Kalarepa gotowana na parze w sosie śmietanowym

 Jak ugotować kalarepę w sosie śmietanowym

Kalarepa to bardzo popularne warzywo w Niemczech. Można jeść ją surową. Większość osób spożywa kalarepę gotowaną – z dodatkiem masła, soli oraz gałki muszkatołowej. Jak smakuje kalarepa? Moim zdaniem ma ona smak zbliżony do smaku kalafiora. W przeciwieństwie do kalafiora, który rozpada się, gdy gotujemy go zbyt długo, kalarepa zyskuje na smaku w trakcie gotowania. Podawana z dodatkiem masła oraz przypraw smakuje wybornie. Jeśli lubimy sosy, będzie smakowała nam kalarepa w sosie śmietanowym.

Przepis na kalarepę w sosie śmietanowym

Jakie garnki do gotowania są najlepsze

Jak ugotować kalarepę w sosie śmietanowym? Ja gotuje kalarepę – jak większość warzyw na parze. Możemy używać do tego zwykłego garnka do gotowania na parze, który możemy zakupić w bardzo atrakcyjnej cenie. Na rynku coraz częściej dostępne są piekarniki z funkcją gotowania na parze. Pozwalają one na ugotowanie całego obiadu dla dużej rodziny tą metodą. Dużą pojemność ma także Varoma – nasadka na Thermomix, która służy do gotowania na parze. 

Gotowana kalarepa w sosie śmietanowym – składniki

Gotowana kalarepa w sosie śmietanowym to idealny dodatek do obiadu w jesienne oraz zimowe dni. Na kalarepę w sosie śmietanowym potrzebujemy następujące składniki:
  • 2 duże kalarepy
  • 200 ml słodkiej śmietanki
  • 1 łyżka masła 
  • 1 płaska łyżka mąki pszennej
  • gałka muszkatołowa
  • sól
Kalarepy obieramy ze skórki.

Jak ugotować kalarepę na parze

Następnie kroimy kalarepę w grubą kostkę.

Co zrobić z kalarepy

Wkładamy ją do naczynia do gotowania na parze i gotujemy około 10-15 minut. Jeśli nie mamy naczynia do gotowania na parze, sięgamy po zwykły garnek dobrej jakości, napełniamy go wodą, dodajemy odrobinę soli i gdy woda zacznie się gotować, wrzucamy na nią pokrojoną wcześniej kalarepę. Po ugotowaniu kalarepy w wodzie należy ją odcedzić przez durszlak. 

Kalarepa gotowana na parze

Masło roztapiamy powoli na patelni. Warto sięgnąć po masło klarowane, które nie pali się podczas smażenia. Do roztopionego masła dodajemy mąkę i robimy zasmażkę.

Zasmażka do kalarepy

Do zasmażki dodajemy słodką śmietankę. 


Całość mieszamy energicznie, żeby nie zrobiły się kluchy.

Jak zrobić sos do kalarepy

Do powstałego sosu dodajemy kalarepę. Całość doprawiamy solą oraz gałką muszkatołową i podajemy zaraz po przygotowaniu. 

Kalarepa w sosie śmietanowym

Kalarepa podawana na ciepło smakuje wyśmienicie. Możemy ją jednak jeść także na surowo. To zdrowa przekąska do szkoły, pracy, podczas zabawy, czy też w przerwie podczas wykonywania domowych obowiązków. W chłodne dni surowe warzywa nie są jednak zalecane – pomimo że zawierają więcej witamin, niż warzywa gotowane. Mogą bowiem prowadzić do wychłodzenia organizmu. Niemcy często jadają do obiadu także marchewkę z groszkiem. Osobiście nie znam tych dodatków z Polski, a smakują one wyśmienicie – zwłaszcza w zimie, kiedy preferowane są ciepłe posiłki. 

Komentarze