Co to jest Zwiebelkuchen

 

Zwiebelkuchen to typowo niemiecka przekąska, którą spożywa się jesienią. Co oznacza Zwiebelkuchen? Dokładne tłumaczenie to ciasto cebulowe. Jest to tarta z cebulą, śmietaną oraz serem. Możemy spotkać się z dodatkami tj. boczek lub szynka. Zwiebelkuchen możemy upiec sami. Tarta cebulowa w sezonie jest także dostępna w piekarniach oraz w niektórych sklepach. Przekąska ta sprzedawana jest na popularnym w Niemczech Święcie Wina. 

Zapoznaj się z prostym przepisem na Flammkuchen wzorowanym na kuchni całego świata!

Zwiebelkuchen w Niemczech

Zwiebelkuchen w Niemczech jest pieczone zarówno w okrągłej formie (tj. tortownica lub blaszka na szarlotkę), jak i w dużych prostokątnych blachach na pizzę. To typowa przystawka w rejonach, gdzie uprawia się winogrona. Osobiście serwowałam je w niemieckiej knajpie/ restauracji w Lieser koło Bernkastel (była to tzw. Besewirtschaft przekształcona na restaurację, której część przypominała knajpę – przesiadywali tam mieszkańcy wioski oraz turyści chcący spędzić czas na piciu piwa lub regionalnego wina). Mój szef był wcześniej winiarzem.

Jak smakuje wino Riesling

Pisząc o Zwiebelkuchen nie sposób nie wspomnieć o winie z rejonu nad Mozelą (np. Trewir tłumaczenie Trier). Do Zwiebelkuchen doskonale smakuje niemieckie białe wino Riesling, które często sprzedawane jest jako młode wino tzw. Federweisser. Dojrzałe wino Riesling z późnych zbiorów zalicza się do win deserowych. Zawiera tzw. szlachetną pleśń. Jest słodkie w smaku, ma podwyższoną kwasowość oraz jest bardzo aromatyczne. Dojrzałe wino Riesling w przeciwieństwie do Federweisser możemy także kupić poza sezonem. 

Moja szefowa pod koniec pracy zawsze przynosiła mi lampkę mojego ulubionego wina Riesling (jak to mówiła "na stres", który w sezonie faktycznie był ogromny – tym bardziej, że nawet przy największym ruchu pracowałam sama). Gdy pojawił się Federweisser, raczyła mnie tym słodkim, młodym winem z niewielką ilością alkoholu. 

Podobna przystawka do Zwiebelkuchen to Flammkuchen (podpłomyk). Flammkuchen można spotkać w sprzedaży przez cały rok. Z sezonem winobrania związany jest także dodatek do mięs tzw. Gräwes (w Polsce znany pod nazwą ciapokapusta). 

A wy macie jakieś wspomnienia z jedzeniem lub alkoholem z Niemiec?

Komentarze