Zmiana czasu z zimowego na letni – co robić, aby przejść ją łagodnie

Już 27.03.2022 będzie miała miejsce zmiana czasu z zimowego na letni. Zostanie nam zabrana godzina snu. O godzinie 2.00 przestawiamy zegarki na godzinę 3.00. Robimy to co roku w ostatnią niedzielę marca. Godzinę z życia odzyskamy podczas zmiany czasu z letniego na zimowy. Trudno jednak mówić, że rachunek się wyrówna. Konsekwencją jest mini jet lag. Każda zmiana czasu ma bowiem ogromny – niestety negatywny wpływ, na nasz organizm. Co robić, aby w miarę łagodnie przejść zmianę czasu? Sprawdźmy. 

Zegarki - wybierz na Ceneo

Dlaczego co roku zmieniamy czas z zimowego na letni oraz z letniego na zimowy

Czas letni został w prowadzony, abyśmy dłużej mieli światło dzienne. Przesuwając czas o jedną godzinę do przodu sprawiamy, że dni są dłuższe. Wiosna sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu oraz wiosennym porządkom w ogrodzie. Zmiana czasu sprawia, że po pracy dłużej możemy cieszyć się słońcem. 

Zmiany wymagają jednak wczesnego wstawania. O ile bez problemu możemy przestawić zegarek, nasz organizm jest zaprogramowany i ciężko go przestawić. Możemy próbować pójść wcześniej spać. Niestety najczęściej kończy się to fiaskiem, gdyż nie możemy wcześniej zasnąć. 

Jest to zupełnie normalny odruch. Organizm człowieka zaczyna bowiem produkować melatoninę oraz inne hormony mające wpływ na dobry sen dopiero z nastaniem ciemności. Jedna godzina snu mniej to wydarzenie, które może odbić się na naszym samopoczuciu oraz zdrowiu. Miejsce ma mini jet lag.

Co to jest jet lag – zespół nagłej zmiany strefy czasowej

Zegarki - wybierz na Ceneo
Jet lag to określenie, pod którym kryje się zaburzenie spowodowane nagłą zmianą czasu np. podczas urlopu na odległym kontynencie. Symptomy są identyczne jak przy zmianie czasu z zimowego na letnie. Podczas podróży do krajów znajdujących się w innej strefie czasowej objawy nasilają się pod wpływem innego klimatu oraz regionalnych potraw o innych porach dnia. Zmiany czasowe bardzo dotkliwie odczuwają osoby starsze. Konsekwencją zmiany czasu z zimowego na letni jest mini jet lag. 

Zmiana czasu z zimowego na letni 2022 – negatywny wpływ na organizm człowieka

Jak wpływa zmiana czasu z zimowego na letni na nasz organizm? Każdy z nas ma swój wewnętrzny zegar biologiczny, który wyznacza dobę. W tym czasie są wydzielane hormony, które wspierają poszczególne procesy w trakcie dnia. Długotrwałe zaburzenia naszego wewnętrznego zegara biologicznego mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. 

Nasz zegar biologiczny jest zakłócany nie tylko podczas zmiany czasu z zimowego na letni oraz z letniego na zimowy, ale także np. podczas pracy na zmiany (szczególnie na zmianę nocną). Konsekwencje niesie ze sobą także zabawa do białego rana, czy też częste wstawanie w nocy np. do dziecka. Trudno jest odespać ten czas – nawet, gdy mamy stworzone do tego odpowiednie warunki. 

Jakie konsekwencje zdrowotne niesie ze sobą zmiana czasu z zimowego na letni, która zakłóca nasz wewnętrzny zegar biologiczny? Pojawiają się m.in.:

O ile większość z nas odczuwa negatywne skutki zmiany czasu z zimowego na letni tj. problemy z zasypianiem czy zmęczenie, o tyle możemy mieć spore wątpliwości odnośnie tego, jaki wpływ ma zaburzenie naszego wewnętrznego zegara biologicznego na nasze zdrowie. 

Wątpliwości tych nie mają osoby pracujące w sektorze ochrony zdrowia. Są one naocznymi świadkami, że liczba zawałów trzy dni po zmianie czasu w ciągu kilku kolejnych tygodni wzrasta o około 20%. Jest to naturalna reakcja organizmu na problemy ze snem, przemęczenie oraz stres wywołany trudnościami z przestawieniem się na nowy, obowiązujący czas.

Zmiana czasu z zimowego na letni – co robić, aby przejść ją łagodnie

Zegarki - wybierz na Ceneo
Co możemy zrobić, aby zmiana czas z zimowego na letni nie odbiła się tak mocno na naszym samopoczuciu oraz zdrowiu? Możemy wspomóc nieco nasz organizm poprzez czynności tj.:
  • ograniczenie spożycia kawy dzień przez zmianą czasu – najlepiej do porannej porannej kawy ;
  • zwiększenie aktywności fizycznej dzień wcześniej – zmęczenie sprawi, że będzie nam łatwiej zasnąć nieco wcześniej np. 30 minut wcześniej;
  • połóżmy się wcześniej spać – aby łatwiej było nam zasnąć, już godzinę przed pójściem do łóżka powinniśmy przebywać w zacienionym pomieszczeniu. Warto sięgnąć po herbatę ziołową tj. rumianek lub melisa, ewentualnie tabletki na noc z melatoniną.  Koniecznie powinniśmy się zrelaksować np. poprzez ciepłą kąpiel z zastosowaniem aromaterapii lub  muzykę relaksacyjną;
  • gdy tylko się przebudzimy, powinniśmy udać się w miejsce, gdzie jest dużo promieni słonecznych. Idealnym rozwiązaniem jest świeżo parzona kawa na balkonie lub tarasie. 
O odpowiednie warunki przed pójściem spać oraz po wstaniu z łózka powinniśmy dbać szczególnie przez pierwsze tygodnie po zmianie czasu. 

Jak długo może trwać, aż przyzwyczaimy się do zmiany czasu? Wszystko zależy od tego, jak się na nią przygotujemy oraz od naszego organizmu. Jedni przestawiają się niemal automatycznie, u innych może trwać to nawet kilka tygodni. 

A jak wy znosicie zmianę czasu z zimowego na letni? Macie jakieś sprawdzone sposoby, aby nie odczuwać przesunięcia czasu aż tak boleśnie?

Komentarze