Danie wegetariańskie
Przepis na sos pieczarkowy z koperkiem przyda się wszystkim tym, którzy lubią dania wytrawne, a jednocześnie chcieliby zjeść od czasu do czasu danie wegeteriańskie. Pieczarki są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Zawierają one witaminy z grupy B, kwas foliowy oraz składniki mineralne tj. selen, fosfor, cynk oraz potas. Do tego są niskokaloryczne. 100 g pieczarek to zaledwie 22 kalorie. Posiadają one właściwości antynowotworowe, antyseptyczne oraz odpornościowe. Warto włączyć je do swojej kuchni.
Jak zrobić sos pieczarkowy z koperkiem
Sos pieczarkowy z koperkiem możemy wyczarować w przeciągu chwili. Pieczarki nie wymagają bowiem długiej obróbki termicznej – w przeciwieństwie do niektórych rodzajów mięs. Można je jadać nawet na surowo! Wystarczy około 15 minut, aby móc cieszyć się smakiem przepysznych pieczarek w sosie śmietanowo-koperkowym. Na zdjęciu powyżej widzicie pieczarki podane z ziemniakami oraz przepysznymi czerwonymi buraczkami według przepisu babuni. Jak zrobić sos pieczarkowy?
Składniki na sos z pieczarkami
Na sos z pieczarkami potrzebujemy następujące składniki:
- 500 g pieczarek
- 1 duża cebula
- 1-2 ząbki czosnku
- 180 g gęstej śmietany (12% lub 18%)
- 150 g bulionu warzywnego
- 1 łyżka mąki pszennej
- garść świeżego koperku
- 2-3 liście laurowe
- 4-5 ziarenek ziela angielskiego
- 4-5 ziarenek czarnego pieprzu
- odrobina gałki muszkatołowej
- sól oraz pieprz
- opcjonalnie 50 ml wytrawnego białego wina
Przepis na sos śmietanowo-koperkowy do pieczarek
Przepis na sos śmietanowo-koperkowy do pieczarek wymaga składników dobrej jakości. Świeże pieczarki (zarówno białe, jak i brązowe) oraz świeży koperek to podstawa. Sos pieczarkowy nabiera intensywnego smaku dzięki dodatkom tj. cebula oraz aromatyczne przyprawy.
Pieczarki należy dokładnie umyć pod zimną, bieżącą wodą. Pieczarek nie należy moczyć, gdyż szybko wchłaniają wodę – zwłaszcza pieczarki z mocno otwartymi kapeluszami. Umyte i osuszone pieczarki kroimy na cienkie plasterki lub ćwiartki.

Cebulę oraz czosnek drobno siekamy.
Pieczarki, cebulę oraz czosnek wrzucamy na rozgrzany na patelni olej i smażymy na złocisty kolor.
Aby pieczarki oraz cebula nabrały złocistego koloru, smażymy je bez przykrycie oraz nie mieszamy zbyt często.
Bulion oraz śmietanę (opcjonalnie białe wytrawne wino) mieszamy z mąką. Ja używam do tego słoika z przykrywką.
Roztwór z bulionu, śmietany, wina oraz mąki wlewamy na smażące się pieczarki z cebulą oraz czosnkiem i dokładnie mieszamy. Po czym zmniejszamy ogień, aby sos się nie przypalił.
Koperek drobno siekamy.
Następnie sos śmietanowy wzbogacamy koperkiem oraz doprawiamy solą, pieprzem oraz gałką muszkatołową. Sos pieczarkowy z koperkiem na bazie śmietany, bulionu oraz wytrawnego, białego wina dusimy pod przykryciem przez około 5 minut.
Gotowy sos spożywamy natychmiast po spożyciu. Sos można także odgrzewać. Nie polecam jednak mrożenia sosu pieczarkowego. Jeśli jednak zostanie nam odrobina sosu, można go zamrozić i użyć do zagęszczenia zup tj. zupa pieczarkowa lub zupa krem z pieczarek.
Z czym podawać sos pieczarkowy z koperkiem
Sos pieczarkowy z koperkiem idealnie smakuje z ziemniakami oraz kopytkami. Można go jadać także z chlebem. Coraz więcej osób jada sos śmietanowo-koperkowy z pieczarkami jako dodatek do makaronu lub ryżu. Moja mama na Wigilię gotuje zawsze sos pieczarkowy do ruskich pierogów.
Jeśli lubicie pieczarki, a nie macie pomysłu, co można ugotować z pieczarek, zapraszam do zapoznania się z moimi przepisami Pieczarki nadziewane serem feta oraz Pieczarki nadziewane mięsem mielonym. Są to przepisy na wykorzystanie pieczarek z kuchni greckiej. Pieczarki można używać także do zrobienia jajecznicy lub przepysznego omleta z warzywami. Większość z was zna z pewnością tosty z pieczarkami oraz żółtym serem pochodzące z czasu PRL-u, kiedy to możńa było kupić je niemal na każdym przystanku autobusowym.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska