Tanie wakacje – biwak na łonie natury

 Wakacje pod namiotem - gdzie jechać

Rosnąca inflacja sprawia, że w tym roku nie wszystkich będzie stać na wakacje. Zniesienie po dwóch latach obostrzeń związanych z COVID-19 zachęca do wyjazdu za granicę. Największą popularnością cieszy się pobyt w krajach tj. Grecja, Hiszpania oraz Włochy – najczęściej all inclusive. Tani urlop możliwy jest także w Polsce. W obliczu rosnących cen paliwa oraz żywności doskonałym rozwiązanie mogą się okazać tanie wakacje dla całej rodziny na łonie natury. Biwak – ile kosztuje i na co zwrócić uwagę?

Tanie wakacje dla całej rodziny – biwak na polu namiotowym czy na łonie natury

Ile kosztują wakacje pod namiotem

Biwak na polu namiotowym lub na łonie natury może okazać się idealnym sposobem na tanie wakacje. Wyjeżdżając całą rodziną za pobyt pod namiotem na kempingu zapłacimy około 100 zł na dobę. Jest to niewielki koszt w porównaniu do cen za pokój w hotelu, pensjonacie czy w prywatnej kwaterze. Rozbicie namiotu na łonie natury – w dzikim, dozwolonym miejscu jest możliwe za darmo.

Pobyt pod namiotem na polu kempingowym

Pobyt pod namiotem nie należy do szczególnie komfortowych. Jednak kosztem obniżonych standardów możemy spędzić wspólnie czas w cudownym miejscu tj. Kaszuby, Warmia, Mazury czy też nadmorska plaża – w Sopocie, Kołobrzegu, na Helu, ale także i w mniejszych miejscowościach tj. Bobolin, Gąski, Łazy czy Białogóra.

Decydując się na kemping mamy pełen dostęp do wody oraz prądu (odpłatnie), a także do prysznicy oraz toalety. Możemy więc bez problemu podłączyć do prądu urządzenia tj. elektryczna kuchenka, czajnik czy radio.

Na kempingu nie powinno być również problemu z zasięgiem. Warto jednak upewnić się, czy na terenie pola namiotowego będziemy mieli dostęp do Internetu. Wakacje to czas, w którym powinniśmy oderwać się od wirtualnej rzeczywistości. Niemniej jednak Internet służy nam również do wyszukiwania ważnych informacji, które mogą nam posłużyć np. do zaplanowania dnia.

Biwak – rozbicie namiotu na łonie natury

Wakacje – wspaniała rozrywka dla dzieci za darmo

Biwak z dala od zgiełku miasta oraz ludzi jest ciekawą opcją dla osób, które chciałyby na chwilę pobyć w ciszy na łonie natury. Taka forma wypoczynku to również bardzo tanie wakacje dla całej rodziny – o ile nasza latorośl wyrazi na to chęć. Warto uczyć dzieci od małego, że nie tylko komfort w życiu jest najważniejszy. Czasami warto z niego zrezygnować na rzecz wspaniałych podróży, odkrywania nowych miejsc oraz spędzania wspólnie czasu – niekoniecznie za duże pieniądze. Na biwak możemy zabrać ze sobą psa, co nie zawsze jest możliwe w przypadku noclegu w hotelu. 

Gdzie można rozbić namiot

Rozbicie namiotu na łonie natury może jednak nas sporo kosztować, jeśli rozbijemy namiot w nieodpowiednim miejscu. Gdzie możemy rozbić namiot, a gdzie jest to zakazane? Biwak na terenie prywatnym bez zgody właściciela może nas kosztować mnóstwo nieprzyjemności oraz mandat w wysokości kilkuset złotych. Podobnie jest w przypadku rozbijania namiotu na terenie rezerwatów oraz parków narodowych. Biwakowanie w lesie jest możliwe – w wyznaczonych do tego miejscach.

Jak się zachować na biwaku – uprzątnięcie terenu

Biwakując „na dziko” należy pamiętać o tym, że jesteśmy gośćmi. Koniecznie powinniśmy szanować gospodarzy, czyli zieleń oraz zwierzęta. W trakcie pobytu nie powinniśmy zanadto hałasować. Nie powinniśmy zostawiać po sobie śladów w postaci góry śmieci. Należy je zabrać ze sobą. Załatwianie potrzeb fizjologicznych na biwaku odbywa się na łonie natury. Najlepiej w tym celu wykopać dół na fekalia, który zasypiemy tuż przez opuszczeniem miejsca.

Jak sobie poradzić na biwaku na łonie natury

Decydując się na biwak na łonie natury powinniśmy przygotować się na zmienne warunki atmosferyczne np. ulewny deszcz czy też znacznie niższa temperatura w nocy. Ciepłe ubranie na noc oraz dobry namiot – z nieprzemakalnym tropikiem oraz podłożem to podstawa. Jeśli podróżujemy całą rodziną przyda się rozkładany stolik oraz krzesełka.

Oprócz tego przydadzą nam się przedmioty tj.:
  • dobry namiot;
  • narzędzia – latarka, nożyk, młotek, łopatka turystyczna;
  • suchy prowiant;
  • wystarczająca ilość wody pitnej;
  • źródło energii, aby móc ugotować ciepły posiłek np. mała kuchenka gazowa. Świetnym rozwiązaniem są przenośne panele fotowoltaiczne. Pozwolą one nam na bezpieczne oraz darmowe korzystanie z energii elektrycznej na łonie natury – nie tylko do gotowania, ale także do podładowania telefonu czy podłączenia lampki późnym wieczorem;
  • dobra książka, krzyżówki lub wędka (jeśli jesteśmy nad wodą);
  • środki na komary oraz kleszcze.
Biwak na polu namiotowym lub „na dziko” może być niezapomnianym wspomnieniem dla całej rodziny. Spędzając wakacje w ten sposób możemy zwiedzić całą Polskę, poznać ciekawe miejsca – a to wszystko tanim kosztem.

Komentarze