Przejdź do głównej zawartości

Kosmiczne ceny produktów spożywczych w 2022 roku

 Wzrost cen produktów spożywczych w 2022 roku

Dawno już nie było felietonu na moim blogu. Odkąd praca w opiece w Niemczech stała się moją przeszłością, wiodę raczej nudne życie. Obecnie pracuję dla niemieckiej firmy jako specjalista ds. obsługi klienta niemieckojęzycznego. Moje zarobki są raczej mizerne. Starcza mi na opłacenie wszystkich rachunków, chemię oraz produkty spożywcze. "Starcza" to za dużo powiedziane… Z ledwością je opłacam – często z opóźnieniem. A ceny w sklepach szaleją!


Z czego wynikają wysokie ceny w sklepach

Stosunek wzrostu cen do wzrostu zarobków w Polsce

Nie jestem specjalistą, aby wypowiadać się na temat tego, z czego wynikają wysokie ceny w sklepach. Tak naprawdę jeszcze kilka miesięcy temu, gdy ktoś narzekał na wysokie ceny chleba, masła, cukinii, w duchu myślałam sobie "idiota". Dla mnie normalnym następstwem wzrostu płac jest proporcjonalny wzrost cen. Nie możemy zarabiać, jak na zachodzie, a wydawać jak na wschodzie. 

Ile można zarobić w Niemczech

Od lat denerwowali mnie ludzie, którzy liczyli moje pieniądze i pytali, dlaczego nie chcę żyć w Niemczech... Reich normalnie! Wiedziałam bowiem, ile mogę zarobić w Niemczech, oraz co te pieniądze są w Niemczech warte. Przeciętne osoby w przeciętnych zawodach zarabiają za granicą przeciętną pensję, która umożliwia im przeciętne życie. 

Czy opłaca się mieszkać i pracować w Niemczech – zalety życia w Niemczech

Przeciętna pensja zarabiana w Niemczech, a wydawana w Polsce jest już ponadprzeciętna. To jeden z najważniejszych powodów, dlaczego Polakom w dalszym ciągu opłaca się pracować w Niemczech. Można również wyjechać całą rodziną za granicę, pracować za przeciętną pensję, wieść przeciętne, ale spokojne życie (bez strachu, z czego opłaci się rachunki) oraz delektować zaletami życia w u naszego zachodniego sąsiada tj. 

  • dobra opieka socjalna;
  • rewelacyjna służba zdrowia;
  • sensowny system nauczania;
w Niemczech. Dużym plusem życia w germańskim kraju jest także stabilna polityka oraz ogromna tolerancja względem orientacji seksualnej, religii czy narodowości. 

Ile wynoszą koszty utrzymania w Niemczech na jedną osobę

Czy opłaca się wyjeżdżać w pojedynkę do Niemiec? Zawsze uważałam, że nie za bardzo. Nie brałam jednak pod uwagę tego, że równie ciężko jest się utrzymać niezależnemu singlowi w Polsce. Znacznie łatwiej jest jednak znaleźć mieszkanie oraz pracę we własnym kraju. Przynajmniej ja tak uważam. Mówię o normalnej pracy, a nie o zawodach zarezerwowanych dla obcokrajowców, które przy dobrych chęciach można znaleźć w ciągu jednego dnia oraz normalnym mieszkaniu (umeblowanym – nie w suterenie czy na poddaszu).

Wracając do tematu – podwyżka cen była nieunikniona, ale...

Dlaczego dziwią mnie podwyżki cen

Idę do sklepu, a w sklepie pomidory po 17 zł/kg. Myślę sobie "pal licho pomidory". Kupuję marchewkę po około 3 zł/kg. Dziwię się, że ogórki są po 7 zł/ kg i postanawiam polować na tańsze. Przy okazji łapię ziemniaki za niecałe 2zł/ kg... 

Kilka kolejnych razy pomidory nie schodzą poniżej 15 zł. Są jednak ogórki po 4 zł. Marchewka wciąż tania. Za to ziemniaki po 10 zł/ kg. Krążę wokół tych ziemniaków jak sęp nad padliną, krążę... Myślę "pal licho z ziemniakami, będzie kasza". 

