Przejdź do głównej zawartości

Asertywność w opiece w Niemczech – przykłady oraz zwroty w języku niemieckim

Nauka języka niemieckiego
Jak być asertywnym w opiece nad osobami starszymi w Niemczech

Asertywność w opiece nad osobami starszymi w Niemczech jest niezwykle ważna. Pojęcia "opieka całodobowa", czy też opieka 24h, niosą ze sobą ogromne ryzyko. Seniorzy mogą być przekonani, że opiekunka faktycznie jest zobowiązana do pracy przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Zakres obowiązków opiekunki jest bardzo szeroki. Aby zmieścić się w czterdziestu godzinach pracy tygodniowo, należy być dobrze zorganizowanym oraz umiejętnie określać priorytety. Trzeba być także asertywnym!


Asertywność – jak ważny jest obustronny szacunek

O tym, co to jest asertywność, dlaczego tak trudno być asertywnym w opiece nad osobami starszymi w Niemczech oraz jaką rolę odgrywa agencja pracy za granicą w związku z byciem asertywną opiekunką, przeczytamy tutaj

Pamiętajmy, że gdy wypowiadamy się na dany temat, powinniśmy szanować zdanie drugiej osoby. Podobnie wygląda sytuacja, gdy walczymy o swoje prawa – powinniśmy jednocześnie szanować prawa innych. Bycie asertywnym to dbanie o własne interesy bez wprowadzania niezdrowej atmosfery. 

Wzajemny szacunek powinien stać na pierwszym miejscu. Opiekunka powinna szanować seniora. Z kolei senior powinien szanować opiekunkę. Należy wziąć przy tym pod uwagę naszą historię, sytuację gospodarczą, pochodzenie oraz fakt, że mamy do czynienia ze starszą oraz chorą osobą.

Senior potrzebuje więcej czasu, aby poukładać sobie pewne sprawy w głowie oraz zmienić tok myślenia. Dodatkowo bariera językowa przyczynia się do tego, że niemieckiemu seniorowi trudno jest nam zaufać. Sprawdza się tutaj powiedzenie, że na zaufanie należy zasłużyć. Często seniorowi znacznie łatwiej jest zaufać osobie znającej język niemiecki. 

Jak być asertywnym

Asertywność nie polega na bombardowaniu otoczenia poprzez kategoryczne sprzeciwianie się wykonywania jednej czynności za drugą. Osoba asertywna przedstawia swoje racje w sposób dyplomatyczny i rzeczowy. 

Ponieważ mamy do czynienia z osobami starszymi, które wielu czynności nie mogą wykonać sami, należy okazać im odrobinę empatii. Odmawiając wykonania danej czynności warto zaznaczyć, że rozumiemy, że sprawa ta ciąży seniorowi i jesteśmy gotowi (w miarę naszych możliwości – zgodnie z zakresem naszych obowiązków) pomóc mu w uporaniu się z danym problemem. 

Asertywna opiekunka – przykłady z życia wzięty

Praca w opiece – jak odmówić wykonania danej czynności

Odmawiając wykonania danej czynności należy w jasny sposób udzielić informacji, dlaczego tego nie zrobimy. W pracy w opiece najczęstszym powodem jest fakt, że dana czynność nie należy do obowiązków opiekunki.

Es gehört nicht zur meinen Aufgaben/ Pflichten (czyt. es gehyrt niht cur majnen aufgaben/ flihten) – to nie należy do moich zadań/ obowiązków

Może się zdarzyć, że dana czynność należy do naszych obowiązków, ale w danej chwili nie mamy na to czasu/ ochoty/ siły/ czujemy się źle.

Ich mache es später (czyt. iś mahe es spejter) – zrobię to później
Im Moment (czyt. im moment) – w tym momencie:
  • habe ich keine Zeit (czyt. habe iś kajne cajt) – nie mam czasu;
  • habe ich kein Lust (czyt.habe iś kajne lust) – nie mam ochoty;
  • habe ich keine Kraft (czyt. habe iś kajne kraft) – nie mam siły;
  • fühle mich schlecht (czyt. fule mih szleht) – czuję się źle;
Pamiętajmy o tym, że podejmując się współpracy z agencją pracy mamy swobodę w samodzielnym organizowaniu sobie pracy. Warto więc grzecznie zaznaczyć, że wiemy, co mamy do zrobienia i bylibyśmy wdzięczni, gdybyśmy mogli sami zadecydować, kiedy, co zrobimy. 

