Przejdź do głównej zawartości

Single po 30. i 40. roku życia w Polsce oraz w Niemczech

Traktowanie singli w pracy oraz w życiu prywatnym

Początek trzeciej, czwartej dekady życia to czas, w którym wiele osób znajduje się w różnych fazach życia osobistego oraz zawodowego. Podejście otoczenia do singli po 30. i 40. roku życia w Polsce znacznie się różni od traktowania osób żyjących w pojedynkę w Niemczech. Dotyczy to zarówno życia osobistego, jak i zawodowego. Czy to nie zaskakujące, że jesteśmy tak różni?

Traktowanie singli w średnim wieku przez rodzinę oraz znajomych  w Polsce oraz w Niemczech

W Polsce często istnieje pewne społeczne oczekiwanie, że osoby w wieku powyżej 30. lub 40. roku życia powinny osiągnąć pewne etapy życiowe, takie jak małżeństwo czy posiadanie dzieci. Singlom w tym wieku może towarzyszyć pewien nacisk ze strony rodziny oraz znajomych, a ich stan cywilny może być czasem traktowany jako dowód na to, że mają jakieś braki, które uniemożliwiają im znalezienie partnera. 

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko ułożyło sobie życie. Pod tym pojęciem najczęściej wyobrażamy sobie dom, rodzinę, dobrze płatną pracę. Tymczasem coraz więcej ludzi ma inne cele życiowe. Niektórzy pragną spokoju w wiejskim klimacie. Inni decydują się na życie na walizkach. Są i tacy, którzy czerpią satysfakcję z pracy w korporacji oraz beztroskę w czasie wolnym - dyskoteki, drinki, pobyt w SPA czy urlopy zagraniczne. Inni fiksują się na punkcie zdrowia... 

W Niemczech różne decyzje życiowe najczęściej nikogo nie dziwią. Aczkolwiek w pierwszych latach rodzice mogą ubolewać nad wyborem swoich dzieci, z czasem je akceptują. Dostrzegają, że są one szczęśliwe idąc swoją własną ścieżką. Zaczynają rozumieć, że jest to ich wybór. Nie martwią się także tym, że ich dzieci zostaną na starość same. 

Tymczasem w Polsce można niekiedy odnieść wrażenie, że posiadanie dzieci to zabezpieczenie na starość. Rodzice żyją w przekonaniu, że dziecko poda im przysłowiową szklankę wody, gdy będą w sędziwym wieku - bo któż inny to zrobi? Osoba, która nie zaopiekuje się rodzicem w potrzebie, może zostać wręcz napiętnowana przez społeczeństwo - ach te niewdzięczne dzieci! 

Niemcy szukają innych rozwiązań na starość. Podczas gdy Polacy przedkładają rodzinę nad przyjaciół, nasi sąsiedzi inwestują w kontakty socjalne. Spotykają się ze znajomymi, wyjeżdżają na weekend lub na urlop, należą do różnego rodzaju klubów czy stowarzyszeń. Dzięki temu na starość wciąż mają wokół siebie ludzi, którzy dzielą ich pasje oraz wspierają ich swoją obecnością. 

Traktowanie singli przez pracodawcę oraz kolegów z pracy w Polsce oraz w Niemczech

W Polsce często panuje przekonanie, że osoby po 30. czy 40. roku życia powinny być już w związku małżeńskim lub mieć rodziny. Stan cywilny może wpływać na ich traktowanie przez pracodawców oraz kolegów z pracy. 

Często zakłada się, że osoby posiadające rodzinę oraz zobowiązania będą lojalni wobec pracodawcy. Niestety jest w tym odrobina prawdy. Osoby takie dwa razy pomyślą, zanim zaryzykują zmianę pracy. Nikt im nie da bowiem gwarancji, że będzie to zmiana na lepsze. Być może dlatego tak kiepsko prezentuje się nasz rynek pracy?

Z kolei od singli oczekuje się dyspozycyjności, pracy po godzinach oraz na weekendy. - W końcu rodzice nie mogą zostać dłużej po pracy. Muszą na przykład odebrać swojego bąbelka z przedszkola. Czyż to nie jest tak, że każdy ponosi konsekwencje swoich wyborów? Czy to sprawiedliwe, że od singla oczekuje się więcej, tylko dlatego, że jego współpracownik założył rodzinę?

W Niemczech natomiast singli po 30. i 40. roku życia traktuje się często na równi z innymi pracownikami, bez względu na ich stan cywilny. W obu przypadkach istnieją jednak różnice indywidualne, które zależą od konkretnych firm oraz środowisk pracy.

