Przejdź do głównej zawartości

Nowy reportaż o polskich opiekunkach w Niemczech i wciąż nie widać pozytywnych zmian

 wyzysk polskich opiekunek w Niemczech

Czy można mówić o wyzysku w opiece w Niemczech, gdzie kobiety często bez znajomości języka niemieckiego, bez wykształcenia oraz bez doświadczenia w jakiejkolwiek pracy, zarabiają w granicach 1500 euro miesięcznie? Wciąż słyszę, że opiekunki powinny zarabiać więcej. Powtarzam, że problemem nie jest wysokość zarobków, lecz warunki oraz czas pracy w opiece w Niemczech. Tymczasem polskie opiekunki są największym zagrożeniem dla samych siebie – są gotowe sprzedać swoje zdrowie za kilka euro więcej.

Rok 2023 ledwo się zaczął, a już mamy okazję oglądać kolejny reportaż o polskich opiekunkach: Betreuungskräfte aus Osteuropa: Immer da und ausgenutzt?

Za ile jesteśmy gotowi się sprzedać

Zaczynając pracę w opiece nie miałam wielkich nadziei. Chciałam spróbować, aby "nie bić się" więcej z myślami, czy warto. Pierwsze zlecenie obecnie oceniam jako jedno z najgorszych. Przepracowałam na nim dwa razy po dwa miesiące i długo uważałam, że była to jedna z najlepszych szteli? Dlaczego tak było? Nie miałam żadnych oczekiwań. Zarobki okazały się większe, niż pieniądze, które zarabiałam pracując w gastronomii. Do tego nie było mowy o ciężkiej pracy fizycznej. Z czasem zdałam sobie sprawę z tego, że nieprzespane noce oraz obciążenie psychiczne mogą zniszczyć człowiekowi zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Pojawiły się u mnie objawy psychosomatyczne – różne (w zależności od tego, z jakimi problemami spotykałam się na zleceniu).

W pewnym momencie postanowiłam naświetlić problemy, z jakimi borykają się polskie opiekunki w Niemczech. Wydałam dwie książki:

Perły rzucone przed damy oraz (Bez)silna opiekunka, czyli polsko-niemiecka (bez)nadzieja.

Co ciekawe, spotkałam się z hejtem pewnej grupy opiekunek, które nie dostrzegają jakichkolwiek problemów w opiece, BO W POLSCE PRACOWAŁY ZA GROSZE I NIE BYŁY SZANOWANE. 

Jako osobie biegle posługującej się językiem niemieckim trudno mi uwierzyć, że są one szanowane w Niemczech. Byłam świadkiem różnych sytuacji z opiekunkami w roli głównej, które nie były świadome, że ktoś w ich obecności negatywnie się o nich wypowiada. Nasłuchałam się wielu historii o opiekunkach, które były beee. Nie mam złudzeń, że po zjeździe ze szteli nie dołączyłam do listy opiekunek, o których niemieckie rodziny opowiadają barwne historie, jak to miały Polkę... Wystarczy parę groszy, aby zapomnieć o tym, że jest coś takiego jak szacunek innych ludzi oraz szacunek do samego siebie. 

Opiekunka opuszczająca sztelę przed czasem jest wpisywana na czarną listę opiekunek (powód nie robi różnicy). Wiele koleżanek po fachu uważa taką osobę za czarną owcę w branży, bo w czym problem, aby wstać w nocy czy zrezygnować z przerwy, jeśli cały dzień nic się nie robi. Gospodynie domowe, które wielokrotnie nigdy nie były zatrudnione w jakiejkolwiek innej branży, oraz nie mają wykształcenia medycznego, nie widzą problemu, aby wykonywać czynności medyczne, które do nich nie należą. Zapraszam do artykułu: Opiekunki osób starszych oburzają się – my nie jesteśmy Mengele.

Pod moimi książkami na lubimyczytać.pl ukazały się komentarze, że nie nadaję się na opiekunkę, że sałaty się nie moczy i moja podopieczna miała rację, że rosół z pewnością ugotowałam tłusty (kto by pomyślał, że osoba z nadwagą może ugotować chudy rosół), bo Niemcy przecież jadają rosół... oraz inne pierdoły, które świadczą o tym, jak wielkim problem w branży opiekuńczej jesteśmy my sami – Polacy nierozumiejący, w czym tkwi problem (bo przecież nie w rosole w wersji polskiej lub niemieckiej). 