Ich weiss es, dass ich es noch machen muss. Ich möchte es aber später machen (czyt. iś wajs es, das iś es noh mahen mus, iś mychte es aber spejter mahen) – wiem, że muszę to zrobić, ale chciałabym to zrobić później

Ich wäre Ihnen dankbar, wenn ich alleine entscheiden könnte, was und wann ich mache (czyt. iś wejre inen dankbar, wen iś alajne entszajden kynte, was und wan iś mahe) – byłabym panu/ pani wdzięczna, gdybym sama mogła decydować o tym, co i kiedy robię

Jeśli senior nadal się wtrąca, możemy powiedzieć:

Ich möchte Sie darauf hinweisen, dass Sie keinen Weisungsrecht haben (czyt. iś myhte zi darauf hinwajzen, das zi kajnen wajzungsreht haben) – chciałabym pana/ panią uświadomić, że nie może mi pan/ pani wydawać poleceń

Używając tego zwrotu należy uważać na ton. Zdanie to jest już na tyle mocne, że zbyt ostry ton może wywołać oburzenie. 

Odmawiając należy jednocześnie wyrazić zainteresowanie tematem oraz zaproponować inne rozwiązanie.
 
ASERTYWNA POSTAWA – PRZYKŁAD Z ŻYCIA WZIĘTY

Czy mycie okien należy do obowiązków opiekunki

Jako przykład posłuży nam mycie okien. W większości przypadków mycie okien nie należy do obowiązków opiekunki. Można jednak spotkać agencje pracy dla opiekunów osób starszych w Niemczech, które w swoich umowach czynność tą wpisują w zakres obowiązków. Dlatego warto uważnie czytać umowy. 

Jeśli opiekunka osób starszych ma w umowie zapisane mycie okien, może ona spotkać się z tym, że na szteli faktycznie będzie się od niej wymagało mycia okien. Aczkolwiek wielokrotnie niemieckie rodziny bywają rozsądniejsze od polskich agencji pracy za granicą (nie tylko w sprawie mycia okien). 

Jak odmówić mycia okien

Metoda I
Stanowcza odmowa wykonania polecenia

ODMOWA WYKONANIA POLECENIA
Jeśli senior wydaje nam bezpośrednio polecenie, nie pozostaje nam nic innego, jak oznajmić mu, że nie należy to do naszych obowiązków. Czyli np.:

Es tut mir Leid aber Fensterputzen gehört nicht zur meinen Aufgaben (czyt. es tut mir lajd aber fensterpucen gehyrt niht cur majnen aufgaben) – Przykro mi, ale mycie okien nie należy do moich obowiązków

ZAINTERESOWANIE TEMATEM ORAZ OKAZANIE ZROZUMIENIA
Jednocześnie należy okazać zainteresowanie. Warto więc zapytać, kto wcześniej mył okna u seniora, jak często to robił oraz czy senior ma kontakt do tej osoby itd.

ZAOFEROWANIE POMOCY ORAZ ZAPROPONOWANIE ROZWIĄZANIA
Następnie należy zaoferować seniorowi pomoc w uzgodnieniu terminu z ekipą myjącą okna lub skontaktować się z rodziną seniora, aby poprosić ich o zorganizowanie kogoś do mycia okien. 

Metoda II
"Udawanie Greka"

Jeśli senior wspomina, że wypadałoby umyć okna, ponieważ są one brudne, ale nie wskazuje, kto miałby to zrobić, najlepiej zachować się w taki sposób, aby senior odczuł, że nawet nie przyszło nam do głowy, że miał on na myśli nas. Jeśli okna faktycznie są brudne, możemy przytaknąć, że najwyższy czas je umyć. 

Następnie podobnie, jak w sytuacji opisanej wyżej, pytamy o to, kto myje okna u seniora oraz czy chce się on z tą osobą skontaktować. Jeśli usłyszymy, że nie ma nikogo takiego (z różnych przyczyn), należy stwierdzić, że musi on poszukać kogoś nowego do tej czynności, skoro stary Fensterputzer (czyt. fensterpucer – osoba myjąca okna) nie pracuje już u niego. 

