Cztery sposoby na suszenie grzybów leśnych

Jak ususzyć grzyby leśne krok po kroku

Kiedy w Polsce zaczyna się sezon na grzyby, warto skorzystać z okazji i wybrać się na grzybobranie. Pierwsze grzyby pojawiają się już w czerwcu . Możemy je zbierać do końca listopada. W związku z dużą możliwością przetwarzania grzybów leśnych nie musimy się obawiać, że nie będziemy mieli co zrobić z zebranymi grzybami. Możemy zrobić przetwory z grzybów. Ciekawą opcją jest także mrożenie grzybów. Świetną alternatywą jest suszenie grzybów leśnych. Przyjrzyjmy się, gdzie oraz jak najlepiej suszyć grzyby. 

Fani grzybobrania z pewnością z chęcią skorzystają z prostego przepisu na pastę z grzybami.

Jakie są grzyby chronione, których nie można zbierać

Wybierając się na grzybobranie należy pamiętać, że w Polsce zbieranie grzybów chronionych jest zabronione. Jakie są grzyby chronione, których nie można zbierać? W Polsce istnieje ponad 100 gatunków grzybów pod ścisłą lub częściową ochroną. Za zbieranie grzybów leśnych będących pod ochroną grozi nam mandat – bez względu na to, czy zrobiliśmy to świadomie, czy nie. Jakich grzybów nie powinniśmy zbierać? Na liście grzybów chronionych znajdują się m.in.:

  • promieniak wilgociomierz;
  • opieńka torfowiskowa;
  • żyłkowiec różowawy;
  • boczniak mikołajkowy;
  • gwiazdosz węgierski;
  • dwupierścieniak cesarski.
Warto również wspomnieć o grzybach, których nie można zbierać, o ile nie rosną one na terenie ogrodów oraz szkółek leśnych. Należą do nich popularne grzyby tj. maślak trydencki, smardze jadalne oraz trufla wgłębiona

W Polsce grzyby można zbierać w nieograniczonej ilości (poza grzybami chronionymi). Ile grzybów można zebrać w niemieckich lasach, przeczytamy tutaj. Dla wielu osób może to być niespodzianką. 

Metody suszenia grzybów

Grzyby leśne możemy suszyć na kilka sposobów. Jakie są najpopularniejsze metody suszenia grzybów? Tradycyjna domowa metoda suszenia grzybów znana od lat to suszenie grzybów na nitce – na słońcu lub w domu. Jest to sprawdzona metoda suszenia grzybów praktykowana przez nasze babcie oraz mamy. Coraz częściej sięgamy jednak po urządzenia do suszenia grzybów tj.:
W głowach niektórych osób powstają nawet pomysły na suszenie grzybów w suszarce do prania. Jest to dość ekstremalny pomysł i nie do końca rozumiem, jak mógł się on narodzić w ludzkich umysłach oraz dlaczego. Podobne jest moje zdanie, jeśli chodzi o suszenie grzybów w mikrofalówce, które dodatkowo wydaje mi się ogromną stratą energii elektrycznej. Bardziej skłaniam się w kierunku naturalnych metod suszenia grzybów. 

Zaletą suszenia grzybów metodą naszych babć jest fakt, że jest to bardzo oszczędny sposób na suszenie grzybów. Susząc grzyby na słońcu lub w domu w temperaturze pokojowej nie zużywamy energii elektrycznej, co w obliczu rosnących cen może mieć ogromne znaczenie. W przypadku naszych babć ogrzewających mieszkanie piecem węglowym suszenie grzybów w piekarniku lub rozwieszonych nad piecem również było oszczędne. Dziś możemy ewentualnie rozwiesić grzyby nad kaloryferem (w sezonie grzewczym). 

Suszenie grzybów krok po kroku

Suszenie grzybów nie jest trudne. Jakie grzyby nadają się do suszenia? Należy pamiętać o tym, aby do suszenia wybierać świeże, dorodne grzyby. Podczas suszenia grzyby leśne znacznie zmniejszą swoją objętość, dlatego drobne grzyby nie nadają się do suszenia. 

Czy można suszyć grzyby robaczywe? W przypadku robaczywych grzybów należy je wyrzucić, gdyż nie nadają się one do spożycia – nawet jeśli usunęliśmy zrobaczywiałą część. W pozornie zdrowej części grzyba mogą znajdować się larwy owadów, które w trakcie suszenia rozwiną się oraz dodatkowo zakażą zdrowe grzyby. Ponadto myśl, że zjadamy larwy owadów nie należy raczej do przyjemnych. 

Wiele osób zastanawia się także, czy grzyby przed suszeniem należy umyć. Mycie grzybów wypłukuje ich smak oraz aromat. Ponadto wydłuża ono proces suszenia. Wilgoć może także przyczynić się do powstawania pleśni. Dlatego lepiej przyłożyć się do czyszczenia grzybów i zrezygnować z mycia grzybów.