Ale nie daje mi to spokoju. Zastanawiam się, po ile zawsze kupowałam ziemniaki. 3 zł? 4 zł? Hmmm... Może jednak po 10 zł tylko nie zwróciłam na to uwagi. Kupuję jakieś sprowadzane ziemniaki, które ani kolorem, ani kształtem ziemniaków nie przypominają. Są jednak oblepione błotem i na skrzyni napisane jest ziemniaki. Cena 4 zł/kg. 

Kilka dni później okazuje się, że jednak można jeszcze kupić normalne ziemniaki poniżej 2 zł/kg. Co ciekawsze i pomidory są po 8zł/ kg. Kupuję 6 pomidorów (na cały tydzień full wypas!) i myślę, że to już pewnie sezon na pomidory, dlatego cena w miarę normalna. Ale gdzie tam! Kolejnym razem takie same pomidory znowu po 16 zł/ kg, a ogórki po 12 zł/kg.

Przyczyny wysokich cen w sklepach

Chodzę po sklepach. Patrzę na ceny. Planuję, myślę, przeliczam, analizuję i wymyśliłam! To, że w Polsce na wielu stanowiskach pracują partacze, wiem nie od dziś. W sumie mamy to we krwi. Nie bez powodu powstał w Niemczech zwrot "polnische Wirtschaft". 

Wymyśliłam, że te ceny ustalają osoby, które minęły się z powołaniem i powinny były pracować na loterii (najlepiej państwowej). Siedzi sobie taki pajac (nie jeden – jakby ktoś przez przypadek z kimś konkretnym skojarzył) z kartką papieru i długopisem i bawi się w entliczek pentliczek... Tu damy 18zł, tu 14zł, tu 10zł, a tu im niespodziankę zrobimy i damy 3zł. Tylko cena ryżu stała i nawet basmati się znalazł, a wcześniej nie było!

Mało tego. Jest jeden sklep, w którym i waga jest przypadkowa. To, że cena wędlin jest od jakiegoś czasu podawana za 100 g, a nie za kilogram, przywykłam już dawno. W Niemczech od lat panował taki system podawania cen. Ale jak w jednym sklepie cena towaru jest podana raz za 1 kg, raz za 500 g, raz za 400g, raz za 300 g, raz za 600 g, to ja już nie wiem! 

Jedno jest pewne. Z pewnością nie grozi nam demencja. Podczas zakupów w sklepie aktywizacja seniora (i nie tylko) gwarantowana! Mamy trochę z chowanego (szukamy ceny), trochę z liczenia, trochę z techniki (krajalnica do chleba, kasa samoobsługowa oraz bramka na czytnik, która otwiera się, jak jej się chce) trochę z orientacji przestrzennej... 

W Niemczech produktów na półkach szukałam na logikę, wchodząc nawet do nowego sklepu "pi razy drzwi" wiedziałam, co, gdzie szukać. W Polsce często logiki nie widzę. Szukałam już bułki tartej, kaszy manny – nie powiem wam, gdzie je znalazłam, bo nie uwierzycie! Filtrów do kawy nie znalazłam w 3 sklepach spożywczych w mojej miejscowości. Paczkę filtrów złapałam w sklepie ze sprzętem elektronicznym. Idąc po nią bałam się, że kobieta, która akurat stała obok filtrów, "drapnie" je przede mną. Na szczęście była ona zainteresowana zupełnie czym innym...

W sklepie mamy też "bieg z przeszkodami". A to pracownik zostawi paletę z towarem na samym środku przejścia, że ani z jednej strony, ani z drugiej nie sposób przejść – no chyba, że jest się bez wózka i dodatkowo ma filigranową posturę. A to "baba ze wsi" stanie, jak ta krowa. Człowiek próbuje ją dyskretnie ominąć z jednej strony, z drugiej... Nie wychodzi!

Powiem wam, że z pewną ciekawością chodzę do sklepu i obserwuję ceny. Często przy tym coś mruczę pod nosem, więc pasuję do dyskontowego towarzystwa jak ulał. Jeszcze pół roku temu ceny nigdy mnie nie interesowały. Nie wiem, czy one zawsze tak skakały "góra dół", czy dopiero lekko okrojony budżet i większa uwaga podczas zakupów otworzyły mi oczy na to zjawisko? 

