Praca w domu starców w Niemczech – ważne informacje dla opiekunów osób starszych

Praca w Heimie w Niemczech - jak znaleźć oraz jak wygląda

Praca w domu starców w Niemczech to ciekawa alternatywa dla pracy w opiece w prywatnym gospodarstwie domowym. Pracując dla rodziny opiekun osób starszych musi być dyspozycyjny przez całą dobę. Nie przewidują tego ani umowa zawarta z agencją pracy lub niemiecką rodziną, ani niemieckie przepisy. Tego rodzaju oczekiwania nie należą jednak do rzadkości. Praca w Heimie to przede wszystkim gwarancja ośmiogodzinnego dnia pracy, przespanych nocy oraz wolnych dni w tygodniu. Przyjrzyjmy się temu bliżej. 


Jak wygląda praca w domu starców w Niemczech

Praca w domu starców w Niemczech jest oferowana na terenie całego kraju. Oferty pracy w Heimach skierowane do polskich opiekunów najczęściej pochodzą od agencji pracy. Pracodawca organizuje transport oraz zakwaterowanie. Poszukiwani są opiekunowie oraz opiekunki dyspozycyjni pod względem lokalizacji. Zatrudnienie u niemieckich rodzin najczęściej opiera się na umowie zlecenie lub na własnej działalności tzw. Gewerbe. Praca w Heimie na niemieckiej umowie o pracę jest znacznie atrakcyjniejsza dla opiekunek.

Oprócz skorzystania z oferty agencji pracy poszukiwania pracy w Heimie można przeprowadzić samodzielnie. Umowa podpisywana jest wówczas z domem seniora. W tym przypadku szczególnie ważna jest znajomość języka niemieckiego. Opiekun lub opiekunka mogą liczyć na lepsze warunki zatrudnienia. Niestety często opiekunowie muszą sami znaleźć zakwaterowanie. Jest to sporą przeszkodą dla osób z Polski, które nie mają znajomości w Niemczech. Jednak są również domy starców, które posiadają kwatery dla pracowników

Praca w Heimie niesie ze sobą podobne obowiązki, jak praca opiekunki w u niemieckich rodzin. Odchodzą tutaj obowiązki tj. pranie, gotowanie oraz sprzątanie. Posiadane wykształcenie medyczne upoważnia opiekun osób starszych w niemieckim domu seniora do wykonywania szeregu czynności medycznych. Więcej informacji na temat tego, co wolno, a czego nie wolno robić bez wykształcenia medycznego uznanego w Niemczech znajdziemy tutaj. Pozostałe obowiązki to m.in.:

  • przygotowywanie stolików, podawanie jedzenia oraz wycieranie stolików;
  • karmienie;
  • mycie;
  • przebieranie;
  • zmiana pampersów;
  • pomoc w chodzeniu;
  • pomoc w korzystaniu z toalety;
  • rozkładanie prania;
  • rozkładanie materiałów na inkontynencję;
  • prowadzenie dokumentacji.

Opiekun osób starszych pracujący w Heimie ma pod swoją opieką kilku pacjentów. Czas przeznaczony na jednego pacjenta jest bardzo ograniczony. Zdarza się, że na umycie oraz ubranie kilkunastu pacjentów ma się 60-90 minut. Najczęściej sprawowanie opieki polega na wykonywaniu najważniejszych czynności pielęgnacyjnych oraz medycznych. 

Ile można zarobić pracując jako opiekunka osób starszych w domu seniora w Niemczech

Zarobki w niemieckim Heimie podawane są w kwocie brutto. Przy pomocy kalkulatora pensji brutto-netto możemy obliczyć kwotę, jaką otrzymuje opiekun osób starszych pracujący w domu opieki w Niemczech na rękę. Wysokość wynagrodzenia w niemieckim Heimie waha się między 1600-2000 euro netto miesięcznie. Opiekun może liczyć na dodatki za pracę w nocy, w weekendy oraz święta, a także za nadgodziny.

W przypadku polskiej umowy zlecenie część jest wypłacana jako podstawa, część jako delegacja. Nie ma także ściśle określonych godzin pracy. Opiekun osób starszych sam musi zadbać o to, aby jego czas pracy nie przekraczał 40 godzin tygodniowo. W prywatnych domach jest to wręcz niemożliwe. Więcej informacji na temat tego, ile można zarobić jako opiekun osób starszych w domu opieki w Niemczech znajdziemy tutaj. Od wynagrodzenia należy odliczyć kwotę przeznaczoną na czynsz oraz wyżywienie. Pracując u niemieckiej rodziny zarówno jedzenie, jak i dach nad głową opiekun ma za darmo. 

Jak znaleźć pracę w domu opieki dla seniorów w Niemczech

Jakie wykształcenie powinna posiadać opiekunka osób starszych w domu seniora w Niemczech

Praca opiekunki w Niemczech jest zawodem regulowanym. Do jego wykonywania niezbędne jest odpowiednie wykształcenie. Profesjonalna opiekunka osób starszych tzw. Pflegekraft lub Altenpflegerin, musi ukończyć trzyletnie szkolenie, zanim będzie mogła się podjąć pracy w Seniorenheim w Niemczech. Szkolenie obejmuje także szkolenia pielęgniarskie. Po ukończeniu kursu na Pflegefachkraft osoba taka może podjąć pracę nie tylko w Heimie, ale także w instytucjach tj.:

  • przychodnia;
  • szpital;
  • hospicjum;
  • centrum rehabilitacyjne;
  • niemiecka rodzina.

Wykształcenie pielęgniarskie zdobyte w Polsce nie uprawnia do wykonywania zawodu Altenpflegerin/ Pflegefachkraft w Niemczech. 

Osoby poszukujące pracy w Heimie mogą także zdecydować się na pracę w charakterze Altenpflegehelferin, czyli jako pomocnik fachowej opiekunki. W większości landów pracę w Heimie w charakterze Altenpflegehelferin można podjąć z polskim wykształceniem. Konieczne jest wówczas podjęcie kształcenia – równolegle z pracą. Wyjątek stanowią Hesja, NRW oraz Badania Wirtembergia. Te trzy kraje związkowe mają specjalne przepisy regulujące pracę w charakterze pomocnika fachowego opiekuna. 

Oferty pracy w Seniorenheim w Niemczech – gdzie szukać

Oferty pracy w Heimie w Niemczech znajdziemy na polskich portalach z ogłoszeniami. Opiekunowie znający język niemiecki w dobrym stopniu mogą aplikować na oferty pracy dla Alterpflegerin oferowane na niemieckich portalach. Można także starać się o pracę bezpośrednio w Seniorenheim na terenie Niemiec. Jest to ciekawa opcja dla osób mieszkających na terenie Niemiec lub mających znajomych, którzy pomogą w znalezieniu pracy lub udostępnią mieszkania na czas poszukiwań oraz w początkowym okresie zatrudnienia – dopóki opiekun nie znajdzie własnego mieszkania. 

Praca w Heimie czy u niemieckiej rodziny – co lepiej się opłaca

Praca w domu opieki dla seniorów w Niemczech – zalety

Praca w niemieckim domu seniora jest atrakcyjna dla wielu osób. Główną zaletą pracy w Heimie jest oddzielenie życia prywatnego od życia zawodowego. Opiekun wykonuje swoją pracę przez kilka godzin, po czym udaje się do swojego mieszkania. W czasie wolnym od pracy może on:

  • prowadzić normalne życie rodzinne;
  • spotykać się ze znajomymi;
  • kształcić się;
  • rozwijać swoje pasje;
  • zwiedzać najbliższe okolice.

Kolejne zalety pracy w domu seniora w Niemczech to:

Praca w niemieckim Heimie to mnóstwo zalet. Niestety nie jest ona w zasięgu każdego opiekuna osób starszych. 

Kto może podjąć się pracy w Heimie w Niemczech

Przeszkodą w jej podjęciu może być brak odpowiedniego wykształcenia. Kolejny problem to bariera językowa. Podczas gdy w prywatnych domach przyjmowani są również opiekunowie bez znajomości języka niemieckiego, w Heimie konieczna jest dobra znajomość języka niemieckiego (minimum w stopniu komunikatywnym). 

Praca w Heimie rzadko jest możliwa na zmiany jak np. w opiece prywatnej (2 miesiące na dwa, czy też co 6 tygodni). Tymczasem większość opiekunów pracujących w Niemczech ma swoje życie w Polsce i nie bierze pod uwagę przeprowadzki do Niemiec. Na tak poważny krok najczęściej są w stanie zdecydować się osoby młode lub w średnim wieku. 

Decydując się na pracę u niemieckiej rodziny, opiekun może wybrać pacjentów, nad którymi będzie sprawował on opiekę. W Heimie są oni przydzielani. Opiekun może mieć do czynienia z bardzo ciężkimi przypadkami. Powinien on mieć dobrą kondycję fizyczną i potrafić pracować z chorymi oraz starymi ludźmi pod presją czasu. 

Komentarze