Ciepła woda w kranie przez cały rok – bez palenia w piecu i brojlera elektrycznego

 Ciepła woda w kranie przez cały rok – bez palenia w piecu i brojlera elektrycznego

Ciepła woda w kranie dla wielu osób wydaje się oczywista. Tymczasem ogrzewając dom centralnym ogrzewaniem na węgiel, poza sezonem grzewczym możemy mieć duży problem z podgrzewaniem wody. Aby móc umyć naczynia czy wziąć prysznic, należy najpierw rozpalić w piecu. W związku z tym wiele osób decyduje się na brojler elektryczny. Niestety urządzenie te generuje duże rachunki za prąd. Czy jest sposób na tanie podgrzewanie wody latem? Przyjrzyjmy się!


Ogrzewanie mieszkania piecem węglowym – jak w tani sposób podgrzewać wodę latem

Na całym świecie powoli odchodzi się od ogrzewania węglowego. Stare kopciuchy mają zostać zastąpione rozwiązaniami tj.:

  • fotowoltaika;
  • pompy ciepła;
  • ogrzewanie gazowe;
  • ogrzewanie elektryczne.

Fotowoltaika i pompy ciepła wiążą się z dużą inwestycją. Z kolei ogrzewanie gazowe nie wszędzie jest możliwe. Jeśli chodzi o ogrzewanie elektryczne do tej pory wydawało się to dość drogą opcją. W obliczu podwyżek gazu oraz węgla, a także braku "czarnego złota na składzie" ogrzewanie na prąd wydaje się w tej chwili ciekawą alternatywą dla wielu osób. 

Zarówno w przypadku ogrzewania domu piecem węglowym, jak i grzejnikami elektrycznymi powstaje pytanie, jak w tani sposób podgrzewać wodę. Gdy nasz dom wyposażony jest w piec węglowy korzystamy najczęściej z dwóch opcji:

  • rozpalamy w piecu, gdy potrzebujemy ciepłej wody w kranie lub pod prysznicem;
  • instalujemy elektryczny brojler.

Niestety oba rozwiązania mają pewne wady. Największa z nich jest fakt, że musimy czekać, aż woda się podgrzeje. Czas oczekiwania na ciepłą wodę może wynosić nawet kilkadziesiąt minut.

Ponadto latem może być nam trudno rozpalić w piecu ze względu na zły ciąg w kominie. Z pieca zaczyna się wówczas kopcić, a ognia jak nie było, tak nie ma. W chwili obecnej należy wspomnieć o zatrważających rachunkach za węgiel. Dopłaty na węgiel nie rozwiązują problemu. Przy tych cenach oraz braku surowca mało kto wpadnie na pomysł, by palić w piecu latem. Czyżby przyszło nam podgrzewać wodę w garnkach na kuchence, jak kilka dekad temu?

Brojler elektryczny generuje wysokie rachunki za prąd – zwłaszcza, gdy ze względu na dużą rodzinę zdecydujemy się na dużą pojemność brojlera. Woda jest w nim stale podgrzewana. Przy złej izolacji brojler elektryczny cały czas czerpie prąd, aby utrzymać wodę w odpowiedniej temperaturze. Trudno w tym przypadku mówić o oszczędzaniu. 

Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się elektryczne, przepływowe podgrzewacze wody!

Elektryczny, przepływowy podgrzewacz wody czy podgrzewacz pojemnościowy z brojlerem

Większość z nas w sytuacjach, jak powyższe, korzysta z podgrzewacza pojemnościowego. Jak działa podgrzewacz pojemnościowy? Jest on wyposażony w zbiornik tzw. brojler, w którym gromadzona jest podgrzewana za pomocą energii elektrycznej woda. Brojler posiada dobrą izolację, aby zminimalizować utratę ciepła. Nie mniej jednak nie można jej zredukować do zera. Brojler elektryczny niemal cały czas czerpie energię elektryczną z sieci energetycznej.

Inaczej wygląda to w przypadku podgrzewacza przepływowego. Jak działa elektryczny podgrzewacz przepływowy? Aby mieć ciepłą wodę w kranie, wystarczy przekręcić korek. Woda jest podgrzewana na bieżąco – w takiej ilości, jaką potrzebujemy. Jest to duża oszczędność pod względem energii elektrycznej, ale i pod względem wody. W przypadku brojlera elektrycznego często musimy bowiem czekać, aż spłynie zimna woda, zanim w kranie zacznie płynąć woda gorąca. Używając podgrzewacz przepływowy ciepłą wodę mamy w kranie mamy w kilka sekund.

Warto rozważyć zainstalowanie elektrycznego podgrzewacza u siebie w domu, jeśli korzystamy z ogrzewania centralnego na węgiel lub z brojlera na prąd, aby mieć ciepłą wodę. Elektryczne podgrzewacze na prąd sprawdzą się także w domu letniskowym, gdzie przebywamy najczęściej jedynie w czasie dobrej pogody – od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Przepływowe podgrzewacze znacznie podniosą nasz komfort bez konieczności ogromnych inwestycji.

Ponadto współgrają one z panelami słonecznymi. Możemy więc ograniczyć koszy to zera – zarówno w domu (jeśli posiadamy fotowoltaikę), jak i na działce lub w domu letniskowym – pomogą nam w tym turystyczne panele słoneczne

Jaki elektryczny, przepływowy podgrzewacz wody kupić i ile kosztuje

Elektryczny, przepływowy podgrzewacz wody może być montowany nad zlewem lub pod nim. Podgrzewacz możemy także zamontować obok prysznica. Niektóre modele umożliwiają podgrzewanie wody w 2-3 punktach jednocześnie np. w łazienkowej umywalce, zlewozmywaku oraz pod prysznicem. Dla wielu osób sposób montażu może być niezwykle istotny ze względów estetycznych. Nie zawsze jednak mamy miejsce pod umywalką, dlatego montując podgrzewacz nad zlewem warto zwrócić uwagę na nowoczesny design. Ponadto niezwykle istotne są moc, wydajność, rozmiar, łatwość obsługi, solidne wykonanie oraz cena. 

Tanie elektryczne podgrzewacze przepływowe wody możemy kupić w sklepach budowlanych oraz ze sprzętem domowym tj. Castorama czy Media Expert. Elektryczny podgrzewacz przepływowy możemy zamówić także w Internecie np. w sklepie internetowym Ceneo. Najtańsze modele podgrzewaczy to koszt około 100 złotych. Droższe modele mogą kosztować kilkaset, a nawet powyżej tysiąca złotych. Popularne marki podgrzewaczy to np. Dafi, Siemens, Bosch lub Kospel

Komentarze