Przejdź do głównej zawartości

Czy i kiedy wypada mówić w ojczystym języku za granicą

Rozmowa w języku polskim za granicą - czy wypada

Czy szef może zabronić rozmawiać w pracy w ojczystym języku? Za granicą możemy spotkać się z tym, że język polski będzie zabroniony w pracy. Jak wygląda sytuacja pod względem prawnym? Czy w pracy za granicą można mówić po polsku? Kiedy możemy rozmawiać w języku ojczystym, a kiedy powinniśmy posługiwać się językiem urzędowym obowiązującym w danym kraju? Czy istnieją przepisy zabraniające posługiwania się językiem ojczystym w pracy za granicą? Co na ten temat mówią zasady dobrego wychowania?

Rozmowa w języku polskim w pracy za granicą

Zakaz posługiwania się w języku ojczystym w pracy wprowadzony przez pracodawcę może zostać zinterpretowany jako przejaw dyskryminacji, która w krajach tj. Polska, Niemcy, Anglia oraz wszystkie kraje Unii Europejskiej jest zabroniona. Przepisy na ten temat znajdziemy w tabelce poniżej.

Przepisy

Treść

Deklaracji Praw Człowieka (art. 2)

Każdy człowiek posiada wszystkie prawa i wolności zawarte w niniejszej Deklaracji bez względu na jakiekolwiek różnice rasy, koloru, płci, języka, wyznania, poglądów politycznych i innychnarodowości, pochodzenia społecznego, majątku, urodzenia lub jakiegokolwiek innego stanu.

Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (art. 14)

Zakaz dyskryminacji

Korzystanie z praw i wolności wymienionych w niniejszej konwencji powinno być zapewnione bez dyskryminacji wynikającej z takich powodów, jak płeć, rasa, kolor skóry, język, religia, przekonania polityczne i inne, pochodzenie narodowe lub społeczne, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie bądź z jakichkolwiek innych przyczyn.

Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej (art. 21 i 22)

Artykuł 21

Niedyskryminacja

1. Zakazana jest wszelka dyskryminacja w szczególności ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.

2. W zakresie zastosowania Traktatów i bez uszczerbku dla ich postanowień szczególnych zakazana jest wszelka dyskryminacja ze względu na przynależność państwową.

Artykuł 22

Różnorodność kulturowa, religijna i językowa

Unia szanuje różnorodność kulturową, religijną i językową.

Czy to oznacza, że pracodawca nie może zabronić pracownikom posługiwać się w języku ojczystym w pracy? W momencie, gdy pracodawca wprowadzi zakaz posługiwania się w języku ojczystym w pracy, niezwykle ważne jest uzasadnienie tej decyzji. Pracodawca może bowiem, a nawet ma obowiązek wprowadzania w zakładzie pracy zasad, które mają wpływ np. na jakość oraz bezpieczeństwo pracy. Nie da się ukryć, że komunikacja w języku, który znają wszyscy pracownicy usprawnia pracę. 

Dlatego pracodawca ma prawo wprowadzić zakaz rozmawiania w ojczystym języku np. w języku polskim, czy też w Polsce w języku ukraińskim, o ile odpowiednio go uzasadni. Zakaz ten może dotyczyć tylko i wyłącznie rozmów w czasie pracy. Ponadto nawet w czasie pracy pracownicy mogą posługiwać się w języku polskim, jeśli nie znajdują się w towarzystwie osób nieposługujących się tym językiemZ kolei zakaz taki nie może obowiązywać w trakcie przerw.

Oprócz obowiązujących przepisów należy mieć na uwadze zasady dobrego wychowania. Osoba kulturalna powinna unikać rozmawiania w swoim ojczystym języku, jeśli w towarzystwie znajduje się ktoś, kto go nie rozumie. Jeśli istnieje taka możliwość, należy rozmawiać w języku zrozumiałym dla wszystkich. Ewentualnie można przeprosić kogoś mówiąc, że musimy załatwić coś ważnego i w języku ojczystym pójdzie nam to sprawniej, a następnie powrócić do rozmowy w języku obowiązującym w danym kraju. 

