Zbieranie grzybów w Niemczech – o czym powinieneś wiedzieć

 Zakaz zbierania grzybów w Niemczech

Co roku grzybiarze czekają, aż zacznie się sezon na grzyby. Grzyby zbieramy głównie na własne potrzeby. Przepyszne przetwory z grzybów to wspaniała przekąska. Suszone grzyby znajdziemy w okresie Świąt Bożego Narodzenia w każdym domu. Czerwony barszcz nie mógłby bez nich istnieć. Idąc do lasu nikt z nas nie zastanawia się, czy można zbierać grzyby. Tymczasem w Niemczech obowiązuje zakaz zbierania grzybów w dużych ilościach – w niektórych przypadkach nawet całkowity zakaz zbierania grzybów.

Zapoznaj się z przepisem na przepyszny makaron z pieczarkami lub grzybami leśnymi

Zakaz zbierania grzybów (Pilzsammelverbot) – czy w Niemczech można zbierać grzyby

Zakaz zbierania grzybów w Niemczech dotyczy dużych ilości grzybów. Niemcy nie mają zwyczaju grzybobrania. Starsze pokolenie wspomina, jak to chodziło do lasu zbierać grzyby, aby nie umrzeć z głodu. Dziś młode pokolenie nie zna czegoś takiego, jak zbieranie grzybów. Czy Niemcy stali się zbyt wygodni? Okazuje się, że nie ma to nic wspólnego z wygodą. W Niemczech obowiązują przepisy dotyczące zbierania grzybów (Pilzsammelbestimmungen czyt. pilczamelbesztimungen), które zabraniają zbierania dużej ilości grzybów. 

Kary za zbieranie grzybów w Niemczech

W Niemczech obowiązują przepisy dotyczące zbierania grzybów. Nie można zbierać dowolnej ilości grzybów. Jeśli ktoś się do nich nie dostosuje, grozi mu wysoka kara grzywny. Jeśli więc sezon na grzyby, budzi w was pokusę, aby udać się do niemieckiego lasu na grzybobranie, powinniście wiedzieć o poniższych ograniczeniach. W ostatnim czasie w Internecie pojawili się tiktokowi celebryci, którzy nie wiedzą, jak zbierać grzyby. Moim zdaniem na nich również powinny być nakładane kary. 

Gdzie można zbierać grzyby w Niemczech

Jeśli decydujemy się na grzybobranie w Niemczech, powinniśmy wybierać lasy państwowe. Zbieranie grzybów w lasach, które są prywatną własnością jest możliwe jedynie za zgodą właściciela. Zbierając grzyby w lasach państwowych możemy zbierać grzyby jedynie na potrzebę własną – grzybów nie można rozdawać oraz sprzedawać. Niedozwolone jest także zbieranie grzybów nieznanych w celu skonsultowania zbioru ze znawcą. Ze względu na zwierzęta żyjące w lesie grzybów nie można zbierać nocą. Oczywiście zabronione jest niszczenie grzybów – także grzybów trujących. 

Ile można zebrać grzybów w Niemczech

Ilość zebranych grzybów różni się w zależności od krajów związkowych. Wynosi ona 1-2 kilogramy na jedną osobę na jeden dzień. Grzybów nie można zbierać w celach komercyjnych. Potrzebne jest do tego specjalne zezwolenie na zbieranie grzybów. 

Grzyby chronione nie są liczone na kilogramy, lecz na sztuki. Niektórych grzybów chronionych nie można w ogóle zbierać. Należą do nich m.in. trufle oraz gąska zielona. Pozostałe grzyby chronione tj.:
  • borowiki – Steinpilze (czyt. sztajnpilce);
  • siatkoblaszek maczugowaty – Schweinsohren (czyt. szwajnsoren);
  • kurki – Pfifferlinge (czyt. pfiferlinge);
  • smardze – Morcheln (czyt. morheln);
  • kozaki – Birkenpilzen (czyt. kozaki);
można zbierać jedynie w ograniczonych ilościach

Ile wynosi mandat za zbieranie grzybów w Niemczech

Kara grzywny za zbieranie grzybów w Niemczech może uderzyć nas porządnie po kieszeni. Trudno sobie to wyobrazić, ale zbieranie zbyt dużych ilości grzybów w Niemczech jest uznawane za kradzież. Mandat za zbieranie grzybów może wynosić nawet niebagatelne 10000 euro!

Grzybobranie w Polsce – grzyby chronione oraz zezwolenie na sprzedaż grzybów

W Polsce również niektóre gatunki grzybów są objęte ścisłą ochroną. Handel grzybami jest dozwolony w miejscach do tego przeznaczonych tj. bazar, czy sklep – po otrzymaniu atestu wydawanego przez sanepid. Mimo wszystko przydrożny handel grzybami kwitnie. 

W niemieckich lasach obowiązuje zasada zbierania grzybów (i nie tylko) na własne potrzeby. Tzw. Handstraußregel dotyczy także kwiatów, ziół, liści oraz owoców leśnych. Podczas spaceru możemy wynieść z lasu tyle, ile zmieścimy w dłoni. Jeśli chcemy dokładnie wiedzieć, ile grzybów możemy zebrać w poszczególnych landach, należy zapoznać się z ustawą o lasach (Waldgesetz – czyt. waldgezec) poszczególnych krajów związkowych.

Komentarze