Rozumiem, że coś w sezonie jest tańsze, poza droższe, ale to, co się teraz dzieje, to dzieło jakiegoś szaleńca. Ludziom marzy się Kaczogród – wujek Duck nurkujący w złotych monetach, a nas bida czeka straszna! Może i zanurkujemy w złotych monetach (przynajmniej niektórzy – bez najmniejszego wysiłku), tylko ile będą one warte?

Komentarze

Najpopularniejsze artykuły w ostatnim tygodniu

Dlaczego warto korzystać z przepisów dietetycznych?

Artykuł gościnny Współczesny tryb życia skłania nas do większej troski o zdrowie i formę fizyczną, a dieta pełni kluczową rolę w tym procesie. Właściwie zbilansowane posiłki dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, wspierając nasze samopoczucie i wygląd. Przestrzeganie przepisów dietetycznych ułatwia utrzymanie odpowiedniej równowagi żywieniowej, co jest kluczowe dla zdrowego funkcjonowania organizmu oraz osiągnięcia celów związanych z redukcją tkanki tłuszczowej. Dzięki nim możemy świadomie wybierać składniki, które dostarczą nam energii, poprawią metabolizm i wspomogą nasze wysiłki w dążeniu do lepszej kondycji fizycznej. Dieta to poprawa zdrowia i samopoczucia. Przepisy dietetyczne stanowią kluczowy element dbania o zdrowie poprzez zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych. Bogata w warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe dieta dostarcza nie tylko niezbędnych witamin i minerałów, ale również błonnika, który wspomaga pr

Jak działa szambo ekologiczne? Poznaj wady i zalety

Artykuł gościnny Czy zastanawialiście się kiedyś, jak możliwe jest efektywne zarządzanie odpadami w miejscach pozbawionych kanalizacji miejskiej? Szambo ekologiczne to odpowiedź na potrzeby współczesnego świata, gdzie dbałość o środowisko naturalne jest równie ważna, co komfort życia. Sprawdź jak działa szambo ekologiczne oraz poznaj jego wady i zalety. Budowa i działanie szamba ekologicznego Szambo ekologiczne, znane również jako przydomowa oczyszczalnia ścieków, to zaawansowany system zarządzania odpadami, który pozwala na efektywne oczyszczanie ścieków bez konieczności podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej.  Jego głównym zadaniem jest redukcja zanieczyszczeń  organicznych, azotu i fosforu, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. W skład szamba ekologicznego wchodzą zazwyczaj trzy komory: osadnik gnilny, reaktor biologiczny oraz komora dojrzewania . W pierwszej z nich dochodzi do oddzielenia frakcji stałej od płynnej. Następnie, w reaktorze biologicznym, śc

Szkoła w chmurze - czym jest i jakie są jej koszty?

Artykuł gościnny Poznaj nową epokę w edukacji, która transformuje sposób, w jaki uczymy się, zapewniając dostęp do wiedzy bez względu na bariery geograficzne. Szkoła w chmurze nie jest tylko wizją przyszłości edukacji, ale już stanowi jej aktualną rzeczywistość, oferując elastyczne metody nauki dostosowane do wymagań XXI wieku, dostępne dla każdego poszukującego. Szkoła w chmurze - przyszłość edukacji już teraz W erze cyfryzacji, edukacja ewoluuje dzięki technologii, wprowadzając pojęcie szkoły w chmurze, który zmienia tradycyjne podejście do nauki. Ten nowoczesny model edukacyjny umożliwia dostęp do zasobów i platform edukacyjnych online, oferując uczniom i nauczycielom nieograniczone możliwości uczenia się i nauczania z dowolnego miejsca i o każdej porze. Szkoła w chmurze eliminuje bariery geograficzne i czasowe, umożliwiając edukację dostosowaną do indywidualnych predyspozycji. Uczniowie mogą korzystać z lekcji online, cyfrowych bibliotek i interaktywnych platform, co sprawia, że

Jak znaleźć korzystny kredyt gotówkowy? Na co zwrócić uwagę?