Czy rozmowa w ojczystym języku w towarzystwie osób, które go nie rozumieją jest na miejscu

Pomijając przepisy na temat tego, czy obcokrajowcy mogą posługiwać się w języku ojczystym w kraju, w którym przebywają, ogromną rolę odgrywa dobre wychowanie. Rozmawianie w języku ojczystym, które może spowodować, że inni poczują się wykluczeni z towarzystwa, ma miejsce nie tylko w pracy, ale i w życiu codziennym. Problem ten często spotykany jest w szkole. Może on mieć miejsce w sklepach, gdzie pracuje wielu rodaków, salonach fryzjerskich oraz urody oraz w punktach gastronomicznych. 

Pomimo że mamy prawo do posługiwania się językiem polskim za granicą, czasami warto się zastanowić, na ile jest to konieczne. Czy naprawdę musimy mówić w języku polskim do kasjerki, która ma plakietkę z polskim nazwiskiem? A może ona sobie tego nie życzy? Jak poczują się osoby stojące w kolejce za nami? Niestety sytuacje takie mają często miejsce. Tymczasem w każdym kraju obowiązuje konkretny język urzędowy, który powinniśmy znać lub uczyć się, jeśli mieszkamy i pracujemy za granicą.

Jeśli czujemy potrzebę zagadania do rodaka w towarzystwie innych osób, równie dobrze możemy zrobić to w języku niemieckim. Jeśli osoba ta ucieszy się ze spotkania osoby z Polski, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spotkać się prywatnie w neutralnym miejscu i rozmawiać w języku polskim np. w kawiarni przy stoliku, gdzie inni co prawda słyszą naszą ojczystą mowę, ale w związku z tym, że znajdują się poza naszym gronem, nie robi to na nich żadnego wrażenia. 

Podczas gdy ktoś wykonuje swoją pracę lub pracujemy wspólnie, nie wypada rozmawiać w języku polskim w towarzystwie pracowników, pacjentów lub klientów nieznających języka polskiego. Jest to niegrzeczne. Nawet jeśli naszym celem nie jest wykluczenie danej osoby z towarzystwa, chcąc nie chcąc tak się dzieje. Osobie takiej umyka wiele informacji związanych z pracą, a także wiadomości, które mają wpływ na zwyczajne, międzyludzkie relacje, jakie powinny istnieć również w miejscu pracy. 

Kiedy wypada mówić w pracy w języku ojczystym w towarzystwie innych osób

Oczywiście są pewne wyjątki np. gdy ktoś nie zna języka obowiązującego w kraju, w którym przebywa. Wówczas oczywistym jest, że możemy mówić do niego w języku ojczystym – bez względu na to, czy jest to pracownik czy klient. Niemniej jednak należy zwracać uwagę na to, w jaki sposób to robimy. Powinniśmy przeprosić innych informując, że musimy coś wytłumaczyć w języku polskim. Jeśli można to przesunąć w czasie, możemy zaproponować, że porozmawiamy na ten temat nieco później – na osobności. 

A jakie jest wasze zdanie na ten temat? Czy znaleźliście się kiedyś po drugiej stronie tzn. że ktoś bez zastanowienia rozmawiał w języku, którego wy nie rozumieliście? Jak się wówczas czuliście?