W sytuacjach, w których wymaga się od nas wykonywania czynności, która nie należy do naszych obowiązków, najlepiej zachować się tak, jakby nigdy nam się jeszcze nie zdarzyło, że ktoś od nas tego wymagał – chociaż dobrze wiemy, że ma to miejsce nie pierwszy oraz z pewnością nie ostatni raz. Postawa taka budzi w seniorze szacunek. Może on nawet poczuć się zawstydzony, że wpadł na pomysł, aby wymagać tego od opiekunki. Metoda ta działa znacznie lepiej niż nerwowe "Ja tego nie robię" (w domyśle "pocałuj mnie w cztery litery") i "rzucanie się, jak ryba wyrzucona z wody". 

Analogicznie zachowujemy się w innych sytuacjach, gdy wymaga się od nas wykonania czynności tj.:
  • sprzątanie nieużywanych pomieszczeń;
  • prace ogrodowe;
  • odśnieżanie posesji;
  • szorowanie kafelek na tarasie;
  • wyrywanie trawy spomiędzy płytek przed domem;
  • obcinanie paznokci;
  • wykonywanie usług medycznych;
oraz wielu innych czynności, które wpadną seniorowi lub jego rodzinie do głowy.

Metoda III
Odsunięcie wykonania danej czynności w czasie

Niektórzy seniorzy lubią dręczyć siebie oraz otoczenie zadaniami, które są do zrobienia. Sami najczęściej nie mogą ich wykonać. Oczekują więc, że osoby z najbliższego otoczenia (a więc m.in. opiekunka osób starszych) rzucą się w wir pracy, aby uporać się z zadaniem. Potem będzie kolejne i kolejne... 

Jeśli mamy do czynienia z takim seniorem, najlepszym rozwiązaniem jest przytaknięcie, że faktycznie coś należy zrobić i powrócenie do swoich zajęć. Sytuacje takie będą powtarzały się wielokrotnie w ciągu dnia. Najczęściej wystarczają krótkie stwierdzenia (wypowiadane spokojnym tonem):
  • ich mache es späteer (iś mahe es spejter) – zrobię to później;
  • ich weiss nicht, wer es machen soll (czyt. iś wajs niht, wer es mahen zol) – nie wiem, kto ma to zrobić;
  • keine Ahnung (kajne anung) – nie mam pojęcia;
  • ich weiss nicht, wer dafür zuständig ist (czyt. iś wajs es niht, wer dafyr cusztendih ist) – nie wiem, kto za to odpowiada;
  • ich kann Ihnen nicht helfen (czyt. iś kan inen niht helfen) – nie mogę panu/ pani pomóc;
  • ich bin dafür nicht zuständig (czyt. iś bin dafyr niht cusztendih) – nie odpowiadam za to.

Asertywność po niemiecku i inne ważne zwroty

Asertywność po niemiecku to:
  • die Assertivität (czyt. asertiwitet);
  • die Selbstbehauptung (czyt. zelbstbehauptung);
  • das Durchsetzungsvermögen (czyt. Durhzecungsfermugen);
  • die Durchsetzungsfähigkeit (czyt. durhzecungsfehihkajt).

Asertywność – pozostałe zwroty po niemiecku

Es gehört nicht zur meinen Aufgaben/ Pflichten (czyt. es gehyrt niht cur majnen aufgaben/ flihten) – to nie należy do moich zadań/obowiązków)
Es betrifft mich nicht (czyt. es betrift mih niht) – to mnie nie dotyczy
Entschuldingung aber ich werde es nicht machen (czyt. entszuldigung aber iś werde es niht mahen) – przepraszam ale nie zrobię tego
Ich bin einer anderen Meinung (czyt. iś bin ajner anderen majnung) – mam inne zdanie na ten temat
Sie irren sich (czyt. zi iren zih) – pan/ pani myli się 
Würden Sie bitte damit aufhören (czyt. wyrden zi damit aufhyren) – czy mógłby pan/ pani przestać
Das ist momentan nicht möglich (czyt. das ist momentan niht muglih) – to jest obecnie niemożliwe
Danke, aber... – dziękuję ale...
Entschuldigung aber... – przepraszam ale...
Es tut mir Leid aber... – przykro mi ale...
Ich mache es nicht, weil... – nie zrobię tego ponieważ...
Es ist für mich wichtig Freizeit zu haben (czyt. es ist fyr mih wihtig frajcajt cu haben) – czas wolny jest dla mnie ważny
Ich habe in meinem Vertrag 40 Arbeitsstunden pro Woche (czyt. iś habe in majnem fertrag fircih arbajtssztunden pro wohe) – w mojej umowie mam 40 godzin pracy w tygodniu
Ich möchte jetzt darauf nicht antworten. Ich brauche Zeit zum Nachdenken (iś myhte darauf ject niht antworten iś brauhe cajt cum nahdenken) - nie chcę teraz odpowiadać na to pytanie. Potrzebuję czas do namysłu
Ich habe mich entschieden zuhause zu bleiben (czyt. iś habe mih entsziden cu hauze cu blajben)– zdecydowałam się zostać w domu
Ich darf keinen Alkohol trinken/ ich möchte keinen Alkohol trinken (czyt. iś darf kajnen alkohol trinken / iś myhte kajnen alkohol trinken) – nie mogę/ nie chcę pić alkoholu