Artykuł gościnny Wyszukanie odpowiedniego kredytu lub pożyczki gotówkowej nie jest wcale taką prostą sprawą. Nie polega na szybkim przeglądzie banków, ale na dokładnej analizie parametrów poszczególnych propozycji. Jeżeli zależy Tobie na korzystniejszej ofercie, to należy się do wyboru banku odpowiednio przygotować. Nie chcesz się złapać w sidła nieracjonalnego wyboru, podszytego emocjami? Kieruj się zdrowym rozsądkiem i działaj rozważnie. Pamiętaj, że każdy bank i firma pożyczkowa chce zarobić, dlatego w różnorodny sposób będą Ciebie zachęcać do skorzystania z ich oferty. Podjąłeś jednak decyzję, że skontaktujesz się z instytucją finansową? Dobrze, ale przed tym porównaj dostępne propozycje kredytowe i pożyczkowe w bankach. Jeżeli decydującym czynnikiem jest cena, to zwracaj uwagę na całkowity koszt kredytu oraz jego RRSO. Pamiętaj o tym, że pożyczasz cudze pieniądze, a oddajesz z własnych dochodów i to często znacznie więcej niż tylko pożyczony kapitał! Spłać wcześniej, a zwrócimy to

Rodzina Monet – jaka jest fabuła bestsellera książkowego dla nastolatek?

Artykuł gościnny Cykl "Rodzina Monet" autorstwa Weroniki Anny Marczak to więcej niż zwykła historia o dojrzewaniu i relacjach rodzinnych. To również intensywne badanie uczuć i przeciwności, z jakimi przychodzi się mierzyć. W każdej części serii pojawiają się nowe wątki, razem składające się na intrygującą narrację o odkrywaniu własnej tożsamości, doświadczaniu miłości i budowaniu więzów rodzinnych. "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" - początek wciągającej opowieści "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" z Wattpad zapoczątkowuje serię, która zdobyła uznanie młodych czytelników, prezentując świat pełen tajemnic i przygód. Weronika Anna Marczak z umiejętnością przedstawia życie rodziny Monet, tworząc postacie, z którymi młodzi ludzie mogą się utożsamiać. Książka eksploruje tematy takie jak poszukiwanie tożsamości, pierwsza miłość i przyjaźń, oferując bogatą fabułę i emocjonalne głębie. Marczak umiejętnie łączy przygodę z głębokim psychologicznym portretem bohaterów, oferu

Bessa - co to? Definicja i analiza!

Artykuł gościnny Bessa odnosi się do fazy na rynku giełdowym, charakteryzującej się spadkiem cen akcji. Co dokładnie oznacza ten termin, jakie są jego implikacje i jak rozpoznać jego nadchodzenie? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule. Czym jest bessa? Definicja terminu Bessa znana również jako bear market , to okres, w którym ceny akcji na giełdzie spadają. Inwestorzy spodziewają się obniżek cen i wyprzedają swoje akcje, które mogą obniżyć swoją wartość. Zazwyczaj mówi się o bessie, gdy rynek spada o 20% lub więcej od ostatnich maksimów. Bessa stanowi naturalny element cyklu rynkowego. Każdy rynek akcji doświadcza wzlotów, zwanych hossą, oraz upadków, znanych jako bessa. Fazy hossy i bessy mogą się przeplatać, a długoterminowi inwestorzy często postrzegają bessę jako okazję do zakupu akcji, przewidując ich wzrost wartości po zakończeniu bessy. Bessa może być spowodowana różnymi czynnikami ekonomicznymi, takimi jak recesja, wzrost bezrobocia, spadki cen surowców, czy prob

Bilard: przewodnik po zasadach i rodzajach gry

Artykuł gościnny Obecnie bilard cieszy się ogromną popularnością jako sport dostępny dla każdego, niezależnie od wieku czy płci. Można go uprawiać na wielu poziomach zaawansowania, począwszy od rekreacyjnego aż po profesjonalny. Bilard - czym jest ta gra? Bilard to dyscyplina sportowa, w której uczestniczą dwóch lub czterech graczy. Zadaniem graczy jest wbijanie kolorowych piłek do kieszeni na stole bilardowym. Można grać na różnego typu stołach, takich jak stoły bilardowe, snookerowe czy poolowe. W Polsce bilard zdobywa na popularności i jest coraz częściej wybierany jako forma aktywności rekreacyjnej. Zasady gry w bilarda - podstawy Oto podstawowe zasady gry w bilarda: Pozycja startowa: Gracz zaczyna przy stole bilardowym, ustawiając się w określonej pozycji startowej, która jest wymagana przed rozpoczęciem gry. Cel gry: Celem jest wbicie bil do dziury, znajdującej się na środku stołu bilardowego za pomocą kijka. Przebieg gry: Gra rozpoczyna się od uderzenia bili kijem. Je