Komentarze

Najpopularniejsze artykuły w ostatnim tygodniu

Bilard: przewodnik po zasadach i rodzajach gry

Artykuł gościnny Obecnie bilard cieszy się ogromną popularnością jako sport dostępny dla każdego, niezależnie od wieku czy płci. Można go uprawiać na wielu poziomach zaawansowania, począwszy od rekreacyjnego aż po profesjonalny. Bilard - czym jest ta gra? Bilard to dyscyplina sportowa, w której uczestniczą dwóch lub czterech graczy. Zadaniem graczy jest wbijanie kolorowych piłek do kieszeni na stole bilardowym. Można grać na różnego typu stołach, takich jak stoły bilardowe, snookerowe czy poolowe. W Polsce bilard zdobywa na popularności i jest coraz częściej wybierany jako forma aktywności rekreacyjnej. Zasady gry w bilarda - podstawy Oto podstawowe zasady gry w bilarda: Pozycja startowa: Gracz zaczyna przy stole bilardowym, ustawiając się w określonej pozycji startowej, która jest wymagana przed rozpoczęciem gry. Cel gry: Celem jest wbicie bil do dziury, znajdującej się na środku stołu bilardowego za pomocą kijka. Przebieg gry: Gra rozpoczyna się od uderzenia bili kijem. Je

Jak działa szambo ekologiczne? Poznaj wady i zalety

Artykuł gościnny Czy zastanawialiście się kiedyś, jak możliwe jest efektywne zarządzanie odpadami w miejscach pozbawionych kanalizacji miejskiej? Szambo ekologiczne to odpowiedź na potrzeby współczesnego świata, gdzie dbałość o środowisko naturalne jest równie ważna, co komfort życia. Sprawdź jak działa szambo ekologiczne oraz poznaj jego wady i zalety. Budowa i działanie szamba ekologicznego Szambo ekologiczne, znane również jako przydomowa oczyszczalnia ścieków, to zaawansowany system zarządzania odpadami, który pozwala na efektywne oczyszczanie ścieków bez konieczności podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej.  Jego głównym zadaniem jest redukcja zanieczyszczeń  organicznych, azotu i fosforu, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. W skład szamba ekologicznego wchodzą zazwyczaj trzy komory: osadnik gnilny, reaktor biologiczny oraz komora dojrzewania . W pierwszej z nich dochodzi do oddzielenia frakcji stałej od płynnej. Następnie, w reaktorze biologicznym, śc

Jak znaleźć korzystny kredyt gotówkowy? Na co zwrócić uwagę?

Artykuł gościnny Wyszukanie odpowiedniego kredytu lub pożyczki gotówkowej nie jest wcale taką prostą sprawą. Nie polega na szybkim przeglądzie banków, ale na dokładnej analizie parametrów poszczególnych propozycji. Jeżeli zależy Tobie na korzystniejszej ofercie, to należy się do wyboru banku odpowiednio przygotować. Nie chcesz się złapać w sidła nieracjonalnego wyboru, podszytego emocjami? Kieruj się zdrowym rozsądkiem i działaj rozważnie. Pamiętaj, że każdy bank i firma pożyczkowa chce zarobić, dlatego w różnorodny sposób będą Ciebie zachęcać do skorzystania z ich oferty. Podjąłeś jednak decyzję, że skontaktujesz się z instytucją finansową? Dobrze, ale przed tym porównaj dostępne propozycje kredytowe i pożyczkowe w bankach. Jeżeli decydującym czynnikiem jest cena, to zwracaj uwagę na całkowity koszt kredytu oraz jego RRSO. Pamiętaj o tym, że pożyczasz cudze pieniądze, a oddajesz z własnych dochodów i to często znacznie więcej niż tylko pożyczony kapitał! Spłać wcześniej, a zwrócimy to

Dlaczego warto korzystać z przepisów dietetycznych?

Artykuł gościnny Współczesny tryb życia skłania nas do większej troski o zdrowie i formę fizyczną, a dieta pełni kluczową rolę w tym procesie. Właściwie zbilansowane posiłki dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, wspierając nasze samopoczucie i wygląd. Przestrzeganie przepisów dietetycznych ułatwia utrzymanie odpowiedniej równowagi żywieniowej, co jest kluczowe dla zdrowego funkcjonowania organizmu oraz osiągnięcia celów związanych z redukcją tkanki tłuszczowej. Dzięki nim możemy świadomie wybierać składniki, które dostarczą nam energii, poprawią metabolizm i wspomogą nasze wysiłki w dążeniu do lepszej kondycji fizycznej. Dieta to poprawa zdrowia i samopoczucia. Przepisy dietetyczne stanowią kluczowy element dbania o zdrowie poprzez zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych. Bogata w warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe dieta dostarcza nie tylko niezbędnych witamin i minerałów, ale również błonnika, który wspomaga pr

Bessa - co to? Definicja i analiza!

