Jak zrobić samodzielnie przyprawę piernikową

Przepis na przyprawę piernikową

Jak zrobić samodzielnie przyprawę piernikową? W okresie Świąt Bożego Narodzenia możemy użyć ją nie tylko do pierników, ale także do wielu ciast oraz deserów. Dostępna jest gotowa przyprawa piernikowa. Czy jest ona tak aromatyczna, jak świeżo przyrządzona? Niektórzy z nas są uczuleni na jeden lub kilka składników przyprawy piernikowej lub go nie lubią. Czy to powód, aby całkowicie z niej rezygnować? Przyprawa piernikowa skomponowana pod kontem naszych kubków smakowych oraz alergii jest świetnym rozwiązaniem.


Przepis na świąteczną przyprawę piernikową

Markowe czekoladki na prezent firmowy

Przepis na świąteczną przyprawę piernikową jest banalnie prosty. Potrzebujemy głównie kilku przypraw korzennych oraz przyrząd lub urządzenie kuchenne, w którym je zmielimy. Jak zmielić przyprawy? Do mielenia przypraw na przyprawę piernikową (ale nie tylko) możemy użyć moździerz kuchenny lub dobry młynek do kawy. Osoby posiadające Thermomix mogą skorzystać z dostępnej w nim funkcji mielenia. Jest to najwygodniejszy sposób mielenia przypraw. Pozwala nam na zmielenie dużej ilości przypraw na raz. Ostrza Thermomixa są zrobione ze stali chirurgicznej. Są niezwykle ostre oraz trwałe. Możemy go także używać do mielenia przypraw na przyprawę uniwersalną (Vegetę), do mielenia kawy, czy też do mielenia łupin z orzechów na peeling do ciała złuszczający naskórek oraz poprawiający krążenie. 

Jakie składniki potrzebujemy na przyprawę piernikową

Jaka jest najlepsza kawa, czekolada

Do zrobienia przyprawy piernikowej potrzebne będą przyprawy korzenne oraz kilka innych składników, które nadadzą jej oryginalnego aromatu oraz smaku. Proporcje możemy zmienić według własnych upodobań. Jeśli nie lubimy jednego ze składników lub mamy na niego alergię, możemy go całkowicie pominąć – to największa zaleta przygotowywania przyprawy korzennej do piernika samodzielnie. Możemy wykorzystać następujące składniki: 
  • 3 laski cynamonu
  • 2 gałki muszkatołowe
  • 2 łyżeczki goździków
  • anyż – 2 gwiazdki
  • łyżeczkę kardamonu
  • 1/4 łyżeczki białego pieprzu
  • 1/2 łyżeczki suszonego imbiru
  • opcjonalnie suszona skórka z pomarańczy lub cytryny (1-3 łyżeczki), odrobina chili
Zmielone przyprawy przechowujemy w szczelnie zamkniętym słoiczku. Możemy użyć także przypraw mielonych. Jednak jeśli zmielimy je samodzielnie, przyprawa korzenna do piernika będzie miała bardziej intensywny aromat. Pamiętajmy, że wbrew nazwie przyprawę piernikową możemy użyć także do innych świątecznych ciast tj. miodownik, ciasto salceson, ciasto marchewkowe, czy też desery tj. tiramisu. Szczyptę przyprawy możemy także dodać do świeżo zmielonej kawy parzonej w ekspresie. 

Komentarze