Domowa granola idealna na śniadanie i nie tylko

 Przepis na granola

Chrupiąca, pachnąca domowa granola jest idealna na śniadanie. Dostarczy nam witamin, minerałów oraz innych wartościowych składników odżywczych. Warto również wspomnieć o błonniku, który sprawia, że przez długi czas nie będziemy czuli głodu. Błonnik jednocześnie doskonale oczyszcza nasze jelita. Znacznie poprawia to wchłanianie substancji odżywczych. Jednym słowem wszystko przemawia za tym, aby jeść granolę – nie tylko na śniadanie. 

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Szwajcarskie musli - harmonia smaku i zdrowia na talerzu!

Co to jest granola 

Zastanawiacie się, co to jest granola? Widzieliście ją na półkach sklepowych i nawet skusiliście na nią, ale nie do końca wiecie, skąd pochodzi granola, co się w niej znajduje oraz dlaczego jest taka chrupka?

Granola to nic innego jak mieszanka płatków zbożowych, suszonych owoców, orzechów oraz miodu pieczona do chrupkości

Twórcą granoli był John Harveya Kellogga. Podobny produkt powstał także w Dansville w stanie Nowy Jork. Jego twórca "ochrzcił" swój produkt nazwą granula. Aby nie wchodzić w konflikt prawny z Jacksonem, Kellegga nazwał swoje płatki granola. 

Domowa granola – przepis

Zdrowa żywność - sprawdź na Ceneo
Jak zrobić granolę? Najzdrowsza granola to ta robiona samodzielnie. Wiemy wówczas, co tak naprawdę jemy. Znamy pochodzenie poszczególnych składników oraz wybieramy te, które lubimy. 

Granola – składniki

Do zrobienia granoli potrzebujemy dużą blaszkę, miskę oraz następujące składniki:
  • 2 szkl. płatków owsianych górskich
  • 4 łyżki miodu
  • 3-4 łyżki oleju
  • 1 jabłko
  • 1 banana
  • 1/2 szkl. orzechów włoskich
  • 1/4 szkl. ziaren dyni
  • 2 łyżki siemienia lnianego
  • 1płaską łyżeczkę cynamonu

Przepis na granolę w 7 krokach

  1. Płatki owsiane, miód, olej, orzechy, ziarenka dyni, siemię lniane oraz cynamon wrzucamy do dużej miski i dokładnie mieszamy. 
  2. Nastawiamy piekarnik na 120 stopni. 
  3. Banana kroimy na cienkie plastry, te z kolei kroimy na ćwiartki. 
  4. Obieramy jabłko i kroimy w drobną kostkę. 
  5. Owoce dodajemy do pozostałych składników i dokładnie mieszamy.
  6. Wszystkie składniki wykładamy na blaszkę do pieczenia wyłożoną papierem. 
  7. Całość pieczemy do chrupkości mieszając co 15-20 minut.
Jak długo piec granolę? W temperaturze 120 stopniu granolę pieczemy przez 1,5 godziny. Po pieczeniu odstawiamy granolę do wystudzenia i przekładamy do naczynia, w którym zachowa świeżość. 

Granola – z czym jeść

Granola podobnie, jak płatki owsiane świetnie smakuje z mlekiem lub jogurtem naturalnym. Dodajemy ją tuż przed spożyciem, w przeciwnym razie straci swoją chrupkość. Do tak przyrządzonego śniadania możemy dodać świeże owoce sezonowe np. jagody, jeżyny czy też truskawki. Granola świetnie nadaje się także do posypywania deserów.

Jak przechowywać granolę

Granola powinna być przechowywana w suchym miejscu w szczelnie zamkniętym pojemniku. Możemy wykorzystać pojemnik na żywność, duży słoik lub woreczek strunowy. Jak długo można przechowywać granolę? Granola nadaje się do spożycia przez około 2 tygodnie. Jednak najlepiej smakuje przez pierwsze dni. Z czasem może stracić swoją chrupkość. Można ją wówczas odświeżyć, podgrzewając krótko na rozgrzanej suchej patelni

Komentarze