Czy Niemcy obchodzą Święto Zmarłych

Wszystkich Świętych w Niemczech 2023

W Niemczech, jak i w innych krajach, zarówno Święto Zmarłych, jak i Halloween, to dni upamiętnienia zmarłych. Niemcy obchodzą tzw. Allerheiligen 1. listopada. Obecnie również Halloween, choć nie jest tradycyjnym niemieckim świętem, zyskuje na popularności. Co warto wiedzieć o tych świętach? Przyjrzyjmy się bliżej!

Dowiedz się więcej o Martinstag - dniu Św. Marcina w Niemczech!

Tradycje Święta Zmarłych, czyli Allerheiligen w Niemczech

Święto Zmarłych tzw. Allerheiligen w Niemczech jest dniem, kiedy ludzie odwiedzają cmentarze  i zapalają znicze na grobach swoich bliskich. To czas refleksji oraz modlitwy, często z udziałem mszy świętej tzw. Gottesdienst w kościołach. W niektórych regionach popularne są także tradycyjne potrawy, takie jak Zwiebelkuchen (placek cebulowy) i Federweißer (młode wino). Odwiedziny grobów oraz pielęgnacja miejsc pochówku mają duże znaczenie.

Halloween w Niemczech

Halloween, chociaż nie jest tradycyjnym niemieckim świętem, zyskuje na popularności, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń. W tym dniu dzieci przebierają się za upiory i duchy, chodzą od drzwi do drzwi zbierając słodycze, w stylu amerykańskim trick-or-treating. W niektórych miastach organizowane są także halloweenowe imprezy oraz parady.

Regionalne różnice w obchodzeniu Święta Zmarłych

W Niemczech, jak wiele innych krajów, obchodzenie Święta Zmarłych może różnić się w zależności od regionu. W landach takich jak Bawaria, Badenia-Wirtembergia oraz Nadrenia-Palatynat, obchody są szczególnie uroczyste, a cmentarze przybierają wspaniałą oprawę. W innych landach tradycje mogą być mniej rozwinięte.

W Niemczech zarówno Święto Zmarłych, jak i Halloween, mają swoje miejsce w kalendarzu kulturalnym. Święto Zmarłych jest bardziej tradycyjne i skupione na pamięci zmarłych, podczas gdy Halloween to okazja do zabawy i zbierania słodyczy. Regionalne różnice w obchodzeniu Święta Zmarłych podkreślają zróżnicowanie kulturowe Niemiec - także związane ze wcześniejszym podziałem Niemiec

Komentarze