Sezon na rabarbar - cztery rzeczy, które koniecznie powinieneś wiedzieć

Rabarbar - wartości odżywcze i właściwości zdrowotne

Sezon na rabarbar zaczyna się w kwietniu i trwa do końca czerwca. To stosunkowo kwaśne warzywo. Ponieważ używa się go do pieczenia ciast oraz do robienia słodkich przetworów na zimę, wiele osób jest przekonanych, że jest to owoc. W błąd może wprowadzać również smak rabarbaru. Jest to soczyste, kwaśne warzywo, o lekko owocowym smaku wynikającym z dużej zawartość kwasu jabłkowego, cytrynowego oraz szczawiowego. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o rabarbarze?

Zapraszamy do artykułu Jak usunąć mrówki z ogrodu.

Czy rabarbar jest zdrowy

Rabarbar to bardzo zdrowe warzywo. Zawiera składniki tj.:
  • fosfor;
  • wapń;
  • żelazo;
  • potas;
  • antyoksydanty.
Warto włączyć je do codziennej diety. Zwłaszcza, że rabarbar jest niskokaloryczny. Ile kalorii zawiera rabarbar? 100 g  rabarbaru to zaledwie 14 kcal. Przeciwutleniacze wzmacniają odporność organizmu oraz opóźniają proces starzenia się.

Rabarbar - przeciwskazania

Pomimo że rabarbar jest bardzo zdrowy, nie każdy może po niego sięgnąć. W nadmiernych ilościach nie powinny spożywać go dzieci, osoby chore na nerki oraz osoby mające problemy z woreczkiem żółciowym. To wszystko z powodu dużej zawartości kwasu szczawiowego, którego najwięcej jest w liściach. Stężenie kwasu szczawiowego w liściach jest tak duże, że są one niejadalne. 

Kwas szczawiowy może powodować nie tylko odkładanie się kamienia. Podrażnia on nasze dziąsła oraz powoduje odkładanie się kamienia na zębach. Po spożyciu rabarbaru należy odczekać minimum 30 minut z myciem zębów. W przeciwnym razie nasze dziąsła oraz zęby zostaną jeszcze bardziej podrażnione. Rabarbar poddany wysokiej temperaturze zawiera znacznie mniej kwasu szczawiowego. możemy przygotować z niego smaczny dżem, na przykład dżem truskawkowo-rabarbarowy bez żelatyny i cukru.

Jaki rabarbar jest najsmaczniejszy

Aby rabarbar był smaczny musi on być dojrzały. Kiedy rabarbar jest dojrzały? Dojrzały rabarbar nabiera lekko czerwonego koloru. Wówczas jego łodyżki są mniej kwaśne. Niektóre odmiany rabarbaru mają bardziej czerwone łodygi, inne mniej. Mogą one różnić się także grubością łodyg. 

Koniec sezonu na rabarbar - Noc Świętojańska

Po 24. czerwca (Noc Świętojańska) nie powinniśmy spożywać rabarbaru. Zawiera on znaczne ilości kwasów, które mają zły wpływ na jego smak. Łodygi po sezonie mogą mieć nawet negatywny wpływ na nasze zdrowie. Ponadto roślina w tym okresie powinna móc się zregenerować. Dzięki temu w kolejnym roku będziemy mogli cieszyć się dobrymi plonami. Aby rabarbar mógł się zregenerować, powinniśmy zostawić połowę, a nawet 2/3 łodyg. 

Rabarbar to prawdziwy dar natury, który czeka na nas, by go odkryć i wykorzystać w pełni. Dajmy mu szansę, eksperymentujmy w kuchni i cieszmy się jego wyjątkowym smakiem. Przekonajmy się sami, że rabarbar to o wiele więcej niż tylko składnik deserów, to prawdziwa perełka kulinarna, która wzbogaca nasze kulinarne doświadczenia.

Komentarze