Kwalifikacje opiekunki i wysokość wynagrodzenia

 Opiekunka osób starszych w Niemczech

Kwalifikacje opiekunki osób starszych to zestaw umiejętności oraz wiedzy niezbędnej do wykonywania zawodu. Część z nich mogą potwierdzać ukończone szkoły, uczelnie oraz różnego rodzaju kursy. Nie bez znaczenia jest również doświadczenie zawodowe. Praktyka czyni bowiem mistrza. Kwalifikacje to także kompetencje miękkie pomagające we współpracy z innymi osobami. Wysokość wynagrodzenia opiekuna osób starszych powinna zależeć m.in. od jego kwalifikacji. To dobry atut w walce o podwyżkę. 


Wysokość wynagrodzenia w opiece w Niemczech – wysokość składek

Od czego zależy wysokość wynagrodzenia w opiece w Niemczech? Proponowane przez agencje pracy pensje za pracę za granicą znacznie się różnią. Obecnie najniższe stawki to 1300 euro. Są opiekunki, które zarabiają nawet 1800-2000 euro. Niestety w związku z wysokością odprowadzanych składek trudno porównywać pensje oferowane przez firmy pośredniczące. Agencje pracy dla opiekunów, które oferują bardzo wysokie stawki, odprowadzają najczęściej bardzo niskie składki na ubezpieczenie. Fakt, że wielu opiekunom nie zależy na wysokości odprowadzanych składek ma duży wpływ na rozkwit nieuczciwej konkurencji. Znaczna część opiekunów decyduje się na większy zarobek kosztem swojej przyszłości. Bardzo często są to osoby na emeryturze. Tymczasem pełne składki mogłyby mieć wpływ na wysokość ich emerytury. Mentalność oraz potrzeba pieniądza tu i teraz szkodzi takim ludziom na drodze do spokojnej starości. Czy w wieku emerytalnym powinno się wyjeżdżać do pracy za granicę? Chyba nie. Tymczasem wiele osób pracujących w opiece w Niemczech to emerytki. Dzieje się tak nie tylko za sprawą sytuacji w naszym kraju. W dużej części przez całe życie pracujemy na naszą starość. Jeśli zawczasu nie zadbamy o zatrudnienie na dobrych warunkach, na starość będziemy musieli odpokutować. Wysokie składki (również te odprowadzane pod koniec pracy) mogą mieć ogromny wpływ na wysokość naszej emerytury. Zwłaszcza przy zarobkach rzędu 6000-7000 zł. Niestety w naszych działaniach często brak nam dalekowzroczności. 

Praca w opiece w Niemczech – od czego zależy wynagrodzenie opiekunki osób starszych

Pomijając fakt różnej wysokości składek, który ma ogromny wpływ na wysokość wynagrodzenia opiekuna, wpływ na wysokość pensji opiekunki osób starszych mają także:

  • zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych;
  • doświadczenie zawodowe;
  • kwalifikacje twarde tj. wykształcenie medyczne, znajomość języka niemieckiego, prawo jazdy, znajomość kuchni niemieckiej oraz umiejętność gotowania dla osób wymagających szczególnej diety;
  • kwalifikacje miękkie tj. samodzielność, odpowiedzialność, zaradność, komunikatywność, empatia.

Zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych w Niemczech

Nie da się ukryć, że zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych w Niemczech jest bardzo duże. To jeden z powodów, dla których wysokość pensji opiekuna w Niemczech stale rośnie. Podczas gdy kilka lat temu standardem była pensja w wysokości 1000 euro, dziś mało kto wyjechałby za taką stawkę. Opiekunowie decydują się najczęściej na wyjazd za 1400-1500 euro. Niektórzy poprzeczkę stawiają znacznie wyżej – często decydując się na niższe składki ubezpieczeniowe lub na bardzo ciężkie przypadki. Nie ukrywajmy, że część z nas podejmuje się także pracy na czarno, w której można zarobić nawet 500 euro na tydzień. Duże zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych w Niemczech sprawia, że zarobki w opiece są niewspółmierne do wykształcenia oraz kwalifikacji. Z pewnością wiele osób się oburzy. Zapraszam więc do udziału w sondach. Pozwolą one każdemu na analizę własnych kwalifikacji do wykonywania zawodu opiekuna osób starszych. Jestem tego świadoma, że opiekunowie, którzy w sondach wypadną słabo, z pewnością nie obniżą swoich oczekiwań względem wysokości pensji. Pozostali mogą wykorzystać wnioski z przeprowadzonych sond jako argument do rozmowy z pracodawcą w sprawie zasłużonej podwyżki. 

Praca w opiece w Niemczech – wykształcenie medyczne

Opiekunka osób starszych pracująca w opiece w Niemczech nie musi posiadać wykształcenia medycznego. Musi jednak pamiętać o tym, że w związku z brakiem wykształcenia medycznego nie może ona wykonywać żadnych usług medycznych. Do czynności medycznych zaliczają się również tak proste czynności jak:

  • rozkładanie i podawanie tabletek wydawanych na receptę
  • stosowanie maści, plastrów, kropli oraz innych specyfików wydawanych na receptę
  • opatrywanie ran oraz leczenie odleżyn
  • mierzenie cukru oraz ciśnienia.

Jeśli opiekun posiada wykształcenie medyczne powinien on zadbać o to, aby było ono uznane w Niemczech. W przeciwnym razie również nie może on wykonywać żadnych czynności medycznych. 

