Kiedy warto skorzystać z dziennego domu opieki dla seniorów

 Artykuł gościnny

Dzienny dom opieki Poznań - na czym polega

Wiele rodzin nie chce oddawać swoich bliskich do domów opieki dla seniorów, ponieważ pragną zająć się nimi we własnym zakresie. Jednak wymagająca praca i natłok codziennych obowiązków mogą sprawić, że senior przez większość czasu będzie sam w mieszkaniu, co może przełożyć się na jego złe samopoczuciu i problemy zdrowotne. Wówczas dobrą alternatywą będą dzienne domy opieki dla seniorów. A kiedy warto zapisać seniora do takiej placówki?


Dzienny dom opieki – dla kogo?

Dzienne domy opieki mogą się specjalizować w opiece nad mniej lub bardziej chorymi seniorami. Dlatego szukając właściwej placówki, trzeba najpierw dobrze zapoznać się z ofertą i sprawdzić, jakie usługi medyczne są oferowane na miejscu. Najczęściej w domach dziennej opieki senior będzie mógł liczyć na usługi tj.:

  • kompleksowe wyżywienie;
  • podawanie leków;
  • rehabilitację;
  • pomoc w załatwianiu potrzeb fizjologicznych np. zmiana pampersa;
  • monitorowanie podstawowych funkcji życiowych. 
Poza tym do dziennego domu opieki można także zapisać seniora, który porusza się na wózku inwalidzkim, z chodzikiem, czy o lasce oraz takiego, który ma problemy z pamięcią. Jest to zatem uniwersalne rozwiązanie dla osób starszych, które z różnych powodów nie mogą zostać same w domu i potrzebują stałego nadzoru.

Co zyska rodzina, zapisując seniora do dziennego domu opieki?

Pobyt w dziennym domu opieki to duże odciążenie dla rodziny. Ponieważ bliscy zyskają pewność, że senior jest bezpieczny i ktoś stale nad nim czuwa. Warto pamiętać także, że w dziennym domu opieki osoba starsza będzie miała zorganizowany czas, który spędzi na rozrywkach dostosowanych do jej możliwości. Aktywizacja seniora odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu oraz hamowaniu rozwoju chorób tj. demencje czy alzheimer, ale i także poprawia sprawność fizyczną, która ma wpływ na krążenie czy ciśnienie. 

Ponadto w takim miejscu senior może poznać inne osoby w podobnym wieku, dzięki czemu nawiąże nowe znajomości i nie będzie się czuł samotny. Pracownicy dziennych domów opieki często prowadzą zajęcia plastyczne, muzyczne lub gimnastykę. Seniorzy rozwiązują także ciekawe zadania dla osób starszych, które usprawniają pracę mózgu. Od czasu do czasu proponowane są także różnego rodzaju wycieczki. 

Co ważne w trakcie pobytu opiekunowie pomagają osobom starszym we wszystkich czynnościach, które sprawiają im trudność oraz pilnują, aby senior odpowiednio się odżywiał i nawadniał.

Kiedy warto zapisać seniora do dziennego domu opieki?

Nawet jeśli osoba starsza cieszy się dobrym zdrowiem, to i tak może zrobić sobie krzywdę, gdy zostanie sama w domu. Wystarczy, że się potknie, przewróci, zasłabnie lub zapomni zakręcić gaz. Dlatego dzienny dom opieki dla seniora to bezpieczne rozwiązanie, które sprawi, że rodzina nie będzie musiała wielokrotnie dzwonić do domu i sprawdzać, czy wszystko jest w porządku. 

Poza tym odbierając osobę starszą z placówki, bliscy dowiedzą się, co się działo danego dnia oraz jak senior się czuł i co zjadł. Są to cenne wskazówki, które pomogą jeszcze lepiej zaplanować opiekę nad osobą starszą i korzystnie wpłyną na sytuację rodzinną. Co więcej, pracownicy dziennych domów opieki mogą wspierać seniorów i ich bliskich w trudnych momentach oraz pomagać w wypracowaniu konstruktywnych relacji rodzinnych. W efekcie bliscy będą mieć więcej czasu na realizowanie swoich zobowiązań zawodowych, a w tym czasie senior będzie pod dobrą i czujną opieką wykwalifikowanej kadry pracowniczej.

Dzienne domy opieki to świetna alternatywa dla stałego pobytu w placówce opiekuńczej. Ponieważ w takim miejscu osoba starsza będzie miała zapewnioną profesjonalną opiekę, a jednocześnie nie straci kontaktu ze swoimi bliskimi i nadal będzie z nimi mieszkać. Pobyt w dziennym domu opieki to także duża pomoc dla rodziny, która sprawi, że opieka nad seniorem nie będzie oznaczała jednocześnie konieczności rezygnowania z życia prywatnego, pracy czy dotychczasowych pasji i zainteresowań.

Autor artykułu
Współautorem publikacji jest Klinika Seniora - Podmiot Leczniczy specjalizujący się w kompleksowej opiece nad osobami starszymi.

Komentarze