Artykuł gościnny Bessa odnosi się do fazy na rynku giełdowym, charakteryzującej się spadkiem cen akcji. Co dokładnie oznacza ten termin, jakie są jego implikacje i jak rozpoznać jego nadchodzenie? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule. Czym jest bessa? Definicja terminu Bessa znana również jako bear market , to okres, w którym ceny akcji na giełdzie spadają. Inwestorzy spodziewają się obniżek cen i wyprzedają swoje akcje, które mogą obniżyć swoją wartość. Zazwyczaj mówi się o bessie, gdy rynek spada o 20% lub więcej od ostatnich maksimów. Bessa stanowi naturalny element cyklu rynkowego. Każdy rynek akcji doświadcza wzlotów, zwanych hossą, oraz upadków, znanych jako bessa. Fazy hossy i bessy mogą się przeplatać, a długoterminowi inwestorzy często postrzegają bessę jako okazję do zakupu akcji, przewidując ich wzrost wartości po zakończeniu bessy. Bessa może być spowodowana różnymi czynnikami ekonomicznymi, takimi jak recesja, wzrost bezrobocia, spadki cen surowców, czy prob

Szkoła w chmurze - czym jest i jakie są jej koszty?

Artykuł gościnny Poznaj nową epokę w edukacji, która transformuje sposób, w jaki uczymy się, zapewniając dostęp do wiedzy bez względu na bariery geograficzne. Szkoła w chmurze nie jest tylko wizją przyszłości edukacji, ale już stanowi jej aktualną rzeczywistość, oferując elastyczne metody nauki dostosowane do wymagań XXI wieku, dostępne dla każdego poszukującego. Szkoła w chmurze - przyszłość edukacji już teraz W erze cyfryzacji, edukacja ewoluuje dzięki technologii, wprowadzając pojęcie szkoły w chmurze, który zmienia tradycyjne podejście do nauki. Ten nowoczesny model edukacyjny umożliwia dostęp do zasobów i platform edukacyjnych online, oferując uczniom i nauczycielom nieograniczone możliwości uczenia się i nauczania z dowolnego miejsca i o każdej porze. Szkoła w chmurze eliminuje bariery geograficzne i czasowe, umożliwiając edukację dostosowaną do indywidualnych predyspozycji. Uczniowie mogą korzystać z lekcji online, cyfrowych bibliotek i interaktywnych platform, co sprawia, że

Ile pieniędzy na jedzenie w Niemczech

Ile pieniędzy na jedzenie dla opiekunki w Niemczech Ile pieniędzy na jedzenie powinna przeznaczyć rodzina seniora opiekunce w Niemczech? Umowa pomiędzy agencją pracy, a opiekunką osób starszych, gwarantuje opiekunce wyżywienie na zleceniu. Jest to tzw. Verpflegung. Niemieckie prawo dokładnie mówi o tym, ile należy się opiekunce na jedzenie.  Ile pieniędzy na jedzenie dla opiekunki powinna przeznaczyć rodzina seniora w Niemczech Podana niżej tabelka to kwota na wyżywienie w Niemczech na jedną osobę (na dzień oraz na miesiąc).   Tabelka z kwotą na jedzenie dla jednej osoby w Niemczech Tabelka z kwotą Verpflegung na dzień 7.04.2023: Jak wygląda rzeczywistość oraz ile wydają inne opiekunki dowiesz się tutaj . Znajduje się tam ankieta, w której udział może wziąć każda opiekunka. Wyniki ankiety są bardzo ciekawe. Ja jeżdżę na sztele, gdzie zakupy robię sama. Pieniądze na jedzenie w Niemczech , jakie dostawałam od rodziny seniora, to kwota w wysokości powyżej 100 euro (pomijając dziwne zl

Wody siarkowe - na co pomagają?