Społeczne wykluczanie singli w Polsce

Niestety, istnieje powszechne zjawisko, gdzie single nie są zapraszani na różnego rodzaju imprezy, spotkania czy wypady tylko dlatego, że nie mają partnera. Często społeczeństwo przywiązuje dużą wagę do posiadania stałego związku i wyklucza tych, którzy są samotni. To może sprawiać, że single czują się izolowani oraz pomijani. Zachowanie takie może wpływać negatywnie na ich poczucie własnej wartości. 

Poszukiwanie satysfakcji życiowej oraz osobistej równowagi 

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech coraz więcej osób w średnim wieku decyduje się na samodzielne życie, poszukując satysfakcji, rozwoju osobistego oraz równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. To indywidualne podejście jest wynikiem różnych wartości, priorytetów oraz preferencji jednostki. 

Poszukiwanie satysfakcji życiowej jest naturalną potrzebą człowieka. Dążenie do spełnienia zarówno na poziomie osobistym, jak i zawodowym stanowi istotny element rozwoju jednostki. Wielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że harmonia między sferami życia może przynieść większą satysfakcję oraz poczucie spełnienia. 

Samodzielne życie to wyraz indywidualnej niezależności oraz możliwość podejmowania decyzji bez większego wpływu innych osób. Osoby decydujące się na taki tryb życia często poszukują wolności oraz autonomii w podejmowaniu swoich własnych wyborów.

Również rozwój osobisty odgrywa kluczową rolę w takim podejściu. Dążenie do ciągłego rozwoju umiejętności, zdobywania nowej wiedzy czy rozwijanie swoich pasji sprawiają, że czujemy się bardziej spełnieni i satysfakcjonują nas nasze osiągnięcia.

Należy pamiętać, że indywidualne wybory mogą się różnić w zależności od kontekstu społecznego oraz kulturowego. To, co może być priorytetem dla jednej osoby, niekoniecznie musi być tak samo ważne dla drugiej. Istotne jest słuchanie siebie oraz szukanie własnej ścieżki.

Komentarze

Najpopularniejsze artykuły w ostatnim tygodniu

Dlaczego warto korzystać z przepisów dietetycznych?

Artykuł gościnny Współczesny tryb życia skłania nas do większej troski o zdrowie i formę fizyczną, a dieta pełni kluczową rolę w tym procesie. Właściwie zbilansowane posiłki dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, wspierając nasze samopoczucie i wygląd. Przestrzeganie przepisów dietetycznych ułatwia utrzymanie odpowiedniej równowagi żywieniowej, co jest kluczowe dla zdrowego funkcjonowania organizmu oraz osiągnięcia celów związanych z redukcją tkanki tłuszczowej. Dzięki nim możemy świadomie wybierać składniki, które dostarczą nam energii, poprawią metabolizm i wspomogą nasze wysiłki w dążeniu do lepszej kondycji fizycznej. Dieta to poprawa zdrowia i samopoczucia. Przepisy dietetyczne stanowią kluczowy element dbania o zdrowie poprzez zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych. Bogata w warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe dieta dostarcza nie tylko niezbędnych witamin i minerałów, ale również błonnika, który wspomaga pr

Jak działa szambo ekologiczne? Poznaj wady i zalety

Artykuł gościnny Czy zastanawialiście się kiedyś, jak możliwe jest efektywne zarządzanie odpadami w miejscach pozbawionych kanalizacji miejskiej? Szambo ekologiczne to odpowiedź na potrzeby współczesnego świata, gdzie dbałość o środowisko naturalne jest równie ważna, co komfort życia. Sprawdź jak działa szambo ekologiczne oraz poznaj jego wady i zalety. Budowa i działanie szamba ekologicznego Szambo ekologiczne, znane również jako przydomowa oczyszczalnia ścieków, to zaawansowany system zarządzania odpadami, który pozwala na efektywne oczyszczanie ścieków bez konieczności podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej.  Jego głównym zadaniem jest redukcja zanieczyszczeń  organicznych, azotu i fosforu, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. W skład szamba ekologicznego wchodzą zazwyczaj trzy komory: osadnik gnilny, reaktor biologiczny oraz komora dojrzewania . W pierwszej z nich dochodzi do oddzielenia frakcji stałej od płynnej. Następnie, w reaktorze biologicznym, śc

Szkoła w chmurze - czym jest i jakie są jej koszty?