Praca w opiece w Niemczech bez znajomości języka

Opiekunki osób starszych w Niemczech często twierdzą, że do pracy w opiece nie jest potrzebny język niemiecki. Najczęściej uważają tak osoby, które słabo znają język. Niestety nie są one świadome, jak wiele oczekuje się od opiekunki ze znajomością języka niemieckiego. Wiele niemieckich rodzin pogodziło się z faktem, że opiekunki z Europy wschodniej słabo znają język niemiecki. W związku z tym część obowiązków opiekunki wykonują samodzielnie. Co robi opiekunka osób starszych ze znajomością języka niemieckiego? Do jej obowiązków należy także:

  • umawianie ważnych terminów (również telefonicznie);
  • towarzyszenie podopiecznemu np. w trakcie wizyty u lekarza – przekazywanie ważnych informacji;
  • pomoc w załatwianiu ważnych spraw; 
  • przyjmowanie różnego rodzaju specjalistów zajmujących się podopieczną lub jej domem;
  • wezwanie pogotowia;
  • aktywizacja, która zaczyna się już podczas prowadzenia zwykłej rozmowy z seniorem;
  • wsparcie seniora poprzez wyszukiwanie potrzebnych mu informacji oraz tłumaczenie istotnych faktów;
  • zakupy – mogłoby się wydawać, że robienie zakupów jest takie banalne. Niestety nie raz byłam świadkiem, że opiekunowie mieli problemy ze zrozumieniem, co mają kupić seniorowi. Do tego nie zawsze kupuje się jedynie w sklepach samoobsługowych oraz w takich, gdzie dany produkt można pokazać palcem. A co, gdy sprzedawca zada pytanie?

Jak oceniasz swoją znajomość języka?

Praca w opiece w Niemczech dla opiekunki z prawem jazdy

Czy w pracy w opiece w Niemczech potrzebne jest prawo jazdy? Oferty pracy w opiece w Niemczech często są dla opiekunek bez prawa jazdy. Zdarzają się jednak oferty pracy, gdzie potrzebna jest opiekunka z prawem jazdy. Niestety to, że ktoś posiada prawo jazdy, nie zawsze świadczy o tym, że osoba taka swobodnie porusza się autem po Niemczech. Z doświadczenia wiem, że czasami opiekunowie deklarują, że posiadają prawo jazdy. W rzeczywistości są gotowi podjechać jedynie do sklepu na zakupy. Rozmawiając ze zmienniczką pytają, czy miasto jest duże, czy droga jest prosta, czy dużo trzeba jeździć itd. Z rozmowy ewidentnie wynika, że mają one co prawda prawo jazdy, ale nie pojadą w każde miejsce i jazda autem napawa ich jednak strachem. A ty jak czujesz się za kierownicą?

Praca w opiece w Niemczech – umiejętność gotowania

Praca w opiece w Niemczech wymaga od nas zapoznania się z kuchnią niemiecką. Wśród seniorów są osoby ciekawe innych smaków. Opiekunka osób starszych powinna jednak nauczyć się kilku typowo niemieckich dań. Niemieccy seniorzy najczęściej nie jadają wyszukiwanych potraw. Będą oni zadowolenie, gdy opiekunka poda im potrawy tj.:

  • ziemniaki ze szpinakiem i jajkiem sadzonym;
  • sałatka ziemniaczana (Kartoffelsalat) z parówką;
  • Brakartoffel (smażone ziemniaki);
  • kotlet mielony;
  • kotlet schabowy (najlepiej z piersi z kurczaka);
  • gulasz wołowy (najczęściej podawany z modrą kapustą);
  • rolady wołowe (najczęściej podawane z modrą kapustą);
  • ziemniaki ze śledziami w śmietanie;
  • różnego rodzaju knedle np.  knedle z czerstwego pieczywa.

Co ciekawe często spotykam się z żalami seniorów oraz ich dzieci, że opiekunka nie podawała seniorowi sałaty. Pamiętam jedną panią, która miała być wybredna podczas jedzenia. Gdy przyjechałam na miejsce, pełna obaw zrobiłam pierwszy obiad. Pani nie posiadała się ze szczęścia, że na obiad była sałata. Jej córka przez jakiś czas powtarzała: „Moja mama przez dwa miesiące nie jadła sałaty!”.  Mi natomiast kamień spadł z serca i nigdy nie słyszałam żadnej uwagi, że źle gotuję. Warto o tym pamiętać. Nie mam nic przeciwko polskim surówkom. Jednak na niemieckim stole sałata powinna znajdować się niemalże do każdego obiadu. 

Dużym atutem opiekunki jest również umiejętność przyrządzania posiłków dla osób, które muszą przestrzegać diety. Najczęstsze diety to:

  • dieta dla cukrzyków;
  • dieta żołądkowa;
  • dieta bezglutenowa;
  • dieta bez laktozy;
  • dieta bezmięsna;
  • dieta wykluczająca konkretne produkty w związku z alergią lub nietolerancją pokarmową.

Opieka nad seniorem, który musi przestrzegać diety to duża odpowiedzialność. Czy posiadasz wystarczającą wiedzę, by przygotowywać posiłki dla osób na diecie?

Jak teraz oceniasz swoje kwalifikacje? Praca w opiece w Niemczech w głównej mierze opiera się na prowadzeniu gospodarstwa domowego oraz wsparciu seniora w ważnych czynnościach życiowych. Wyżej wymienione umiejętności podnoszą twoją wartość dla pracodawcy oraz niemieckiej rodziny. Jeśli je posiadasz, masz niezłe argumenty, aby zarabiać więcej, niż osoby bez tych umiejętności. 


Komentarze