Komentarze

Najpopularniejsze artykuły w ostatnim tygodniu

Dlaczego warto korzystać z przepisów dietetycznych?

Artykuł gościnny Współczesny tryb życia skłania nas do większej troski o zdrowie i formę fizyczną, a dieta pełni kluczową rolę w tym procesie. Właściwie zbilansowane posiłki dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, wspierając nasze samopoczucie i wygląd. Przestrzeganie przepisów dietetycznych ułatwia utrzymanie odpowiedniej równowagi żywieniowej, co jest kluczowe dla zdrowego funkcjonowania organizmu oraz osiągnięcia celów związanych z redukcją tkanki tłuszczowej. Dzięki nim możemy świadomie wybierać składniki, które dostarczą nam energii, poprawią metabolizm i wspomogą nasze wysiłki w dążeniu do lepszej kondycji fizycznej. Dieta to poprawa zdrowia i samopoczucia. Przepisy dietetyczne stanowią kluczowy element dbania o zdrowie poprzez zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych. Bogata w warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe dieta dostarcza nie tylko niezbędnych witamin i minerałów, ale również błonnika, który wspomaga pr

Rodzina Monet – jaka jest fabuła bestsellera książkowego dla nastolatek?

Artykuł gościnny Cykl "Rodzina Monet" autorstwa Weroniki Anny Marczak to więcej niż zwykła historia o dojrzewaniu i relacjach rodzinnych. To również intensywne badanie uczuć i przeciwności, z jakimi przychodzi się mierzyć. W każdej części serii pojawiają się nowe wątki, razem składające się na intrygującą narrację o odkrywaniu własnej tożsamości, doświadczaniu miłości i budowaniu więzów rodzinnych. "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" - początek wciągającej opowieści "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" z Wattpad zapoczątkowuje serię, która zdobyła uznanie młodych czytelników, prezentując świat pełen tajemnic i przygód. Weronika Anna Marczak z umiejętnością przedstawia życie rodziny Monet, tworząc postacie, z którymi młodzi ludzie mogą się utożsamiać. Książka eksploruje tematy takie jak poszukiwanie tożsamości, pierwsza miłość i przyjaźń, oferując bogatą fabułę i emocjonalne głębie. Marczak umiejętnie łączy przygodę z głębokim psychologicznym portretem bohaterów, oferu

Szkoła w chmurze - czym jest i jakie są jej koszty?

Artykuł gościnny Poznaj nową epokę w edukacji, która transformuje sposób, w jaki uczymy się, zapewniając dostęp do wiedzy bez względu na bariery geograficzne. Szkoła w chmurze nie jest tylko wizją przyszłości edukacji, ale już stanowi jej aktualną rzeczywistość, oferując elastyczne metody nauki dostosowane do wymagań XXI wieku, dostępne dla każdego poszukującego. Szkoła w chmurze - przyszłość edukacji już teraz W erze cyfryzacji, edukacja ewoluuje dzięki technologii, wprowadzając pojęcie szkoły w chmurze, który zmienia tradycyjne podejście do nauki. Ten nowoczesny model edukacyjny umożliwia dostęp do zasobów i platform edukacyjnych online, oferując uczniom i nauczycielom nieograniczone możliwości uczenia się i nauczania z dowolnego miejsca i o każdej porze. Szkoła w chmurze eliminuje bariery geograficzne i czasowe, umożliwiając edukację dostosowaną do indywidualnych predyspozycji. Uczniowie mogą korzystać z lekcji online, cyfrowych bibliotek i interaktywnych platform, co sprawia, że