5 najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa

Artykuł gościnny Ból kręgosłupa to powszechna dolegliwość, która dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Szacuje się, że aż 40% osób czynnych zawodowo zmaga się z bólem pleców każdego dnia, co powoduje, że nie są oni w pełni zaangażowani w wykonywane obowiązki. Może on pojawiać się w różnych częściach kręgosłupa i mieć różną intensywność, wpływając na jakość życia i ograniczając codzienne czynności. Jego przyczyn jest wiele, co sprawia, że czasem trudno jest odnaleźć właściwy powód i go wyeliminować. Przeczytaj artykuł i poznaj najczęstsze przyczyny problemów z kręgosłupem, ich objawy oraz sposoby leczenia i zapobiegania. Ból kręgosłupa - jakie są czynniki ryzyka? Problemy z kręgosłupem mogą pojawić się u każdego, jednak jest kilka czynników zwiększających prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Mogą one obejmować: Niski poziom sprawności - ból pleców występuje częściej u osób, które nie są aktywne fizycznie. Słabe mięśnie pleców i brzucha mogą nieprawidłowo podtrzymywać krę

Jak stosować naturalne nawozy granulowane

Artykuł gościnny Uprawa roślin wymaga odpowiednio przygotowanej gleby, która musi być regularnie nawożona, by dostarczyć niezbędnych do prawidłowego wzrostu witamin i minerałów. Świeży obornik nie zawsze można kupić, a zapach jego niestety nie należy do najprzyjemniejszych. Alternatywą jest naturalny nawóz granulowany, który ma różne zastosowanie ze względu na źródło jego pochodzenia. Jak stosować taki obornik i jakie rodzaje są do wyboru? Jakie związki zawarte są w naturalnym nawozie granulowanym? Obornik granulowany przypomina wyglądem pellet i jest wytwarzany ze świeżego obornika , który wcześniej jest kompostowany, fermentowany, suszony i podlega granulacji. Dzięki takiemu procesowi nie traci on swoich właściwości, jest w naturalny i łatwy do użycia. W takim nawozie znajdują się cenne składniki mineralne w postaci azotu, fosforu, potasu, siarki czy magnezu. Oczywiście zawierają one również inne mikroelementy w zależności od tego, od których zwierząt pochodzą.  Dlaczego warto sto

Zapomnij o żółtych plamach na pościeli. Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć

Artykuł gościnny  Zainspirowany zdjęciami z Instagrama kupiłeś jasną pościel, aby rozjaśnić nieco wnętrze sypialni lub nadać mu skandynawski charakter. Być może już kilka dni po zakupie zdałeś sobie sprawę, że jasna bielizna pościelowa wyjątkowo szybko się brudzi, a wiele plam jest trudnych do usunięcia. Dodatkowo z biegiem czasu jasne poszewki na poduszki i kołdrę tracą swój blask, a na ich powierzchni pojawiają się nieestetycznie wyglądające żółte plamy. Problem ten dotyczy nawet osób, które niezwykłą wagę przykładają do regularnych zmian i prania pościeli. Warto wiedzieć, że zabrudzenia te nie powodują konieczności wyrzucenia poszewek. Istnieje kilka naturalnych metod czyszczenia, które mogą pomóc usunąć te plamy i sprawić, że materiał będzie znów biały i czysty. W końcu nie ma nic lepszego niż zasypianie w świeżej i ładnie wyglądającej pościeli. Skąd biorą się żółte plamy na pościeli? Nieestetycznie wyglądające żółte plamy na pościeli mogą mieć kilka źródeł. Jednak najczęściej spo