Wszy - jak ochronić siebie i rodzinę

 Szampony oraz gumki przeciwko wszom

Wszy to małe, uporczywe pasożyty, które atakują nasze włosy oraz skórę głowy. Każdy, kto miał do czynienia z tymi uciążliwymi stworzeniami, wie, jak trudno jest pozbyć się wszy. Zrozumienie źródła infekcji, metod zapobiegania oraz skutecznych środków zwalczania wszawicy mogą pomóc chronić siebie i rodzinę przed tą dokuczliwą plagą. Przyjrzyjmy się, jak zapobiegać oraz zwalczać wszy?

Przeczytaj, co powinieneś wiedzieć o kleszczach!

Wszawica - przyczyny

Wszy to małe pasożyty, które żywią się krwią z naszej skóry głowy. Infekcje wszami często zaczynają się od bezpośredniego kontaktu z zarażoną osobą lub poprzez dzielenie się przedmiotami osobistymi takimi jak grzebienie, czapki czy ręczniki. Dzieci w wieku szkolnym oraz osoby pracujące w miejscach, gdzie kontakt fizyczny jest bliski, są bardziej narażone na infekcje wszami.

Co to są gnidy

Gnidy to jaja wszy, które są przyklejane do włosów. Są to mikroskopijne, białe lub jasnobrązowe kulki o długości zwykle około 0,8 mm. Gnidy są bardzo trwałe oraz trudne do usunięcia z włosów. Po około 7-10 dniach, jeśli warunki są odpowiednie, gnidy wylęgają się, wypuszczając młode wszy, które zaczynają pasożytować na skórze głowy. Aby pozbyć się wszawicy, konieczne jest usuwanie zarówno dorosłych wszy, jak i gnid. Istnieją specjalne grzebienie do usuwania gnid, którymi należy przeczesać włosy po użyciu szamponu przeciwko wszom oraz gnidom. 

Jak zapobiegać wszawicy

Jeśli wiemy, że my lub nasze dzieci jesteśmy szczególnie narażeni na infekcję wszami, możemy przedsięwziąć pewne kroki, aby tego uniknąć. Oto one:
  • unikanie bezpośredniego kontaktu z osobami zarażonymi wszami, zwłaszcza w okresie epidemii;
  • unikanie dzilenia się grzebieniami, czapkami, ręcznikami lub innymi przedmiotami osobistymi z osobami, które mogą być zarażone wszami;
  • unikanie kontaktu z fotelami fryzjerskimi lub innymi miejscami, gdzie kontakt z włosami innych osób jest nieunikniony;
  • regularne mycie włosów oraz skóry głowy;
  • używanie kosmetyków oraz gumek do włosów przeciwko wszom.
Kosmetyki takie jak odżywka do włosów oraz specjalne gumki do włosów przeciwko wszom sprawdzą się w przypadku dzieci chodzących do szkoły, gdzie nie możemy wykluczyć zarażenia się wszami. 

Jak zwalczać wszy

Jeśli podejrzewamy, że my lub nasze dzieci zostaliśmy zarażeni wszawicą, istnieje kilka skutecznych metod zwalczania tych pasożytów. Oto one:
  • specjalne szampony przeciwpasożytnicze - dostępne bez recepty, zawierają substancje, które zabijają wszy oraz gnidy. Należy dokładnie przestrzegać instrukcji na opakowaniu;
  • grzebień do usuwania wszy oraz gnid - specjalne grzebienie o gęstych, ciasno ustawionych zębach są skutecznym narzędziem do usuwania wszy oraz gnid z włosów. Codzienne czesanie suchych włosów przez kilka tygodni może pomóc w wyeliminowaniu wszawicy;
  • pranie ubrań oraz pościeli - wszystkie ubrania, pościel oraz ręczniki używane przez zarażoną osobę powinny być starannie wyprane oraz wysuszone w wysokiej temperaturze, aby zabić wszy.;
  • zamrażanie - niektóre przedmioty, takie jak zabawki pluszowe, można zamrozić, aby zabić wszy.
Jak widać, pozbycie się wszawicy może być trudne, gdyż nie ogranicza się jedynie do zabiegu na włosy. 

Dlaczego wszawica jest groźna

Infekcje wszami nie tylko powodują swędzenie oraz dyskomfort, ale mogą również prowadzić do stanów zapalnych skóry, a w przypadku drapania rany, do infekcji bakteryjnych. Dlatego ważne jest, aby działać szybko oraz skutecznie zwalczać wszawice.

Wszawica jest uciążliwa. Możemy jej zapobiegać poprzez przestrzeganie wyżej wymienionych zasad oraz noszenie gumek do włosów odstraszających wszy. Monitorując dzieci oraz podejmując szybką reakcję w razie potrzeby, możemy szybko zwalczyć pojawiające się wszy. Po zabiegu warto stosować specjalną odżywkę przeciwko wszom, która rozpuszcza osłonki gnid i zapobiega ich przyleganiu do włosów. Zamiast odżywki doskonale sprawdzi się także roztwór wody z octem jabłkowym, który działa na tej samej zasadzie. 

Komentarze