Przepis na grecką przystawkę tiropitakia z ciasta filo

 Co zrobić z ciasta filo - gdzie kupić

Grecka przystawka, znana jako tiropitakia, to prawdziwa uczta dla podniebienia. Delikatne, chrupiące ciasto filo jest wypełnione aromatycznym nadzieniem na bazie sera fety. Ta tradycyjna przekąska jest znana ze swojego niezwykłego smaku. Stanowi doskonały przykład kuchni greckiej - pełnej aromatów oraz oryginalnych smaków. Oto przepis, który pozwoli ci cieszyć się tym klasycznym daniem kuchni śródziemnomorskiej wraz z rodziną lub znajomymi. 

Poznaj także przepis na Greckie placki z pomidorów tzw. tomatokeftedes!

Co to jest ciasto filo

Ciasto filo to cienkie ciasto używane głównie w kuchni śródziemnomorskiej, takiej jak grecka, turecka czy bliskowschodnia. Składa się z kilku bardzo cienkich warstw podobnych do papieru śniadaniowego. Jest ono używane na dwa sposoby:

  • ciasto fila przekładamy na blaszce nadzieniem i każdą warstwę smarujemy roztopionym masłem, następnie pieczemy je w piekarniku, aż nabierze rumianego koloru;
  • farsz zawijamy w ciasto filo (najczęściej w trójkąty) i smażymy na głębokim oleju.
Druga wersja jest bardziej chrupiąca, ale i czasochłonna. Sprawdzi się w przypadku, gdy potrzebujemy drobnych, efektownych przekąsek na ciepło. Tiropitakia z piekarnika jest łatwiejsza w wykonaniu. Nie ma ryzyka, że wyleci z niej farsz. Możemy podawać ją jako dużą porcję np. na obiad lub na kolacje. - Chociaż Grecy nie pogardziliby tiropitakią na śniadanie. 

Nazwa filo pochodzi z języka greckiego i oznacza liście. Ciasto jest stosowane do przygotowywania różnych potraw - zarówno słodkich, jak i słonych. Oprócz tyropitaki popularna jest spanakopita (filo nadziewane serem feta oraz szpinakiem). Natomiast baklava to jedno z najpopularniejszych ciast kuchni bałkańskiej - z nadzieniem z orzechów włoskich. Osobiście jestem fanką ciasta filo z nadzieniem z mleka oraz kaszy manny, znanego pod nazwą galaktoboureko. Podaje się je na ciepło - z lodami!

Jak zrobić lub gdzie kupić greckie ciasto filo

Co zrobić z ciasta filo - gdzie kupić

Ciasto filo można zrobić samodzielnie. Polecam jednak zaopatrzyć się w gotowe ciasto. Gdzie kupić ciasto filo? Obecnie jest ono dostępne w wielu marketach. Znajdziemy je w lodówkach. Ja kupiłam je w sklepie Auchan. Opakowanie wygląda podobnie, jak opakowanie z ciastem francuskim.

Ciasto filo przechowujemy w lodówce. Po otwarciu należy je zużyć. Pewnie zastanawiacie się, czy ciasto filo można mrozić. Otóż tak. Możemy mrozić je w opakowaniu. Jeśli nie wykorzystamy wszystkich warstw i zaraz po otwarciu szczelnie je zamrozimy, również będzie nadawało się do spożycia. 

Przy okazji zapraszam do artykułu Mrożenie oraz rozmrażanie chleba, bułek oraz ciasta. Mrożenie to świetny sposób, aby nie marnować żywności!

Jak rozmrozić ciasto filo? Należy wyciągnąć je kilka godzin przed pieczeniem i odstawić w miejscu o temperaturze pokojowej. UWAGA! Ciasta nie należy odmrażać w zbyt ciepłym miejscu, gdyż poszczególne warstwy mogą się sklepić. Bezpiecznie jest je wyciągnąć na noc i zostawić w lodówce. 

Ser feta - właściwości

Ser feta to grecki ser biały o charakterystycznym smaku oraz konsystencji. Jest wytwarzany z mleka owczego lub koziego,  ewentualnie z mieszanki obu rodzajów mleka. Jest miękki, kremowy oraz kruchy. Ma wyrazisty, lekko słony smak, który może być delikatny lub intensywny, w zależności od stopnia dojrzałości sera. Ser feta jest bogaty w białko, wapń, fosfor, witaminy B2 i B12 oraz zdrowe tłuszcze. Dzięki procesowi kwaszenia i fermentacji jest bardziej strawny niż na przykład mleko.