Gdzieś indziej działo nam się gorzej – w pracy, w związku (nigdy nie posiadaliśmy własnej gotówki oraz czasu dla siebie), w związku z tym wyzysk mający miejsce w opiece uważamy za coś fajnego. Po zjeździe ze szteli możemy kilka tygodni pokazać, jak to się dorobiliśmy w Niemczech, a potem wracamy do naszego zachodniego sąsiada z pochyloną głowa i podkulonym ogonem.

Ile za pracę w nocy, ile za brak przerwy w opiece, ile za odśnieżanie śniegu, ile za zakładanie rajstop uciskowych...

Śledząc media społecznościowe, w których aktywne są polskie opiekunki w Niemczech, bardzo często spotyka się pytania:

  • ile za pracę w nocy;
  • ile za brak przerwy w opiece;
  • ile za odśnieżanie na szteli;
  • ile za zakładanie rajstop uciskowych...
Czytając takie pytania mam ochotę krzyczeć: Za ile gotowi jesteśmy sprzedać swoje zdrowie, życie oraz szacunek do samego siebie? Nie spotkałam się z pytaniami: 
  • Rodzina podopiecznej chce, abym wstawała w nocy do podopiecznego. Jak wyjaśnić, że to nie jest moim obowiązkiem;
  • Nie mam przerwy. Jak rozmawiać z rodziną i firmą, abym miała czas dla siebie.
Wszystko jesteśmy gotowi sprzedać. Nie mamy dumy. Dumnie jak paw wypowiadamy natomiast słowa, że Niemcy nas cenią i szanują, bo jesteśmy dobrymi pracownikami. Niemcy i agencje pracy dla opiekunów cenią głupich pracowników – im głupszy i bardziej pazerny, tym lepiej. Osoba taka pojedzie na zlecenie i wysiedzi chociażby musiała zrezygnować z prysznica i podcierać się chusteczkami dla niemowląt. Przy Niemcu wytłumaczy zmienniczce, jak ma to robić i podsumuje, że teraz zima, to się człowiek tak nie poci (autentyk z przedostatniego zlecenia, gdzie zabawiłam kilka dni). 

Z pięknego snu o dobrym Niemcu można się jedynie wybudzić odmawiając wykonania czegoś, co nie należy do obowiązków opiekuna, upominając się o czas wolny, przespaną noc czy też pełnowartościowy posiłek. Wówczas będzie się miało kilka minut na spakowanie swoich rzeczy. Być może litościwie zostanie się podwiezionym na dworzec. Robią to nieliczni opiekunowie. Większość żyje więc w przekonaniu, że są szanowani oraz doceniani. Prawda jest taka, że najczęściej, gdy jeden model "zawiedzie" (wymaga, odmawia), bez mrugnięcia okiem zostanie on zastąpiony przez drugi. 

Opiekunki osób starszych będące zagrożeniem dla niemieckich seniorów

Z własnych obserwacji i opowieści opiekunek śmiem twierdzić, że wiele polskich opiekunek stanowi zagrożenie dla niemieckich seniorów. Zaczynając od osób cieszących się w miarę dobrym zdrowiem, którzy wyręczani przez polskie opiekunki stają się znacznie szybciej otępiali oraz zależni od drugiej osoby (zapraszam do zapoznania się z artykułem Patologiczny altruizm, czyli jak można uzależnić się od pomagania innym), na obłożnie chorych seniorach kończąc, gdzie polska opiekunka robi na nich eksperymenty próbując podłączyć sprzęt, o którym nie ma zielonego pojęcia (autentyk z ostatniej podróży do domu). 

Droga powrotna busem może otworzyć oczy. Widzisz takiego człowieka z tępym wzrokiem, jak opowiada: 

Podopieczna machała rękoma i krzyczała, włożyłam jej obrazek świętego do ręki i zaczęłam się modlić. I odeszła...

i zastanawiasz się, kto tu jest ofiarą. Prawda jest taka, że robimy z siebie ofiary i inni stają się naszymi ofiarami. Dobrymi chęciami piekło brukowane. Wzywać pomoc czy się pomodlić o duszę odchodzącej podopiecznej? To dylemat polskiej opiekunki! Chociaż nie! Nie odebrałam wrażenia, aby osoba to opowiadająca uważała, że zrobiła coś nie tak, lub że nie zrobiła czegoś niezmiernie ważnego...

