Hefezopf. Co to jest Hefezopf? Ten niemiecki wypiek przypomina polską chałkę. Według tradycji, bardzo często chrzestni ofiarują Hefezopf chrzestniakom, aby dzieci również modliły się za dusze zmarłych. Hefezopf to ciasto
drożdżowe zaplatane w warkocz. Dlaczego? Tutaj zdania są podzielone. Według
jednych informacji wałki ciasta są symbolem Trójcy Świętej. Natomiast fakt, ze
są między sobą splecione to symbol wieczność. Według innych źródeł to symbol żałoby. Przed laty, aby pokazać żal po stracie bliskiej osoby, ścinano splecione w
warkocz włosy.
A może wy słyszeliście jakieś przysłowia związane z Dniem Wszystkich Świętych? Spytajcie podopiecznych, jakie oni znają. Może opowiedzą wam, jak oni świętują 1.listopada. Chętnie poczytam o tym w waszych komentarzach.
Jak wygląda Święto Zmarłych w Niemczech
Święto Zmarłych w Niemczech nie jest obchodzone tak uroczyście, jak w Polsce. Jak do tej pory, nie spotkałam Niemców hołdujących tradycji tego dnia. A czy wy braliście udział w nabożeństwie na cmentarzu z waszymi podopiecznymi?
Wiecie, że w Niemczech obchodzi się nie tylko Halloween, które oczywiście nie jest typowo niemiecką tradycją, ale także tzw. Martinstag. Dzień Świętego Marcina pod pewnymi względami przypomina Halloween. Tradycje z nim związane są jeszcze ciekawsze, niż te, zaczerpnięte z Ameryki.
1. listopada w Niemczech – niemieckie przysłowia
Znane niemieckie przysłowia związane z dniem 2.litopada to:
- Allerheiligen feucht, wird der Schnee nicht leicht – Mokry Dzień Zmarłych, będzie tego roku duży śnieg.
- Bricht vor Allerheiligen der Winter ein, so herrscht Martini Sonnenschein – Jeśli przed Świętem Zmarłych spadnie śnieg, święto św. Marcina będzie słoneczne.
- Allerheiligen bringt Nachsommer – Święto Zmarłych przyniesie dodatkowe lato – szczególnie w okolicach Alp w tym czasie są możliwe temperatury wysokości 20 stopni. Im bliżej końca listopada, tym mniej prawdopodobne są takie temperatury)
- Schnee am Allerheiligentag gar nicht lang liegen mag – Śnieg, który spadnie w Dzień Zmarłych, nie będzie długo leżał
Najważniejsze słowa oraz zwroty w języku niemieckim związane z dniem Wszystkich Świętych znajdziecie tutaj.