Artykuł gościnny Poznaj nową epokę w edukacji, która transformuje sposób, w jaki uczymy się, zapewniając dostęp do wiedzy bez względu na bariery geograficzne. Szkoła w chmurze nie jest tylko wizją przyszłości edukacji, ale już stanowi jej aktualną rzeczywistość, oferując elastyczne metody nauki dostosowane do wymagań XXI wieku, dostępne dla każdego poszukującego. Szkoła w chmurze - przyszłość edukacji już teraz W erze cyfryzacji, edukacja ewoluuje dzięki technologii, wprowadzając pojęcie szkoły w chmurze, który zmienia tradycyjne podejście do nauki. Ten nowoczesny model edukacyjny umożliwia dostęp do zasobów i platform edukacyjnych online, oferując uczniom i nauczycielom nieograniczone możliwości uczenia się i nauczania z dowolnego miejsca i o każdej porze. Szkoła w chmurze eliminuje bariery geograficzne i czasowe, umożliwiając edukację dostosowaną do indywidualnych predyspozycji. Uczniowie mogą korzystać z lekcji online, cyfrowych bibliotek i interaktywnych platform, co sprawia, że

Jak znaleźć korzystny kredyt gotówkowy? Na co zwrócić uwagę?

Artykuł gościnny Wyszukanie odpowiedniego kredytu lub pożyczki gotówkowej nie jest wcale taką prostą sprawą. Nie polega na szybkim przeglądzie banków, ale na dokładnej analizie parametrów poszczególnych propozycji. Jeżeli zależy Tobie na korzystniejszej ofercie, to należy się do wyboru banku odpowiednio przygotować. Nie chcesz się złapać w sidła nieracjonalnego wyboru, podszytego emocjami? Kieruj się zdrowym rozsądkiem i działaj rozważnie. Pamiętaj, że każdy bank i firma pożyczkowa chce zarobić, dlatego w różnorodny sposób będą Ciebie zachęcać do skorzystania z ich oferty. Podjąłeś jednak decyzję, że skontaktujesz się z instytucją finansową? Dobrze, ale przed tym porównaj dostępne propozycje kredytowe i pożyczkowe w bankach. Jeżeli decydującym czynnikiem jest cena, to zwracaj uwagę na całkowity koszt kredytu oraz jego RRSO. Pamiętaj o tym, że pożyczasz cudze pieniądze, a oddajesz z własnych dochodów i to często znacznie więcej niż tylko pożyczony kapitał! Spłać wcześniej, a zwrócimy to

Rodzina Monet – jaka jest fabuła bestsellera książkowego dla nastolatek?

Artykuł gościnny Cykl "Rodzina Monet" autorstwa Weroniki Anny Marczak to więcej niż zwykła historia o dojrzewaniu i relacjach rodzinnych. To również intensywne badanie uczuć i przeciwności, z jakimi przychodzi się mierzyć. W każdej części serii pojawiają się nowe wątki, razem składające się na intrygującą narrację o odkrywaniu własnej tożsamości, doświadczaniu miłości i budowaniu więzów rodzinnych. "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" - początek wciągającej opowieści "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" z Wattpad zapoczątkowuje serię, która zdobyła uznanie młodych czytelników, prezentując świat pełen tajemnic i przygód. Weronika Anna Marczak z umiejętnością przedstawia życie rodziny Monet, tworząc postacie, z którymi młodzi ludzie mogą się utożsamiać. Książka eksploruje tematy takie jak poszukiwanie tożsamości, pierwsza miłość i przyjaźń, oferując bogatą fabułę i emocjonalne głębie. Marczak umiejętnie łączy przygodę z głębokim psychologicznym portretem bohaterów, oferu

Bessa - co to? Definicja i analiza!

Artykuł gościnny Bessa odnosi się do fazy na rynku giełdowym, charakteryzującej się spadkiem cen akcji. Co dokładnie oznacza ten termin, jakie są jego implikacje i jak rozpoznać jego nadchodzenie? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule. Czym jest bessa? Definicja terminu Bessa znana również jako bear market , to okres, w którym ceny akcji na giełdzie spadają. Inwestorzy spodziewają się obniżek cen i wyprzedają swoje akcje, które mogą obniżyć swoją wartość. Zazwyczaj mówi się o bessie, gdy rynek spada o 20% lub więcej od ostatnich maksimów. Bessa stanowi naturalny element cyklu rynkowego. Każdy rynek akcji doświadcza wzlotów, zwanych hossą, oraz upadków, znanych jako bessa. Fazy hossy i bessy mogą się przeplatać, a długoterminowi inwestorzy często postrzegają bessę jako okazję do zakupu akcji, przewidując ich wzrost wartości po zakończeniu bessy. Bessa może być spowodowana różnymi czynnikami ekonomicznymi, takimi jak recesja, wzrost bezrobocia, spadki cen surowców, czy prob

