Praca zdalna w czterech krokach

 Gdzie szukać pracy zdalnej

Praca zdalna, na którą przeszło wiele firm – zarówno w kraju, jak i za granicą, miała być rozwiązaniem chwilowym. Tymczasem home office okazał się doskonałą alternatywą dla pracy stacjonarnej. Wiele osób powróciło do biur. Część firm dopuszcza możliwość pracy zdalnej, a także pracy hybrydowej. Praca hybrydowa cieszy się największą popularnością wśród pracowników, którzy do tej pory pracowali jedynie w biurze. Gdzie oraz jak szukać pracy zdalnej? Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Praca zdalna – gdzie szukać

Praca zdalna np. dla specjalistów ds. obsługi niemieckojęzycznego klienta umożliwia nam podjęcie zatrudnienia w firmach mających siedzibę na terenie całego kraju. Gdzie szukać pracy zdalnej? Nic nie stoi na przeszkodzie, by sprawdzić oferty pracy w Urzędzie Pracy oraz w regionalnej prasie. Najwięcej ofert pracy zdalnej znajdziemy jednak w Internecie. 

Oto 4 miejsca, w których możemy znaleźć ciekawe oferty pracy zdalnej:
  1. Popularne portale z ofertami pracy tj. Pracuj.pl, infoPraca, Gowork, Adzuna (Znajdź nową pracę z Adzuna - setki tysięcy nowych ofert każdego dnia!), Indeed, Talent.com, Jobs.pl.
  2. Media społecznościowe np. na Facebooku – najlepiej w konkretnych grupach z ofertami pracy zdalnej. 
  3. Linkedin – tworząc profil na Linkedin możemy nawiązać kontakty, które pomogą nam w znalezieniu pracy oraz zrobieniu kariery. 
  4. Pojawiające się reklamy, które bardzo często odpowiadają naszym zainteresowaniom.
Szukając pracy zdalnej za pomocą Internetu należy zachować ostrożność np.:
  • w wypełnianych ankietach nie podajemy informacji tj. konto bankowe;
  • nie wykonujemy żadnych przelewów;
  • nie klikamy w podejrzane linki – także w linki wysyłane za pomocą SMS-a;
  • nie odpowiadamy na podejrzane SMS-y;
  • nie odbieramy telefonów z nietypowym numerem kierunkowym;
  • zanim podpiszemy umowę z firmą, powinniśmy sprawdzić, gdzie znajduje się siedziba firmy oraz jakie dany pracodawca ma opinie (mnóstwo opinii znajdziemy na portalu Gowork). 
Niestety w niektórych przypadkach zamieszczane oferty mogą służyć wyłudzeniu danych

Oferty pracy zdalnej bardzo często zamieszczane są przez agencje pracy, które oferują mniej korzystne umowy niż firmy zatrudniające bezpośrednio. Podczas krótkiej rozmowy telefonicznej najczęściej nie otrzymamy również wyczerpujących informacji na temat obowiązków na oferowanym stanowisku (o tym dowiemy się dopiero na rozmowie kwalifikacyjnej). Plusem ofert zamieszczanych przez agencję pracy jest fakt, że podawane jest wynagrodzenie – w ostatnim czasie stało się to normą. 

Jak aplikować na ofertę pracy zdalnej

Aplikację na ofertę pracy zdalnej składamy w taki sam sposób, jak dokumenty aplikacyjne do pracy stacjonarnej. Składanie aplikacji przebiega głównie za pomocą formularza zamieszczonego na danym portalu z ofertami pracy

Niektóre firmy wymagają złożenie listu motywacyjnego oraz CV poprzez podany przez nie link. Krótki list motywacyjny jest dołączany automatycznie (możemy go edytować dodając kilka słów od siebie). Życiorys oraz list motywacyjny to nie jedyne dokumenty, jakie interesują pracodawcę. Zdarza się, że dodatkowo musimy wypełnić krótką ankietę