Artykuł gościnny Wody siarkowe od wieków były cenione za swoje liczne właściwości zdrowotne. Wielu ludzi udaje się do uzdrowisk i kąpielisk z wodami siarkowymi w poszukiwaniu ulgi w różnorodnych dolegliwościach. Ale na jakie schorzenia i dolegliwości te wody są najbardziej skuteczne? Dowiedz się, jak działają tężnie solankowe ! Charakterystyka wód siarkowych Wody siarkowe, jak sama nazwa wskazuje, są bogate w siarkę - pierwiastek, który odgrywa ważną rolę w zdrowiu ludzkiego organizmu. Woda ta jest zwykle klasyfikowana jako mineralna i posiada specyficzny zapach, który przypomina zgniłą kapustę lub jaja na twardo. Siarka to pierwiastek, który od wieków był ceniony za swoje właściwości zdrowotne. Woda, w której jest obecna w wysokim stężeniu, nazywana jest wodą siarkową i stanowi cenne źródło wielu korzyści zdrowotnych. Charakterystyczny zapach wód siarkowych Każdy, kto miał okazję korzystać z wód siarkowych, z pewnością zauważył ich specyficzny zapach. Porównywany jest on do zapachu

Jak stosować naturalne nawozy granulowane

Artykuł gościnny Uprawa roślin wymaga odpowiednio przygotowanej gleby, która musi być regularnie nawożona, by dostarczyć niezbędnych do prawidłowego wzrostu witamin i minerałów. Świeży obornik nie zawsze można kupić, a zapach jego niestety nie należy do najprzyjemniejszych. Alternatywą jest naturalny nawóz granulowany, który ma różne zastosowanie ze względu na źródło jego pochodzenia. Jak stosować taki obornik i jakie rodzaje są do wyboru? Jakie związki zawarte są w naturalnym nawozie granulowanym? Obornik granulowany przypomina wyglądem pellet i jest wytwarzany ze świeżego obornika , który wcześniej jest kompostowany, fermentowany, suszony i podlega granulacji. Dzięki takiemu procesowi nie traci on swoich właściwości, jest w naturalny i łatwy do użycia. W takim nawozie znajdują się cenne składniki mineralne w postaci azotu, fosforu, potasu, siarki czy magnezu. Oczywiście zawierają one również inne mikroelementy w zależności od tego, od których zwierząt pochodzą.  Dlaczego warto sto

Czysta energia – jak ją pozyskiwać?

Artykuł gościnny Zapotrzebowanie energetyczne każdego domu jest duże – w większości przypadków energia wykorzystywana jest nie tylko do prawidłowego działania sprzętów elektronicznych, ale też do ogrzania pomieszczeń czy wody użytkowej. Rosnące ceny energii sprawiają, że Polacy coraz częściej poszukują alternatywnych źródeł jej pozyskiwania. Alternatywą dla tradycyjnych dostawców i źródeł może być energia odnawialna. Czym jest i jak ją pozyskiwać? Czym jest czysta energia? Termin „czysta energia” odnosi się do odnawialnych źródeł energii, takich jak woda, wiatr, promienie słoneczne, ale też energii pochodzącej np. z geotermiki. Odnawialne źródła energii to doskonała alternatywa dla klasycznych surowców kopalnych (węgiel, ropa), których złoża maleją, a ich cena może być uzależniona od sytuacji geopolitycznej.  W przypadku czystej energii początkowo wykorzystywana była ona przede wszystkim przez duże firmy. Na terenie Polski przez ostatnie dekady powstawały zarówno farmy fotowoltaiczne