Jak działa szambo ekologiczne? Poznaj wady i zalety

Artykuł gościnny Czy zastanawialiście się kiedyś, jak możliwe jest efektywne zarządzanie odpadami w miejscach pozbawionych kanalizacji miejskiej? Szambo ekologiczne to odpowiedź na potrzeby współczesnego świata, gdzie dbałość o środowisko naturalne jest równie ważna, co komfort życia. Sprawdź jak działa szambo ekologiczne oraz poznaj jego wady i zalety. Budowa i działanie szamba ekologicznego Szambo ekologiczne, znane również jako przydomowa oczyszczalnia ścieków, to zaawansowany system zarządzania odpadami, który pozwala na efektywne oczyszczanie ścieków bez konieczności podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej.  Jego głównym zadaniem jest redukcja zanieczyszczeń  organicznych, azotu i fosforu, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. W skład szamba ekologicznego wchodzą zazwyczaj trzy komory: osadnik gnilny, reaktor biologiczny oraz komora dojrzewania . W pierwszej z nich dochodzi do oddzielenia frakcji stałej od płynnej. Następnie, w reaktorze biologicznym, śc

Jak znaleźć korzystny kredyt gotówkowy? Na co zwrócić uwagę?

Artykuł gościnny Wyszukanie odpowiedniego kredytu lub pożyczki gotówkowej nie jest wcale taką prostą sprawą. Nie polega na szybkim przeglądzie banków, ale na dokładnej analizie parametrów poszczególnych propozycji. Jeżeli zależy Tobie na korzystniejszej ofercie, to należy się do wyboru banku odpowiednio przygotować. Nie chcesz się złapać w sidła nieracjonalnego wyboru, podszytego emocjami? Kieruj się zdrowym rozsądkiem i działaj rozważnie. Pamiętaj, że każdy bank i firma pożyczkowa chce zarobić, dlatego w różnorodny sposób będą Ciebie zachęcać do skorzystania z ich oferty. Podjąłeś jednak decyzję, że skontaktujesz się z instytucją finansową? Dobrze, ale przed tym porównaj dostępne propozycje kredytowe i pożyczkowe w bankach. Jeżeli decydującym czynnikiem jest cena, to zwracaj uwagę na całkowity koszt kredytu oraz jego RRSO. Pamiętaj o tym, że pożyczasz cudze pieniądze, a oddajesz z własnych dochodów i to często znacznie więcej niż tylko pożyczony kapitał! Spłać wcześniej, a zwrócimy to

Bilard: przewodnik po zasadach i rodzajach gry

Artykuł gościnny Obecnie bilard cieszy się ogromną popularnością jako sport dostępny dla każdego, niezależnie od wieku czy płci. Można go uprawiać na wielu poziomach zaawansowania, począwszy od rekreacyjnego aż po profesjonalny. Bilard - czym jest ta gra? Bilard to dyscyplina sportowa, w której uczestniczą dwóch lub czterech graczy. Zadaniem graczy jest wbijanie kolorowych piłek do kieszeni na stole bilardowym. Można grać na różnego typu stołach, takich jak stoły bilardowe, snookerowe czy poolowe. W Polsce bilard zdobywa na popularności i jest coraz częściej wybierany jako forma aktywności rekreacyjnej. Zasady gry w bilarda - podstawy Oto podstawowe zasady gry w bilarda: Pozycja startowa: Gracz zaczyna przy stole bilardowym, ustawiając się w określonej pozycji startowej, która jest wymagana przed rozpoczęciem gry. Cel gry: Celem jest wbicie bil do dziury, znajdującej się na środku stołu bilardowego za pomocą kijka. Przebieg gry: Gra rozpoczyna się od uderzenia bili kijem. Je

5 najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa

Artykuł gościnny Ból kręgosłupa to powszechna dolegliwość, która dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Szacuje się, że aż 40% osób czynnych zawodowo zmaga się z bólem pleców każdego dnia, co powoduje, że nie są oni w pełni zaangażowani w wykonywane obowiązki. Może on pojawiać się w różnych częściach kręgosłupa i mieć różną intensywność, wpływając na jakość życia i ograniczając codzienne czynności. Jego przyczyn jest wiele, co sprawia, że czasem trudno jest odnaleźć właściwy powód i go wyeliminować. Przeczytaj artykuł i poznaj najczęstsze przyczyny problemów z kręgosłupem, ich objawy oraz sposoby leczenia i zapobiegania. Ból kręgosłupa - jakie są czynniki ryzyka? Problemy z kręgosłupem mogą pojawić się u każdego, jednak jest kilka czynników zwiększających prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Mogą one obejmować: Niski poziom sprawności - ból pleców występuje częściej u osób, które nie są aktywne fizycznie. Słabe mięśnie pleców i brzucha mogą nieprawidłowo podtrzymywać krę

Jaki miód na co działa? Kompleksowe zestawienie korzyści, które zauważysz regularnie jedząc miód!