Bilard: przewodnik po zasadach i rodzajach gry

Artykuł gościnny Obecnie bilard cieszy się ogromną popularnością jako sport dostępny dla każdego, niezależnie od wieku czy płci. Można go uprawiać na wielu poziomach zaawansowania, począwszy od rekreacyjnego aż po profesjonalny. Bilard - czym jest ta gra? Bilard to dyscyplina sportowa, w której uczestniczą dwóch lub czterech graczy. Zadaniem graczy jest wbijanie kolorowych piłek do kieszeni na stole bilardowym. Można grać na różnego typu stołach, takich jak stoły bilardowe, snookerowe czy poolowe. W Polsce bilard zdobywa na popularności i jest coraz częściej wybierany jako forma aktywności rekreacyjnej. Zasady gry w bilarda - podstawy Oto podstawowe zasady gry w bilarda: Pozycja startowa: Gracz zaczyna przy stole bilardowym, ustawiając się w określonej pozycji startowej, która jest wymagana przed rozpoczęciem gry. Cel gry: Celem jest wbicie bil do dziury, znajdującej się na środku stołu bilardowego za pomocą kijka. Przebieg gry: Gra rozpoczyna się od uderzenia bili kijem. Je

Zapomnij o żółtych plamach na pościeli. Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć

Artykuł gościnny  Zainspirowany zdjęciami z Instagrama kupiłeś jasną pościel, aby rozjaśnić nieco wnętrze sypialni lub nadać mu skandynawski charakter. Być może już kilka dni po zakupie zdałeś sobie sprawę, że jasna bielizna pościelowa wyjątkowo szybko się brudzi, a wiele plam jest trudnych do usunięcia. Dodatkowo z biegiem czasu jasne poszewki na poduszki i kołdrę tracą swój blask, a na ich powierzchni pojawiają się nieestetycznie wyglądające żółte plamy. Problem ten dotyczy nawet osób, które niezwykłą wagę przykładają do regularnych zmian i prania pościeli. Warto wiedzieć, że zabrudzenia te nie powodują konieczności wyrzucenia poszewek. Istnieje kilka naturalnych metod czyszczenia, które mogą pomóc usunąć te plamy i sprawić, że materiał będzie znów biały i czysty. W końcu nie ma nic lepszego niż zasypianie w świeżej i ładnie wyglądającej pościeli. Skąd biorą się żółte plamy na pościeli? Nieestetycznie wyglądające żółte plamy na pościeli mogą mieć kilka źródeł. Jednak najczęściej spo

Wody siarkowe - na co pomagają?

Artykuł gościnny Wody siarkowe od wieków były cenione za swoje liczne właściwości zdrowotne. Wielu ludzi udaje się do uzdrowisk i kąpielisk z wodami siarkowymi w poszukiwaniu ulgi w różnorodnych dolegliwościach. Ale na jakie schorzenia i dolegliwości te wody są najbardziej skuteczne? Dowiedz się, jak działają tężnie solankowe ! Charakterystyka wód siarkowych Wody siarkowe, jak sama nazwa wskazuje, są bogate w siarkę - pierwiastek, który odgrywa ważną rolę w zdrowiu ludzkiego organizmu. Woda ta jest zwykle klasyfikowana jako mineralna i posiada specyficzny zapach, który przypomina zgniłą kapustę lub jaja na twardo. Siarka to pierwiastek, który od wieków był ceniony za swoje właściwości zdrowotne. Woda, w której jest obecna w wysokim stężeniu, nazywana jest wodą siarkową i stanowi cenne źródło wielu korzyści zdrowotnych. Charakterystyczny zapach wód siarkowych Każdy, kto miał okazję korzystać z wód siarkowych, z pewnością zauważył ich specyficzny zapach. Porównywany jest on do zapachu

5 najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa

Artykuł gościnny Ból kręgosłupa to powszechna dolegliwość, która dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Szacuje się, że aż 40% osób czynnych zawodowo zmaga się z bólem pleców każdego dnia, co powoduje, że nie są oni w pełni zaangażowani w wykonywane obowiązki. Może on pojawiać się w różnych częściach kręgosłupa i mieć różną intensywność, wpływając na jakość życia i ograniczając codzienne czynności. Jego przyczyn jest wiele, co sprawia, że czasem trudno jest odnaleźć właściwy powód i go wyeliminować. Przeczytaj artykuł i poznaj najczęstsze przyczyny problemów z kręgosłupem, ich objawy oraz sposoby leczenia i zapobiegania. Ból kręgosłupa - jakie są czynniki ryzyka? Problemy z kręgosłupem mogą pojawić się u każdego, jednak jest kilka czynników zwiększających prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Mogą one obejmować: Niski poziom sprawności - ból pleców występuje częściej u osób, które nie są aktywne fizycznie. Słabe mięśnie pleców i brzucha mogą nieprawidłowo podtrzymywać krę