Czym jest kompost i jak go samodzielnie zrobić?

 Artykuł gościnny

Kompost ma szerokie zastosowanie w przydomowych ogródkach. Nie tylko wpływa pozytywnie na stan gleby oraz rosnących w niej roślin, ale pozwala rozwiązać problem związany z tym, co zrobić z odpadkami roślinnymi. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, jak zrobić kompost oraz do jakich konkretnych celów można go wykorzystać.


Czym jest kompost?

Kompost to organiczny nawóz, który wytwarza się przede wszystkim z odpadów roślinnych. Powstaje on w wyniku tlenowego rozkładu resztek roślin, który jest możliwy dzięki działaniu odpowiednich mikroorganizmów. Wzbogaca on ziemię w niezbędne składniki odżywcze, takie jak fosfor, potas czy azot, które są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój roślin. Kompost jest doskonałą alternatywą dla różnego rodzaju nawozów i innych substancji głównie ze względu na jego korzystny wpływ na środowisko naturalne. 

Z czego można zrobić kompost?

Do wytworzenia kompostu można wykorzystać różnego rodzaju odpadki roślinne. Doskonale do tego celu nadaje się skoszona trawa, liście, resztki roślin ogrodowych, owoce oraz drobne gałęzie. Do zrobienia kompostu można wykorzystać również odpadki z gospodarstwa domowego, takie jak obierki po warzywach i owocach, a nawet torebki po herbacie czy czysty i niezadrukowany papier. 

Warto mieć na uwadze to, że kompostu nie powinno się robić z resztek owoców cytrusowych, gdyż obniżają one aktywność mikroorganizmów w glebie, a także owoców i warzyw z wyraźnymi objawami choroby. Nie zaleca się także dodawania do kompostu związków wapnia, gdyż usuwa on azot i blokuje rozpuszczalne w wodzie fosfory.

Jak samodzielnie zrobić kompost?

Kompost można wytworzyć samodzielnie w specjalnych pryzmach lub kompostownikach. Najlepiej postawić je w lekko zacienionym miejscu, osłoniętym od wiatru, znajdującym się nieco na uboczu ogrodu. Dzięki temu uda się zapewnić odpowiednie warunki, które wpłyną pozytywnie na proces wytwarzania kompostu. Należy mieć na uwadze także to, aby mieć łatwy dostęp do kompostownika w celu napowietrzania materii organicznej, a także polewania go w czasie suszy.

Zdecydowanie najtańszym sposobem na wytworzenie kompostu jest założenie pryzmy. Jest to po prostu wydzielone miejsce, w którym można składować odpadki. Proces tworzenia się kompostu w pryzmie zajmuje sporo czasu, bo może trwać nawet 1,5 roku. Bardzo istotne jest to, aby regularnie co kilka tygodni przerzucać poszczególne warstwy oraz nakłuwać kompost widłami, co pozwoli doprowadzić powietrze oraz zapewnić odpowiedni poziom wilgoci. 

W przypadku małych ogrodów zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest samodzielne zbudowanie lub zakup kompostownika. Taka konstrukcja posiada wyłącznie ścianki boczne bez dna i przykrycia. Dzięki temu mikroorganizmy mogą swobodnie przenikać do jego zawartości. Kompostownik może być zrobiony z drewna lub tworzywa sztucznego. Zapewnia on zdecydowanie większą estetykę i pozwala zachować jego zawartość w odpowiedniej formie. 

Do tego, aby proces powstawania kompostu przebiegał prawidłowo należy zadbać o stworzenie odpowiednich warstw. Na spodzie najlepiej umieścić gałęzie lub pozostałości po strzyżonym żywopłocie. Kolejną warstwę powinien stanowić torf lub wymieszana z gotowym już kompostem gleba. Na tak przygotowany kompostownik można dorzucać do pojemnika innego rodzaju odpadki. Dzięki temu jego zawartość będzie miała zapewniony odpowiedni drenaż. Bardzo ważne jest to, aby zachować odpowiednie proporcje w dostarczaniu składników zawierających azot oraz potas, które są niezbędne w całym procesie.

Idealnym otoczeniem dla kompostownika będą kwiaty polne, które nadadzą uroku każdemu ogrodowi. Jednocześnie są one niezwykle trwałe oraz odporne na suszę. Odpowiednia mieszanka sprawi, że będą one kwitły od wczesnej wiosny do później jesieni nadając swojskiego klimatu w naszym ogrodzie. 

Autor:
Artykuł przygotowano przy współpracy z internetowym sklepem ogrodniczym Przy Domu, oferującym wiele produktów do ogrodu.

Komentarze