Ageizm, czyli dyskryminacja ze względu na wiek – gdzie można się z nim spotkać

Wiekizm - gdzie można się spotkać z dyskryminacją ze względu na wiek

Ageizm to forma dyskryminacji, która prowadzi do nierównego traktowania ludzi ze względu na ich wiek. Jest to powszechny problem w miejscu pracy, w społeczeństwie oraz w czasie wolnym. Dotyka on zarówno starszych, jak i młodszych osób, które doświadczają niekorzystnej sytuacji na rynku pracy oraz ograniczonego dostępu do zajęć rekreacyjnych. Ludzie z każdej grupy wiekowej są wartościowi. Należy skoncentrować się na ich zaletach i umożliwić im rozwój oraz właściwy dla ich wieku wypoczynek. 


Co to jest ageizm

Słowo ageizm pochodzi z języka angielskiego (age znaczy wiek). Odnosi się do dyskryminacji ludzi ze względu na ich wiek. Możemy się także spotkać z określeniem wiekizm. Jest to problem, który dotyczy wszystkich grup wiekowych, ale jest szczególnie powszechny wśród osób starszych. Ageizm może przejawiać się w różnych formach, w tym w stereotypach dotyczących starzenia się, uprzedzeniach wobec osób starszych i negatywnym stosunku do nich. W niektórych przypadkach może nawet prowadzić do jawnej dyskryminacji w miejscu pracy lub innych obszarach życia. Rozumiejąc, co oznacza ten termin i jak wpływa na osoby w każdym wieku, możemy wspólnie walczyć z jego skutkami.

Ageizm – jak wygląda dyskryminacja ze względu na wiek na rynku pracy

Szczególnie osoby starsze mają trudności ze znalezieniem pracy. Są dyskryminowane ze względu na przestarzałe umiejętności lub zbytnie poleganie na starych metodach. Młodsi ludzie również doświadczają dyskryminacji. Są postrzegani jako niedoświadczeni i niezdolni do wykonywania pewnych zadań, które wymagałyby większych umiejętności lub wiedzy, niż mogą zapewnić osoby bez doświadczenia zawodowego.

Starzenie się pracowników ma określone konsekwencje dla firm tj. spadek produktywności z powodu niemożności wykonywania ważnych zadań (zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowym). Dochodzą obawy, że osobom starszym może brakować entuzjazmu, jakim odznaczają się młodsi pracownicy. Pozostaje jeszcze kwestia opłacalności. Osoby starsze zwykle wymagają wyższych wynagrodzeń niż młodsi pracownicy. Wszystkie te czynniki sprawiają, że firmy wahają się przed zatrudnianiem starszych pracowników.

Pomimo zapału młodych ludzi do pracy, wiele firm nadal niechętnie ich zatrudnia ze względu na ryzyko związane z brakiem doświadczenia i wiedzy. Obawa, że niedoświadczeni, młodzi ludzie będą popełniać błędy lub osiągać słabe wyniki, jest głównym powodem, dla którego pracodawcy niechętnie się na nich decydują. Zatrudnianie młodych ludzi wymaga większych inwestycji w szkolenia, które mogą być kosztowne i czasochłonne. Ponadto istnieje obawa, że niedoświadczeni pracownicy nie będą w stanie sprostać trudnym zadaniom. 

W jaki sposób firmy mogą stworzyć integracyjne środowisko dla wszystkich grup wiekowych?

Stworzenie integracyjnego środowiska dla wszystkich grup wiekowych to wyzwanie, któremu muszą stawić czoła firmy, aby oferować sprawiedliwe i zróżnicowane miejsca pracy. Pracodawcy powinni skupić się na zapewnieniu otwartego i przyjaznego środowiska pracy dla wszystkich członków różnych grup wiekowych. 

Można to osiągnąć poprzez tworzenie odpowiedniej polityki oraz procedur dostosowanych do potrzeb każdej grupy wiekowej. Istotne jest zapewnienie możliwości edukacyjnych dla pracowników ze wszystkich środowisk. W ten sposób pracodawcy mogą stworzyć miejsca pracy, w których wszyscy pracownicy będą czuli się akceptowani i rozumiani. Takie postępowanie prowadzi do lepszej produktywności i współpracy między różnymi pokoleniami.

Ageizm w Polsce – gdzie można się z nim spotkać

Ageizm to problem, który dotyka ludzi w każdym wieku w wielu dziedzinach życia. Miejsce pracy jest często postrzegane jako główny obszar dyskryminacji ze względu na wiek. Problem ten dotyczy również innych obszarów naszego życia. Może obejmować dostęp do edukacji, mieszkań, opieki zdrowotnej, rozrywki, a nawet działań społecznych.

Ageizm można znaleźć wszędzie – od restauracji po miejsca rozrywki (nawet w rodzinie). Dlatego ważne jest, aby każdy zdawał sobie sprawę z tego, w jaki sposób wiekizm wpływa na nasze społeczeństwo i podjął działania w celu zapewnienia wszystkim równych szans niezależnie od wieku.

Jak objawia się ageizm w rodzinie

Ageizm w rodzinie w stosunku do dzieci oraz osób dorosłych

Ageizm może mieć miejsce w rodzinie. Z wiekizmen mamy do czynienia, gdy rodzice lub dziadkowie podejmują decyzje za dzieci, nie słuchając ich i nie biorąc pod uwagę ich zdania. Dyskryminacja ma również miejsce, gdy dorosłe dziecko nie cieszy się takim samym szacunkiem, jak inni dorośli członkowie rodziny. Ageizm w rodzinie może prowadzić do poczucia wyobcowania i braku zaufania między członkami rodziny, zwłaszcza jeśli z czasem stanie się wzorem zachowania.

Wiekizm w rodzinie w stosunku do seniorów

Wiekizm jest szczególnie widoczny w relacjach rodzinnych, gdzie starsi członkowie są często postrzegani jako gorsi lub wręcz niewidoczni. W rodzinie ageizm może przejawiać się poprzez lekceważenie zdania osoby starszej, odmawianie jest pewnych przywilejów (np. poświęcania czasu na własne zainteresowania), a nawet przemoc fizyczną. Tego typu zachowania mogą mieć bardzo negatywne skutki dla seniorów. 

Dyskryminacja ze względu na wiek, to coraz większy problem w Polsce. Przyglądając się krajowemu rynkowi pracy i systemowi opieki społecznej, staje się jasne, że istnieją dysproporcje między możliwościami, przed jakimi stoją młodzi ludzie oraz osoby w zaawansowanym wieku. Dysproporcje te wskazują na konieczność podjęcia działań zarówno przez państwo, jak i całe społeczeństwo.

Komentarze