W mojej pierwszej książce byłam bardzo jednostronna. Pisałam ją z perspektywy opiekunki. Dlatego też wydałam drugą książkę, w której ukazałam, że felerni są nie tylko Niemcy, ale i my sami – agencje i opiekunowie osób starszych. Sami zgotowaliśmy sobie ten los. Podskakujemy z radości za każdym razem, gdy ukaże się tego typu reportaż. Tak naprawdę nic on nie zmienia.

Dlaczego? Bo my sami nie chcemy zmian bojąc się, że mamona przestanie spadać nam z nieba. Gdyby polepszyły się warunki pracy, w opiece nie miałyby szans osoby, które obecnie są najchętniej zatrudniane przez agencje: im biedniejsza, im bardziej pazerna, im głupsza i im bardziej nieświadoma (synonim do empatyczna), tym lepiej. Dopiero, gdy klient zażyczy sobie opiekunkę ze znajomością języka niemieckiego oraz z prawem jazdy, lub kogoś rozgarniętego, agencje pracy sięgają po roszczeniowe opiekunki umieszczone na czarnych listach opiekunek. 

Prawda jest taka, że agencjom, Niemcom i większości opiekunów pasuje, że jest tak, jak jest. I ponarzekać można. Nie po drodze nam, aby cokolwiek zmieniać. 

Komentarze

Najpopularniejsze artykuły w ostatnim tygodniu

Dlaczego warto korzystać z przepisów dietetycznych?

Artykuł gościnny Współczesny tryb życia skłania nas do większej troski o zdrowie i formę fizyczną, a dieta pełni kluczową rolę w tym procesie. Właściwie zbilansowane posiłki dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, wspierając nasze samopoczucie i wygląd. Przestrzeganie przepisów dietetycznych ułatwia utrzymanie odpowiedniej równowagi żywieniowej, co jest kluczowe dla zdrowego funkcjonowania organizmu oraz osiągnięcia celów związanych z redukcją tkanki tłuszczowej. Dzięki nim możemy świadomie wybierać składniki, które dostarczą nam energii, poprawią metabolizm i wspomogą nasze wysiłki w dążeniu do lepszej kondycji fizycznej. Dieta to poprawa zdrowia i samopoczucia. Przepisy dietetyczne stanowią kluczowy element dbania o zdrowie poprzez zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych. Bogata w warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe dieta dostarcza nie tylko niezbędnych witamin i minerałów, ale również błonnika, który wspomaga pr

Rodzina Monet – jaka jest fabuła bestsellera książkowego dla nastolatek?

Artykuł gościnny Cykl "Rodzina Monet" autorstwa Weroniki Anny Marczak to więcej niż zwykła historia o dojrzewaniu i relacjach rodzinnych. To również intensywne badanie uczuć i przeciwności, z jakimi przychodzi się mierzyć. W każdej części serii pojawiają się nowe wątki, razem składające się na intrygującą narrację o odkrywaniu własnej tożsamości, doświadczaniu miłości i budowaniu więzów rodzinnych. "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" - początek wciągającej opowieści "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" z Wattpad zapoczątkowuje serię, która zdobyła uznanie młodych czytelników, prezentując świat pełen tajemnic i przygód. Weronika Anna Marczak z umiejętnością przedstawia życie rodziny Monet, tworząc postacie, z którymi młodzi ludzie mogą się utożsamiać. Książka eksploruje tematy takie jak poszukiwanie tożsamości, pierwsza miłość i przyjaźń, oferując bogatą fabułę i emocjonalne głębie. Marczak umiejętnie łączy przygodę z głębokim psychologicznym portretem bohaterów, oferu

Szkoła w chmurze - czym jest i jakie są jej koszty?

Artykuł gościnny Poznaj nową epokę w edukacji, która transformuje sposób, w jaki uczymy się, zapewniając dostęp do wiedzy bez względu na bariery geograficzne. Szkoła w chmurze nie jest tylko wizją przyszłości edukacji, ale już stanowi jej aktualną rzeczywistość, oferując elastyczne metody nauki dostosowane do wymagań XXI wieku, dostępne dla każdego poszukującego. Szkoła w chmurze - przyszłość edukacji już teraz W erze cyfryzacji, edukacja ewoluuje dzięki technologii, wprowadzając pojęcie szkoły w chmurze, który zmienia tradycyjne podejście do nauki. Ten nowoczesny model edukacyjny umożliwia dostęp do zasobów i platform edukacyjnych online, oferując uczniom i nauczycielom nieograniczone możliwości uczenia się i nauczania z dowolnego miejsca i o każdej porze. Szkoła w chmurze eliminuje bariery geograficzne i czasowe, umożliwiając edukację dostosowaną do indywidualnych predyspozycji. Uczniowie mogą korzystać z lekcji online, cyfrowych bibliotek i interaktywnych platform, co sprawia, że

Jak działa szambo ekologiczne? Poznaj wady i zalety

Artykuł gościnny Czy zastanawialiście się kiedyś, jak możliwe jest efektywne zarządzanie odpadami w miejscach pozbawionych kanalizacji miejskiej? Szambo ekologiczne to odpowiedź na potrzeby współczesnego świata, gdzie dbałość o środowisko naturalne jest równie ważna, co komfort życia. Sprawdź jak działa szambo ekologiczne oraz poznaj jego wady i zalety. Budowa i działanie szamba ekologicznego Szambo ekologiczne, znane również jako przydomowa oczyszczalnia ścieków, to zaawansowany system zarządzania odpadami, który pozwala na efektywne oczyszczanie ścieków bez konieczności podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej.  Jego głównym zadaniem jest redukcja zanieczyszczeń  organicznych, azotu i fosforu, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. W skład szamba ekologicznego wchodzą zazwyczaj trzy komory: osadnik gnilny, reaktor biologiczny oraz komora dojrzewania . W pierwszej z nich dochodzi do oddzielenia frakcji stałej od płynnej. Następnie, w reaktorze biologicznym, śc

Jak znaleźć korzystny kredyt gotówkowy? Na co zwrócić uwagę?

Artykuł gościnny Wyszukanie odpowiedniego kredytu lub pożyczki gotówkowej nie jest wcale taką prostą sprawą. Nie polega na szybkim przeglądzie banków, ale na dokładnej analizie parametrów poszczególnych propozycji. Jeżeli zależy Tobie na korzystniejszej ofercie, to należy się do wyboru banku odpowiednio przygotować. Nie chcesz się złapać w sidła nieracjonalnego wyboru, podszytego emocjami? Kieruj się zdrowym rozsądkiem i działaj rozważnie. Pamiętaj, że każdy bank i firma pożyczkowa chce zarobić, dlatego w różnorodny sposób będą Ciebie zachęcać do skorzystania z ich oferty. Podjąłeś jednak decyzję, że skontaktujesz się z instytucją finansową? Dobrze, ale przed tym porównaj dostępne propozycje kredytowe i pożyczkowe w bankach. Jeżeli decydującym czynnikiem jest cena, to zwracaj uwagę na całkowity koszt kredytu oraz jego RRSO. Pamiętaj o tym, że pożyczasz cudze pieniądze, a oddajesz z własnych dochodów i to często znacznie więcej niż tylko pożyczony kapitał! Spłać wcześniej, a zwrócimy to

5 najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa

Artykuł gościnny Ból kręgosłupa to powszechna dolegliwość, która dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Szacuje się, że aż 40% osób czynnych zawodowo zmaga się z bólem pleców każdego dnia, co powoduje, że nie są oni w pełni zaangażowani w wykonywane obowiązki. Może on pojawiać się w różnych częściach kręgosłupa i mieć różną intensywność, wpływając na jakość życia i ograniczając codzienne czynności. Jego przyczyn jest wiele, co sprawia, że czasem trudno jest odnaleźć właściwy powód i go wyeliminować. Przeczytaj artykuł i poznaj najczęstsze przyczyny problemów z kręgosłupem, ich objawy oraz sposoby leczenia i zapobiegania. Ból kręgosłupa - jakie są czynniki ryzyka? Problemy z kręgosłupem mogą pojawić się u każdego, jednak jest kilka czynników zwiększających prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Mogą one obejmować: Niski poziom sprawności - ból pleców występuje częściej u osób, które nie są aktywne fizycznie. Słabe mięśnie pleców i brzucha mogą nieprawidłowo podtrzymywać krę

Jaki miód na co działa? Kompleksowe zestawienie korzyści, które zauważysz regularnie jedząc miód!

Artykuł gościnny Nie od dziś wiadomo, że regularne spożywanie miodu ma fenomenalny wpływ na organizm. Słodki przysmak prosto z ula to nie tylko alternatywa dla cukru, ale także produkt o wielu właściwościach zdrowotnych. Różne odmiany miodu są powszechnie wykorzystywane nie tylko w leczeniu przeziębień, ale i innych schorzeń – praktycznie wszystkich układów. Naturalny miód z pasieki to chyba najsmaczniejszy naturalny antybiotyk, suplement diety a jednocześnie fantastyczny środek stosowany w profilaktyce różnych chorób. Jaki miód na co działa? Zapraszamy na przegląd największych korzyści, jakie można zyskać regularnie sięgając po miód! Sprawdź,  Jak z twardego miodu zrobić płynny przy pomocy urządzenia Thermomix tm6 . Kiedy miód ma właściwości zdrowotne? Niezależnie od tego, czy sięgniemy po miód rzepakowy, lipowy czy spadziowy każdy z nich pozytywnie wpłynie na organizm pod kilkoma warunkami: będzie przechowywany w odpowiedni sposób – najlepiej w chłodnym, zacienionym miejscu w szcz

Bilard: przewodnik po zasadach i rodzajach gry

Artykuł gościnny Obecnie bilard cieszy się ogromną popularnością jako sport dostępny dla każdego, niezależnie od wieku czy płci. Można go uprawiać na wielu poziomach zaawansowania, począwszy od rekreacyjnego aż po profesjonalny. Bilard - czym jest ta gra? Bilard to dyscyplina sportowa, w której uczestniczą dwóch lub czterech graczy. Zadaniem graczy jest wbijanie kolorowych piłek do kieszeni na stole bilardowym. Można grać na różnego typu stołach, takich jak stoły bilardowe, snookerowe czy poolowe. W Polsce bilard zdobywa na popularności i jest coraz częściej wybierany jako forma aktywności rekreacyjnej. Zasady gry w bilarda - podstawy Oto podstawowe zasady gry w bilarda: Pozycja startowa: Gracz zaczyna przy stole bilardowym, ustawiając się w określonej pozycji startowej, która jest wymagana przed rozpoczęciem gry. Cel gry: Celem jest wbicie bil do dziury, znajdującej się na środku stołu bilardowego za pomocą kijka. Przebieg gry: Gra rozpoczyna się od uderzenia bili kijem. Je

Szczęśliwe kamienie dla wodnych znaków zodiaku - raka, ryby i skorpiona

Artykuł gościnny Znaki zodiaku można dzielić na kilka różnych sposobów. Wśród nich wyróżniamy, chociażby wodne znaki, które cechują się wyjątkową uczuciowością, emocjonalnością i obdarzone są ogromną wyobraźnią. Osoby urodzone w tych zodiakach są również bardzo otwarte i potrafią dopasować się do otoczenia. Warto jednak, by otaczały się kamieniami naturalnymi, które pozwolą im osiągnąć harmonię, spokój i szczęście. Po które kryształy powinny sięgać wodne znaki zodiaku rak, ryby i skorpion? Wyjaśniamy w artykule. Zapraszamy! Które kamienie przypisane są wodnym znakom zodiaku? Minerały i kamienie naturalne mają swoje niezwykłe właściwości. Odpowiednio dobrane potrafią pozytywnie oddziaływać na wiele aspektów naszego życia - od ograniczania stresu, po poprawienie aspektów zdrowotnych. By możliwie stało się skorzystanie z ich dobrodziejstwa, dobrze jest wybierać te dla nas najlepsze. Astrolodzy przypisują minerały do poszczególnych znaków zodiaków, dzięki czemu możliwe będzie rozbudzeni

Lampy solarne - energooszczędne oświetlenie nie tylko na balkon. Sprawdź, gdzie można je wykorzystać

Artykuł gościnny Lampki solarne kojarzą nam się przede wszystkim z oświetleniem ogrodów. W związku z rosnącą ich popularnością, producenci oferują dziś zdecydowanie większy ich wybór niż jeszcze kilka lat temu. A w związku z tym, my zyskujemy możliwości wykorzystania lamp solarnych w większym zakresie niż tylko oświetlenie ścieżki do drzwi wejściowych naszego domu. Jak możemy zaaranżować energooszczędne oświetlenie solarne i dlaczego warto to zrobić? Zapraszamy do naszego artykułu! Czym są lampy solarne i jak działają? Zasada działania lamp solarnych jest banalnie prosta. Mają one w sobie ogniwo fotowoltaiczne, które gromadzi promienie słoneczne. Zebrana energia zostaje potem przechowana w wewnętrznym akumulatorze. Dużą zaletą lamp solarnych są wbudowane czujniki zmierzchu , dzięki którym włączają się one dopiero po zachodzie słońca.  Taki sposób oświetlenia powierzchni jest niezwykle ekonomiczny. Lampka solarna dzięki energooszczędnej technologii LED oraz z pomocą panelu fotowoltai