Ser feta jest często używany w kuchni śródziemnomorskiej, zarówno na zimno, jak i na ciepło. Najprostsza przystawka z sera fety to kawałki sera fety polane oliwą i posypane oregano. Mogą mu towarzyszyć oliwki oraz peperoni. Bardzo popularna jest także ostra pasta z sera feta znana pod nazwą tirokafteri. Osobiście uwielbiam sałatkę z pieczonych bakłażanów tzw. Melitzanosalat, z dodatkiem sera feta.

Ser feta możemy także podawać na ciepło. Rewelacyjnie smakuje feta zapiekana w piekarniku z czosnkiem i pomidorami, którą podaje się z chlebem. Wiele osób używa tą przystawkę, jako dodatek (rodzaj sosu) do makaronu. Ser feta możemy także dodać do zapiekanek takich jak musaka (ziemniaki, bakłażany) lub pastitsio (makaron). 

Przepis na grecką przystawkę tiropitakia

Przepis na greckie ciasto filo nadziewane serem feta - składniki

Do wykonania tiropitaki potrzebujemy dużej blaszki, pędzelka do smarowania bułek, tarki z dużymi oczkami oraz trzepaczki do ubijania jajek. Najlepiej użyć blaszki, która znajduje się w wyposażeniu piekarnika. Jest ona podobnej wielkości, jak ciasto filo. 

Ciasto filo z nadzieniem z sera feta wykonujemy z następujących składników:
  • opakowanie ciasta filo
  • 800 g sera fety
  • 4 jaja
  • około 50 g masła
  • pęczek koperku 
  • ewentualnie odrobina mleka
Koperek możemy zastąpić innymi ziołami, takimi jak oregano lub drobny szczypiorek.

Przepis na tiropitakia krok po kroku

Na wykonanie tiropitaki potrzebujemy około 20 minut plus czas niezbędny do pieczenia - kolejne 40 minut. Zaczynamy od przygotowania składników oraz wyłożenia blaszki papierem do pieczenia. 

Ser feta kruszymy lub trzemy na tarce o grubych oczkach. 

Co zrobić z ciasta filo - gdzie kupić

Do naczynia z serem dodajemy drobno posiekany koperek i ubite jajka (wystarczy je tylko rozbełtać). 

Co zrobić z ciasta filo - gdzie kupić

Całość dokładnie mieszamy. Jeśli nadzienie jest zbyt gęste i trudno je rozsmarować, możemy dodać do niego odrobinę mleka. 

Co zrobić z ciasta filo - gdzie kupić

Na spód blaszki kładziemy pierwszą warstwę ciasta filo i smarujemy ją po całości roztopionym masłem,

Co zrobić z ciasta filo - gdzie kupić

Na pierwszą warstwę ciasta kładziemy drugą (w poprzek). Brzegi arkusza mogą, a nawet powinny lekko wystawać poza blaszkę. 

Co zrobić z ciasta filo - gdzie kupić

Na drugą warstwę filo nakładamy farsz.

Co zrobić z ciasta filo - gdzie kupić

Nadzienie rozsmarowujemy po całym arkuszu ciasta.

Co zrobić z ciasta filo - gdzie kupić

Następnie nakładamy kolejny arkusz - za każdym razem w poprzek. 

Co zrobić z ciasta filo - gdzie kupić

I ponownie rozsmarowujemy po powierzchni filo farsz. Na wierzch zostawiamy dwa arkusze. 

Co zrobić z ciasta filo - gdzie kupić

Po nałożeniu ostatniej warstwy masy, zakładamy brzegi ciasta do wnętrza tiropitaki i smarujemy je masłem.

Co zrobić z ciasta filo - gdzie kupić

Na koniec nakładamy kolejne dwa arkusze ciasta (w poprzek). Smarujemy je po całości roztopionym masłem i brzegi zawijamy delikatnie pod spód ciasta.

Co zrobić z ciasta filo - gdzie kupić

Tak przygotowane ciasto filo z serem feta wkładamy do rozgrzanego piekarnika (180 stopni) na około 40 minut. Ciasto powinno nabrać rumianego koloru. Niestety nie do końca panuję nad moim piekarnikiem, dlatego wyciągnęłam je trochę wcześniej - w przeciwnym razie spaliłby mi się spód. 

Co zrobić z ciasta filo - gdzie kupić

Tiropitakia najlepiej smakuje na ciepło tuż po przygotowaniu. Jednak możemy ją także spożywać na zimno lub pogrzać (np. w opiekaczu). 

Jeśli podoba ci się ten przepis, udostępnij go w mediach społecznościowych lub zostaw komentarz pod przepisem. Dziękuję i smacznego!

Komentarze