Niektóre potrawy na Bawarii znacznie różnią się od dań znanych w pozostałej części Niemiec. Podobnie jest w przypadku wyrobów mięsnych. Możemy tutaj spotkać oryginalne wędliny oraz kiełbasy np. Wollwurst (zwaną także Nackerte/ Nakerde lub Geschwollene). Co to jest? Wollwurst wyglądem przypomina białą kiełbasę. Podobnie smakuje. Przyjrzyjmy się, jakie są różnice między Weißwurst oraz Nackerte! Skąd się wzięły poszczególne nazwy tej kiełbasy?
Zapraszam do artykułu Z czym jada się bulion na Bawarii.
Co to jest Wollwurst ("kiełbasa wełniana")
Wollwurst wyglądem przypomina bawarską, białą kiełbasę. Dokładne tłumaczenie to "kiełbasa wełniana". Pod względem smaku jest ona zbliżona do niemieckiej Weißwurst. Możemy ją spotkać na Bawarii. W jej skład wchodzą:
- wołowina;
- cielęcina;
- wieprzowina:
- przyprawy tj. pieprz, imbir, kardamon, cytryna.
Skład Wollwurst jest więc bardzo podobny, jak w przypadku bawarskiej, białej kiełbasy.
Czym się różni Wollwurst od Weißwurst
Wollwurst różni się nieznacznie od Weißwurst. Pierwsza różnica to brak skóry. Kolejna to brak pietruszki, która wchodzi w skład białej kiełbasy.
Jak długo można przechowywać Wollwurst
Ze względu na brak skóry, Wollwurt najlepiej kupować w dzień, w którym chcemy ją spożyć. W przeciwnym razie powinniśmy ją przechowywać w lodówce na najniższej półce (tuż nad szufladą na warzywa), gdzie temperatura jest najniższa. Brak skóry ma bowiem wpływ na rozwój bakterii. Temperatura nie powinna przekraczać 5 stopni. Kiełbasa "wełniana" może być przechowywana w lodówce maksymalnie 3 dni.
Wollwurst, Nackerte (Nackerde) i Geschwollene – skąd się wzięły nazwy tej bawarskiej kiełbasy
Nazwa Wollwurst, czyli kiełbasa "wełniana", wynika z faktu, że kiełbasa przed smażeniem jest miękka, jak wełna. Z kolei Nackerte (Nackerde) znaczy "naga" (bez skóry). Ciekawostką jest to, że Wollwurst po usmażeniu znacznie zwiększa swoją objętość. W języku niemieckim "geschwollene" oznacza "spuchnięta". Stąd też wzięła się trzecia nazwa bawarskiej kiełbasy "wełnianej" Geschwollene.
Jak przygotować Wollwurst
Wollwurst możemy ugotować (podobnie jak białą kiełbasę). Jednak straci ona wówczas swój aromat. Dlatego najczęściej jest ona smażona na maśle klarowanym. Przed smażeniem należy ją namoczyć w mleku, aby była soczysta. Możemy ją podać z Kartoffelsalat lub z puree ziemniaczanym. Do kiełbasy i ziemniaków idealnie pasuje kiszona kapusta lub jarmuż. Możemy także polać ją sosem (np. pieczeniowym lub cebulowym).
Wollwurst to jeden z wielu bawarskich przysmaków. Jeśli chcecie wiedzieć, co to jest obazda, kliknijcie tutaj. A Może znacie inne smakołyki, które są popularne na Bawarii?