Tłusty Czwartek 2022 już tuż, tuż. Większość z nas ma swój sprawdzony przepis na pączki smażone na głębokim oleju. A może w tym roku warto wypróbować coś nowego? Pączki z piekarnika są o wiele mniej kaloryczne oraz smaczne. Nie ociekają tłuszczem, a jednak mają w sobie niewielką ilość tłuszczu (masła). Dzięki temu tradycji stanie się zadość. Jak zrobić oraz upiec pączki w piekarniku? Oto mój sprawdzony przepis na pączki z piekarnika – palce lizać!
Przeczytaj także Tłusty Czwartek: tradycja vs. zdrowie – jak świętować bez wyrzutów sumienia?
Pączki z piekarnika – składniki
Na pączki z piekarnika potrzebujemy kilku podstawowych składników, które większość z nas ma na co dzień w domu. Co ciekawe, nie potrzebujemy dużej ilości oleju rzepakowego czy też innego tłuszczu do smażenia. Wystarczy odrobina roztopionego masła do środka oraz do posmarowania pączków po wierzchu przed pieczeniem.
Jakie składniki potrzebujemy na pączki z piekarnika? Na 10 pączków potrzebujemy następujące składniki:
- 500 g mąki
- 150 g mleka
- 50 g cukru
- 50 g masła
- 1/3 kostki drożdży
- 1 jajko
- szczypta soli
Ile czasu potrzeba na zrobienie pączków z piekarnika? Od pierwszego kroku, czyli od zmieszania składników do efektu końcowego w postaci przepysznych pączków potrzebujemy około 1 godziny i 10 minut. Jednak nie jest to pracochłonne zajęcie. 40 minut potrzebujemy, aby ciasto wyrosło (dwukrotnie) oraz 15 minut musimy zarezerwować na pieczenie pączków. Maksimum 15 minut potrzebujemy na wyrobienie ciasta, a następnie uformowanie pączków.
Niskokaloryczne pączki z piekarnika krok po kroku
Pączki zaczynamy robić od przygotowania rozczynu. Jak zrobić rozczyn na pączki? Masło kroimy na mniejsze kawałki. Drożdże kruszymy.
Pokrojone masło topimy na wolnym ogniu, dodajemy do niego mleko i całość lekko podgrzewamy. Następnie dodajemy cukier oraz rozdrobnione drożdże i dokładnie mieszamy. Rozczyn na pączki jest gotowy 😊
Przygotowany rozczyn na pączki mieszamy z mąką oraz jajkiem. Dodajemy odrobinę soli i całość wyrabiamy na jednolite ciasto. Ciasta nie powinniśmy ugniatać zbyt długo. Należy robić to energicznie. Gdy ciasto na pączki zacznie odchodzić od ręki, jest gotowe. Do wyrabiania ciasta możemy użyć także robot kuchenny np.
Thermomix, który wspaniale wyrabia ciasta (nie tylko drożdżowe).
Gotowe ciasto przekładamy do miski wysmarowanej tłuszczem i odstawiamy na 20 minut do wyrośnięcia.
Po 20 minutach ciasto powinno podwoić swoją objętość.
Wykładamy je na stolnicę, zagniatamy i dzielimy na dziesięć w miarę równych części. Najlepiej uformować rulonik, który łatwo będzie nam podzielić.
Z powstałych kawałków ciasta formujemy pączki i układamy je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
Następnie nakrywamy je ściereczką kuchenną i odstawiamy do wyrośnięcia na kolejne 20 minut.
Wyrośnięte pączki smarujemy roztopionym masłem lub olejem i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 220 stopni (góra-dół) na 10-12 minut.
Upieczone pączki odstawiamy do wystygnięcia.
Możemy nadziać je ulubionym dżemem za pomocą szprycy cukierniczej. Pączki z piekarnika doskonale smakują również bez nadzienia. Pączki posypujemy cukrem pudrem. Najlepiej cukier puder zrobić samemu mieląc zwykły cukier w
młynku do kawy lub tm.
Do pączka świetnie smakuje kawa – najlepiej
filtrowana.
A wy jak robicie pączki? Wolicie pączki smażone na głębokim oleju czy pączki z piekarnika? Nadziewacie je marmoladą czy wolicie bez? Jako dziecko uwielbiałam pączki z marmoladą, ale nadziewane przed pieczeniem. Uważam, że smakują one zupełnie inaczej, niż pączki, w które wstrzykujemy marmoladę. Dlatego najczęściej robię pączki bez nadzienia. Nadziewanie przed pieczeniem to odrobina więcej pracy, a ja lubię sobie upraszczać życie, a nie utrudniać 😉
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska