Jak nakryć stół na Wielkanoc 2022

 Jak nakryć do stołu na Wielkanoc 2022

Jak nakryć stół na Wielkanoc? To jedyne święto, które zaczynamy od wspólnego śniadania. Najczęściej wcześnie rano udajemy się na rezurekcje. Po nabożeństwie cała rodzina zasiada do wielkanocnego śniadania. Oprócz chleba, wędlin, serów oraz jajek, znajdują się na nim również tradycyjne, wielkanocne potrawy na ciepło tj. żurek, biała kiełbasa lub tzw. mieszane. Nie brakuje również ciast oraz deserów tj. mazurek lub pascha. Potrzebne będą nam serwis stołowy, komplet sztućców oraz wiele dodatków. 


Jak nakryć stół na Wielkanoc – obrus, serwetki oraz dekoracja

Nakrywanie stołu na Wielkanoc zaczynamy od doboru odpowiedniego obrusu. W zależności od stylu całej uroczystości może to być duży, elegancki, biały obrus, który przyozdobimy małym, kolorowym obrusem z wielkanocnym motywem tj. pisanki, zajączki czy kurczaczki lub bieżnikiem na stół – jednokolorowym lub ze wzorem. Przydatne będą również dodatki tj.:
  • podkładki pod talerze;
  • serwetniki lub etui na sztućce;
  • dekoracja tj. rzeżucha, kolorowe świąteczne dodatki, świeczki, kwiaty.
To wszystko będzie stanowiło świetną bazę wielkanocnego stołu. 

Zastawa stołowa – serwis obiadowy i kawowy, szklanki oraz sztućce na Wielkanoc

Zastawa stołowa na Wielkanoc powinna być wyjątkowa. W świąteczne dni świetnie sprawdza się biały serwis obiadowy. Bardzo efektowne są serwisy obiadowe ze złoceniami. Zestaw taki możemy używać nie tylko na Wielkanoc, ale i na Boże Narodzenie, rocznice, chrzciny, komunię, urodziny, imieniny oraz inne imprezy rodzinne. Możemy także sięgnąć po serwis obiadowy i kawowy z wielkanocnym motywem. Ten posłuży nam jedynie w trakcie świąt wielkanocnych. 

Sztućce możemy ułożyć obok talerzy na serwetkach. Niezwykle efektownie będą się one prezentowały w specjalnych serwetnikach lub w etui na sztućce. Nie powinniśmy zapomnieć o przygotowaniu akcesoriów kuchennych tj.:
  • solniczka i pieprzniczka – najlepiej do każdego nakrycia mały komplet solniczki oraz pieprzniczki;
  • kieliszki do jajek;
  • chochla do żurku;
  • szczypce do nakładania potraw;
  • nóż do krojenia ciasta;
  • łopatka do ciasta;
  • maselniczka;
  • widelczyki do wędlin;
  • nożyk do sera;
  • łyżki i łyżeczki do musztardy, chrzanu, sosów;
  • sosjerki
  • koszyk na pieczywo oraz pisanki.
W skład zastawy stołowej wchodzą również szklanki oraz kieliszki np. kieliszki na likier lub poncz jajeczny

Bemar lub podgrzewacz stołowy – idealny na ciepłe potrawy wielkanocne

Wielkanoc 2022 to czas, który będziemy chcieli spędzić z najbliższymi bez jakiegokolwiek pośpiechu. To pierwsza Wielkanoc po ponad dwóch latach pandemii, podczas której nie obowiązuje już większość obostrzeń. Jeśli chcemy, aby potrawy wielkanocne były przez dłuższy czas ciepłe, warto sięgnąć po bemar elektrycznypodgrzewacz stołowy na świeczki, z pojemnikami na paliwo lub podgrzewacz stołowy indukcyjny. 

Jaki podgrzewacz wybrać

To, jaki podgrzewacz powinniśmy wybrać, zależy od tego, jakie wielkanocne potrawy na ciepło będziemy serwować oraz dla ilu osób tj.:
  • przy dużej ilości osób sprawdza się bemar elektryczny, który ma znacznie większą pojemność. Może on nam posłużyć do zrobienia szwedzkiego stołu;
  • przy mniejszej liczbie osób wystarczy podgrzewacz na stół na świeczki lub z pojemnikami na paliwo. Są one znacznie mniejsze. Przy okazji tworzą one miłą, rodzinną atmosferę. Do dyspozycji mamy podgrzewacz na zupy lub podgrzewacz na ciepłe przekąski – również z kilkoma przegródkami (na każdą przekąskę osobna przegródka). 
Podgrzewacz stołowy to naczynie, którego nie powinno zabraknąć w żadnym domu. 

Jak działa podgrzewacz

Naczynie podgrzewacza jest ustawione na niewielkich nóżkach. Pod naczyniem znajduje się miejsce na świeczki lub pojemniki z paliwem, które zapalamy zanim włożymy do naczynia ciepłą potrawę. W naczyniu znajdują się wkłady – jeden lub więcej. 

Do naczynia wlewamy wodę na wysokość 2-3 cm (najlepiej ciepłą – zaoszczędzi nam to mnóstwo czasu), następnie wkładamy wkłady i nakrywamy je pokrywkami. Potrawy wielkanocne serwowane na ciepło gotujemy, smażymy, pieczemy lub podgrzewamy, następnie przekładamy je do wkładów i zakrywamy. 

W ten sposób przygotowane dania wielkanocne na ciepło tj. żurek na domowym zakwasie, kiełbaski, krokiety, paszteciki i inne pozostają na długi czas ciepłe, a nasi goście mogą po nie sięgać, gdy nabiorą na nie ochoty. 

Dlaczego warto przemyśleć, jak przygotować stół na Wielkanoc? Pozwoli nam to cieszyć się gośćmi. Święta Wielkanocne to czas, który po czasochłonnych przygotowaniach powinniśmy spędzić z rodziną – bez ciągłej krzątaniny spowodowanej donoszeniem talerzyków, widelców czy też podgrzewaniem potraw, które przestygły.

Smacznego jajka oraz Wesołych Świąt Wielkanocnych !!!

Komentarze