Artykuł gościnny Nie od dziś wiadomo, że regularne spożywanie miodu ma fenomenalny wpływ na organizm. Słodki przysmak prosto z ula to nie tylko alternatywa dla cukru, ale także produkt o wielu właściwościach zdrowotnych. Różne odmiany miodu są powszechnie wykorzystywane nie tylko w leczeniu przeziębień, ale i innych schorzeń – praktycznie wszystkich układów. Naturalny miód z pasieki to chyba najsmaczniejszy naturalny antybiotyk, suplement diety a jednocześnie fantastyczny środek stosowany w profilaktyce różnych chorób. Jaki miód na co działa? Zapraszamy na przegląd największych korzyści, jakie można zyskać regularnie sięgając po miód! Sprawdź,  Jak z twardego miodu zrobić płynny przy pomocy urządzenia Thermomix tm6 . Kiedy miód ma właściwości zdrowotne? Niezależnie od tego, czy sięgniemy po miód rzepakowy, lipowy czy spadziowy każdy z nich pozytywnie wpłynie na organizm pod kilkoma warunkami: będzie przechowywany w odpowiedni sposób – najlepiej w chłodnym, zacienionym miejscu w szcz

Garnitur trzyczęściowy to klasyczna elegancja na ślubie

Artykuł gościnny Trzyczęściowy garnitur ślubny to wybór dla tych panów, którzy cenią sobie tradycję i elegancję. Składający się z marynarki, kamizelki i spodni zestaw jest symbolem formalności i dobrego smaku. Szycie na miarę pozwala na dostosowanie każdego elementu do indywidualnych preferencji Pana Młodego - od długości rękawów po rodzaj użytego materiału. Dzięki temu każdy mężczyzna może poczuć się wyjątkowo w tym ważnym dniu. Garnitur składający się z marynarki, spodni i kamizelki, to wybór dla tych, którzy cenią sobie klasyczną elegancję i formalny styl. Jest to strój, który nigdy nie wychodzi z mody i zawsze prezentuje się doskonale na każdym typie uroczystości. Wybierając garnitur trzyczęściowy na ślub, możemy być pewni, że nasz strój będzie odpowiedni do rangi tego wyjątkowego dnia. Wybór garnituru trzyczęściowego jest również praktycznym rozwiązaniem. Kamizelka podkreśla formalny charakter stroju, ale jednocześnie pełni funkcję dodatkowej warstwy izolującej od chłodu. To sz

Szczęśliwe kamienie dla wodnych znaków zodiaku - raka, ryby i skorpiona

Artykuł gościnny Znaki zodiaku można dzielić na kilka różnych sposobów. Wśród nich wyróżniamy, chociażby wodne znaki, które cechują się wyjątkową uczuciowością, emocjonalnością i obdarzone są ogromną wyobraźnią. Osoby urodzone w tych zodiakach są również bardzo otwarte i potrafią dopasować się do otoczenia. Warto jednak, by otaczały się kamieniami naturalnymi, które pozwolą im osiągnąć harmonię, spokój i szczęście. Po które kryształy powinny sięgać wodne znaki zodiaku rak, ryby i skorpion? Wyjaśniamy w artykule. Zapraszamy! Które kamienie przypisane są wodnym znakom zodiaku? Minerały i kamienie naturalne mają swoje niezwykłe właściwości. Odpowiednio dobrane potrafią pozytywnie oddziaływać na wiele aspektów naszego życia - od ograniczania stresu, po poprawienie aspektów zdrowotnych. By możliwie stało się skorzystanie z ich dobrodziejstwa, dobrze jest wybierać te dla nas najlepsze. Astrolodzy przypisują minerały do poszczególnych znaków zodiaków, dzięki czemu możliwe będzie rozbudzeni