Przepis na dżem truskawkowo-rabarbarowy bez żelatyny oraz cukru

Dżem z truskawek i rabarbaru

Dżem truskawkowo-rabarbarowy to standardowe połączenie. Nie powinno ono nikogo dziwić. Słodkie truskawki doskonale pasują do kwaśnego rabarbaru. Sezon na truskawki pokrywa się z sezonem na rabarbar. W związku z tym aż się prosi, aby połączyć te przepyszne owoce z nieco specyficznym warzywem. W dżemie rabarbarowo-truskawkowym dominuje truskawka. Nie jest on jednak aż tak bardzo słodki, jak dżem z samych truskawek. Dżem z truskawek i rabarbaru ma również znacznie mniej kalorii.


Składniki na dżem z truskawek i rabarbaru

Składniki na dżem truskawkowo-rabarbarowy bez cukru sprawią, że nasz dżem będzie zdrowy oraz niskokaloryczny. Do zrobienia dziesięciu słoiczków dżemu potrzebujemy następujących składników:

Erytrytol to doskonały zamiennik cukru. Z kolei agar-agar to środek zastępujący żelatynę. Jeśli więc zastanawialiście się, czym zastąpić niezdrowy cukier oraz żelatynę, właśnie znaleźliście odpowiedź. Więcej informacji na temat agar-agar znajdziemy tutaj

Przepis na dżem truskawkowo-rabarbarowy bez cukru

Przygotowanie dżemu z truskawek i rabarbaru jest niezwykle proste. Oto wskazówki, jak przyrządzić dżem truskawkowo-rabarbarowy krok po kroku:

  1. Wyparzamy słoiczki o pojemności 250 ml.
  2. Truskawki myjemy i pozbywamy się szypułek.
  3. Rabarbar obieramy i drobno kroimy.
  4. Owoce i warzywa wrzucamy do naczynia z grubym dnem. Dodajemy odrobinę wody – około 100 ml i dusimy w garnku z grubym dnem pod przykryciem, aż będą miękkie.
  5. Erytrytol oraz agar-agar rozdrabniamy w młynku lub w innym robocie kuchennym.
  6. Mieszankę dodajemy do truskawek oraz rabarbaru. Całość mieszamy i gotujemy przez kolejne 10 minut.
  7. Gorący dżem rozkładamy do przygotowanych wcześniej słoików, zakręcamy i przewracamy do góry dnem.

Jak przechowywać dżem z truskawek oraz rabarbaru bez cukru

Dżem z truskawek oraz rabarbaru bez cukru przechowujemy w taki sam sposób, jak dżemy z dużą zawartością cukru. Dżem przetrwa na półce w spiżarni przez kilka miesięcy. Po otworzeniu należy przechowywać go w lodówce i spożyć w przeciągu 4-5 dni. Jeśli jadamy małe ilości dżemu, powinniśmy sięgnąć po mniejsze słoiczki o pojemności 100 ml.

Dżem z erytrytolem to doskonały produkt dla diabetyków. Wartość indeksu glikemicznego erytrytolu wynosi 0. Nie ma on wpływu na poziom cukru w organizmie. Do tego smakuje on wyśmienicie. Dżem z truskawek oraz rabarbaru według tego przepisu to nie tylko przysmak dla diabetyków. Będzie on smakował każdemu, kto lubi zjeść na śniadanie świeże pieczywo z przepysznym dżemem domowej roboty.

Komentarze