Co to jest bawarska obazda i z czym ją jeść

 Przepis na bawarską pastę serową tzw. obazda

Bawaria to kraj związkowy w Niemczech znany z precli oraz gotowanej białej kiełbasy. Kolejny popularny bawarski przysmak to obazda. Możemy się spotkać z nazwami Obatzda lub angemachter Camembert. Z kolei Bawarczycy mówią Obaatzda. Jest to rodzaj pasty do chleba, którą możemy wykonać samodzielnie. Dostępna jest ona także w wielu sklepach spożywczych. Przyjrzyjmy się, z czego składa się obazda, jak ją zrobić i gdzie możemy kupić tą smaczną pastę do chleba. 

Zapoznaj się z artykułem Tradycyjne niemieckie śniadanie - smakowite i różnorodne poranki kulinarne?

Co to jest bawarska obazda

Bawarska obazda to przepyszna pasta serowa do chleba zrobiona z w pełni dojrzałego sera camembert lub brie, cebuli oraz masła. Jest to dodatek do chleba służący wykorzystaniu resztek (w myśl zasady zero waste). Jest on niezwykle intensywna w smaku. Wynika to z dobrej jakości sera, przenośnika smaku w postaci tłuszczu, jakim jest masło, oraz przypraw tj.:

  • sól;
  • czarny pieprz;
  • kminek;
  • czerwona papryka.

Przyprawy nadają paście z sera charakterystycznego, lekko pomarańczowego koloru. 

Obazda po raz pierwszy została podana przez Katharinę Eisenreich w latach 20. XX wieku. Od 26 czerwca 2015 r. produkt obazda jest wpisany na listę chronionych oznaczeń geograficznych Komisji Europejskiej.

Przepis na bawarski serek obazda

Jak zrobić bawarską pastę serową pod nazwą obazda samodzielnie? Bawarski przysmak możemy zrobić samodzielnie z następujących składników:

  • 200 g dojrzałego sera camembert
  • 50 g serka śmietankowego
  • 1 łyżkę stołową masła
  • 1 mała cebula lub szczypiorek
  • przyprawy: sól, pieprz, kminek, czerwona papryka
  • piwo jasne (tyle, ile zabierze)

Dojrzały ser camembert (może być po terminie przydatności) w temperaturze pokojowej rozdrabniamy przy pomocy widelca. Dodajemy serek śmietankowy, masło, drobno posiekaną cebulę oraz przyprawy i wyrabiamy widelcem na zwartą masę. Serek powinien mieć konsystencję odpowiednią do smarowania chleba. Powinny się w nim znajdować drobne kawałki sera camembert lub brie. Pod koniec wyrabiania dodajemy odrobinę jasnego piwa (tyle, ile zabierze). 

Jak przechowywać samodzielnie zrobioną pastę serową do chleba obazdę

Obazdę spożywamy w temperaturze pokojowej. Po zrobieniu należy ją włożyć na około dwie godziny do lodówki, aby przeszła smakiem. Obazda z dodatkiem cebuli powinna zostać spożyta tego samego dnia. Jeśli chcemy zrobić większą ilość pasty z dojrzałego sera (na kilka dni) nie dodajemy do pasty serowej cebuli. Możemy nią posypać pieczywo z obazdą lub dodać do środka pasty w dniu spożycia. Zamiast słodkiej czerwonej papryki możemy użyć paprykę wędzoną. Nie będzie to już klasyczna bawarska obazda, jednak będzie ona rewelacyjna w smaku. Podajemy ją z różnego rodzaju pieczywem. Informacje na temat pieczywa w Niemczech znajdziemy tutaj

Gdzie kupić bawarski przysmak obazda

Co to jest obazda i jak zrobić ją samodzielnie

Bawarską pastę serową obazda możemy kupić w większości marketów w Niemczech, takich jak REWE, Edeka, Aldi oraz Lidl. Jest ona przechowywana w lodówkach obok innych serków. W Polsce warto sprawdzić asortyment sklepów tj. Lidl, który ma wiele produktów niemieckich. Jeśli wiemy, jak powinna ona smakować, najlepiej zrobić obazdę samodzielnie wykorzystując reszki dojrzałych serów znajdujących się w lodówce. 

Wolicie pastę serową obazda kupioną czy zrobioną samodzielnie? 

Komentarze