Oto krótka instrukcja, jak suszyć grzyby krok po kroku:

  1. Oczyszczenie grzybów ze ściółki, liści oraz innych nieczystości przy pomocy małego, tępego nożyka, lekko wilgotnej ściereczki, miękkiej szczoteczki lub pędzelka. 
  2. W przypadku bardzo dużych grzybów kroimy kapelusze oraz odcinamy korzonki, które najlepiej suszyć osobno.
  3. Starannie oczyszczone oraz odpowiednio pokrojone grzyby suszymy na nitce, papierze do pieczenia, w piekarniku lub w suszarce do grzybów.
  4. Suszone grzyby starannie zabezpieczamy przed dostaniem się do nich wilgoci umieszczając je w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Jeśli suszone grzyby przechowujemy w szklanym naczyniu, należy chronić je przed światłem, które może wysuszyć je na wiór. 

Suszenie grzybów na słońcu

Jak suszyć grzyby leśne na dworze - na nitce lub gazecie

Suszenie grzybów na słońcu to jedna z najlepszych metod suszenia grzybów. Jest to niezwykle oszczędny oraz naturalny sposób suszenia grzybów. Potrzebna jest do tego odpowiednia, słoneczna pogoda. Na czym suszyć grzyby na słońcu? Możemy je rozwiesić na nitce lub rozłożyć na papierze, który dobrze wchłania wilgoć np. gazeta lub papier do pieczenia. 

Czas suszenia grzybów leśnych na słońcu zależy od ich wielkości oraz pogody. Przy dobrej pogodzie może on wynosić 2-3 dni. O czym pamiętać podczas suszenia grzybów na słońcu? Ponieważ wieczorem robi się chłodno i powietrze staje się wilgotne, na noc należy przenieść grzyby do suchego oraz ciepłego pomieszczenia

Suszenie grzybów w domu w temperaturze pokojowej

Jak suszyć grzyby w domu? Robimy to w taki sam sposób jak na zewnątrz. Do suszenia najlepiej wybrać suche, słoneczne oraz stosunkowo ciepłe miejsce. Najlepiej nadaje się do tego kaloryfer. Ile czasu potrzeba, aby ususzyć grzyby w domu? Czas suszenia grzybów w mieszkaniu to kilka dni (do tygodnia czasu). 

Suszenie grzybów w piekarniku elektrycznym – jaka temperatura

Jak suszyć grzyby w piekarniku? 

Grzyby do suszenia powinniśmy równomiernie rozłożyć na papierze do pieczenia ciasta i włożyć do piekarnika. 

W jakiej temperaturze suszyć grzyby w piekarniku? 

Przez około pierwsze dwie godziny najlepiej ustawić temperaturę na 40 stopni z włączonym termoobiegiem. Drzwiczki powinniśmy zostawić lekko uchylone, aby mogła uchodzić wilgoć. Po około dwóch godzinach temperaturę możemy stopniowo podnosić do 60-70 stopni i suszyć aż do skutku. 

Jak długo suszymy grzyby w piekarniku?

W zależności od wielkości oraz rodzaju grzybów może to potrwać 5-6 godzin. W trakcie suszenia grzyby należy od czasu do czasu przemieszać. Jeśli grzyby po zakończeniu suszenia oraz ostudzeniu nadal są elastyczne, oznacza to, że nie ususzyły się one dobrze i należy kontynuować suszenie przy temperaturze 40 stopni. 

Suszenie grzybów w dehydratorze, czyli suszarce do grzybów, owoców oraz warzyw

Doskonała metoda na suszenie grzybów to suszenie ich w specjalnych urządzeniach do suszenia grzybów, owoców oraz warzyw. Możemy spotkać się z dwoma nazwami: suszarki do grzybów lub dehydratory. Jakby ktoś miał wątpliwości, co to jest dehydrator, warto wiedzieć, że jest to to samo, co suszarka. Dobrej jakości suszarki do grzybów pozwalają nam na ususzenie dużej ilości grzybów w stosunkowo krótkim czasie przy znacznie niższym zużyciu energii niż np. w przypadku piekarnika. 

Urządzenie kuchenne tj. suszarka do grzybów przyda się w domu do suszenia owoców oraz warzyw, z których możemy zrobić smaczne oraz zdrowe domowe chipsy. W ciągu około 6 godzin mamy pięknie wysuszone grzyby, owoce lub warzywa. Nie istnieje tu ryzyko przypalenia, co może nastąpić podczas suszenia w piekarniku. 

Thermomix – suszenie grzybów

Suszenie grzybów w Thermomiksie możemy potraktować bardziej jako ciekawostkę, niż jako metodę na suszenie grzybów godną uwagi. W urządzeniu Thermomix tm6 możemy ustawić temperaturę na 40-60 stopni, która jest idealna do suszenia grzybów. Ilość, jaką moglibyśmy w ten sposób ususzyć jest wręcz symboliczna. Ponadto dochodzi kwestia cyrkulacji powietrza, która w naczyniu tm6 jest zerowa. Informacje na temat tego, do czego przydatna jest funkcja podgrzewania w urządzeniu Thermomix, znajdziemy tutaj

Suszone grzyby możemy używać przez całą zimę. W przypadku dużych zbiorów powstaje pytanie, jak długo możemy przechowywać suszone grzyby. Chociaż dobrze wysuszona produkty odpowiednio przechowywane są bardzo trwałe, zaleca się wykorzystanie ich przed rozpoczęciem się kolejnego sezonu, a więc w ciągu jednego roku

Komentarze