O co potencjalny pracodawca pyta w ankiecie? Padają pytania na tematy tj.:
  • miejsce zamieszkania;
  • numer telefonu;
  • jak duże mamy doświadczenie na podobnym stanowisku – najczęściej podane są przedziały czasowe w latach;
  • satysfakcjonująca wysokość zarobków – również są podawane przedziały czasowe "od do";
  • jaką drogą ma przebiegać rozmowa kwalifikacyjna – w biurze, telefonicznie czy online;
  • od kiedy możemy podjąć się pracy.
Po złożeniu dokumentów aplikacyjnych możemy śledzić, czy nasza aplikacja została dostarczona, odrzucona lub czy nasza kandydatura na oferowane stanowisko pracy jest rozważana lub jak wypadliśmy na tle innych kandydatów pod względem doświadczenia, oczekiwań finansowych, a także gotowości do pracy. 

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna w sprawie pracy zdalnej 

Wiele osób z pewnością zastanawia się, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna w sprawie pracy zdalnej np. czy musimy udać się do siedziby firmy. Najczęściej rozmowa kwalifikacyjna odbywa się online lub telefonicznie. 

Niektórzy pracodawcy oczekują jednorazowego stawienia się w firmie – np. w celu podpisania umowy oraz odebrania sprzętu do pracy. Warto wówczas wyjaśnić kwestię zwrotu kosztów podróży, które przy dużej odległości własnym środkiem transportu mogą być spore. Czasami szkolenia odbywają się w siedzibie firmy. Wiele firm wysyła umowę oraz sprzęt kurierem, a szkolenia odbywają się online. 

Rozmowa kwalifikacyjna może przebiegać w 2-3 etapach. Podczas pierwszej rozmowy otrzymujemy bliższe informacje na temat oferowanego stanowiska. Na kolejnych spotkaniach sprawdzane są nasze umiejętności np. poprzez następujące testy:
  • testy psychologiczne;
  • testy językowe;
  • testy ze znajomości obsługi komputera. 
Warto przyłożyć się nie tylko do testów ze znajomości języka oraz obsługi komputera, ale także i testów psychologicznych, których wynik może przeważny o odrzuceniu kandydatury. Zadania mogą być nieprecyzyjnie sformułowane, a odpowiedzi A, B, C, D nie dają nam sporej możliwości przedstawienia naszej osobowości – to jeden z minusów zautomatyzowanej metody rekrutacji.. 

Praca zdalna – jak wyglądają szkolenia

Ile trwają szkolenia do pracy zdalnej? 

Mogą one trwać kilka dni, a w niektórych firmach nawet cały miesiąc. 

Czy za szkolenia otrzymujemy wynagrodzenie? 

Tak. Za szkolenia otrzymujemy normlane wynagrodzenie. Warto jednak rozeznać się w sytuacji, jak będzie wyglądała kwestia wypłaty wynagrodzenia, gdy w trakcie szkoleń lub tuż po ich zakończeniu zrezygnujemy z pracy oraz w razie nieobecności na szkoleniu – pracodawca może nie dopuszczać możliwości, że pracownik nie będzie obecny na szkoleniu. 

Praca zdalna – czego uczą na szkoleniu

Szkolenia mają na celu przedstawienie firmy oraz zasad, według których się w niej pracuje. Uczestnicy szkolenia poznają programy, na których będą pracować. Miejsca mają różnego rodzaju ćwiczenia, na rozwiązanie których mamy określoną ilość czasu. Następnie odpowiedzi są konsultowane podczas wideokonferencji. Podczas szkolenia miejsce może mieć także szkolenie z BHP, szkolenia na temat mobbingu w pracy oraz inne szkolenia uznane przez firmę za odpowiednie. 

Praca zdalna ma zarówno zalety, jak i wady. Największą zaletą jest możliwość podjęcia pracy na terenie całej Polski oraz rekrutacja, która przebiega telefonicznie lub online. Dla pracownika to duża oszczędność pieniędzy na podróż oraz czasu. Łatwość w aplikowaniu oraz w stawieniu się na rozmowę kwalifikacyjną sprawia, że możemy aplikować na wiele ofert pracy bez obaw, że nie zdołamy stawić się na rozmowę kwalifikacyjną. 

Komentarze