Przejdź do głównej zawartości

Pieczony pasztet wegetariański z fasolą

Danie wegetariańskie, zero waste

Do czego wykorzystać mięso i warzywa z rosołu

Pieczony pasztet wegetariański z fasolą to doskonały dodatek do chleba lub obiadu dla osób, które z różnych powodów pragną ograniczyć spożycie mięsa. Zachwycą się nim nie tylko wegetarianie. Głównym składnikiem jest fasola, która zawiera dużo niezbędnego dla ludzkiego organizmu białka. Warzywa dostarczą nam witamin oraz minerałów. Dobierając dodatki do pasztetu wegetariańskiego możemy żonglować jego smakiem. Jak zrobić pasztet z fasoli? Oto przepis na pieczony pasztet wegetariański z fasolą. 

Przepis na pieczony pasztet wegetariański z fasolą oraz warzywami – składniki

Przepis na pieczony pasztet wegetariański z fasolą oraz warzywami pozwala nam wykorzystać warzywa, które zalegają nam w lodówce. Ja wykorzystałam do niego warzywa z rosołu oraz pomidorki koktajlowe. Równie dobrze mogą to być dodatki tj. 
  • pieczarki (należy je uprzednio poddusić);
  • papryka;
  • gotowane warzywa, które zostały nam z obiadu np. kalafior, brokuły, czy też fasolka szparagowa (możemy je zmielić razem z fasolą, ale także dodać do pasztetu odpowiednio pokrojone, dzięki czemu pasztet będzie bardzo dekoracyjny;
  • oliwki;
  • suszone pomidory;
  • suszone śliwki;
  • żurawina.

Na pasztet z fasoli potrzebujemy następujące składniki:
  • 400 g suchej fasoli
  • 400-500 g dowolnych warzyw (gotowanych, pieczonych lub surowych)
  • garść natki pietruszki
  • 2 łyżki oleju
  • 2 średnie cebule
  • 3 ząbki czosnku
  • 2 jajka
  • 2 łyżki kaszy manny
  • 1 łyżeczka soli
  • 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu
  • 1/4 łyżeczki kminku
  • 1 łyżeczka majeranku
Wybór warzyw będzie miał wpływ na smak pasztetu – tak samo, jak wybór przypraw. Możemy użyć przypraw tj. kurkuma, rozmaryn, chili, oregano. Ja sięgnęłam po kminek. Ma on nie tylko ciekawy zapach oraz smak. Kminek zapobiega także wzdęciom oraz zaparciom. Idealnie nadaje się więc do dań z fasoli oraz innych roślin strączkowych. Kminek często używany jest także podczas gotowania potraw z kapusty tj. pulpety z mięsa mielonego i kapusty, bigos, ciapokapusta.

Jak zrobić pasztet z fasoli


Jak zrobić pasztet z fasoli? Najważniejsza jest fasola, która zabiera nam najwięcej czasu. Potem jest już z górki. Tak naprawdę na zrobienie pasztetu wegetariańskiego potrzebujemy zaledwie kilku minut. Dużo czasu zajmuje moczenie oraz gotowanie fasoli, jak i pieczenie pasztetu. 

Gdzie kupić świeże owoce i warzywa

Wegetariański pasztet z fasoli krok po kroku:

  1. Moczymy fasolę – najlepiej zostawić ją namoczoną w wodzie na całą noc.
  2. Gotujemy fasolę  bez użycia soli! W przeciwnym razie, fasola będzie twarda. Jeśli pomimo to fasola ma twardą skórkę (może się zdarzyć, gdy kupimy starą fasolę), po ugotowaniu fasoli dodajemy do wody 1 łyżeczkę sody i moczymy ją 15-30 minut. Pod wpływem sody oczyszczonej skórka fasoli powinna zmięknąć.
  3. Przygotowujemy warzywa. Jeśli nie wykorzystujemy warzyw pozostałych z obiadu, gotujemy je lub pieczemy i odpowiednio kroimy (jeśli chcemy, aby w pasztecie znajdowały się kawałki warzyw). Warzywa możemy także zmielić na jednolitą masę razem z fasolą. Pomidory dodajemy surowe. Jeśli chcemy je pokroić, a nie zblendować, warto obrać je ze skórki. Ja użyłam pomidorki koktajlowe (takie miałam akurat w domu), ale jak najbardziej możemy dodać inne pomidory. 
  4. Obieramy cebulę oraz czosnek. Cebulę należy zeszklić na rozgrzanej patelni z olejem. Pod koniec smażenia dodajemy czosnek. 
  5. Do ugotowanej fasoli dodajemy warzywa, które chcemy zmielić razem z fasolą, usmażoną cebulkę z czosnkiem oraz jajka. Przy pomocy tłuczka do ziemniaków lub urządzeń tj. blender lub Thermomix rozdrabniamy warzywa do uzyskania jednolitej masy. Możemy skorzystać także z maszynki do mięsa. Jajka dodajemy wówczas dopiero po zmieleniu warzyw.
  6. Do powstałej masy na pasztet wegetariański dodajemy przyprawy (ewentualnie odłożone wcześniej warzywa).Całość dokładnie mieszamy. 
  7. Powstałą masę wykładamy do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia i wkładamy do nagrzanego piekarnika. Jak długo pieczemy pasztet z fasoli? Pasztet pieczemy w temperaturze 180 stopni przez około godzinę czasu. Wyciągamy go z piekarnika, gdy się lekko zarumieni i odstawiamy do wystygnięcia. 
Pieczony pasztet wegetariański z fasolą możemy podawać do wszelkiego rodzaju pieczywa, ale nie tylko. Idealnie nadaje się on także na obiad. Wystarczy grube plastry pasztetu z fasoli podsmażyć z dwóch stron na patelni i podać z ziemniakami oraz z ulubioną sałatą.

Komentarze

Najpopularniejsze artykuły w ostatnim tygodniu

Szkoła w chmurze - czym jest i jakie są jej koszty?

Artykuł gościnny Poznaj nową epokę w edukacji, która transformuje sposób, w jaki uczymy się, zapewniając dostęp do wiedzy bez względu na bariery geograficzne. Szkoła w chmurze nie jest tylko wizją przyszłości edukacji, ale już stanowi jej aktualną rzeczywistość, oferując elastyczne metody nauki dostosowane do wymagań XXI wieku, dostępne dla każdego poszukującego. Szkoła w chmurze - przyszłość edukacji już teraz W erze cyfryzacji, edukacja ewoluuje dzięki technologii, wprowadzając pojęcie szkoły w chmurze, który zmienia tradycyjne podejście do nauki. Ten nowoczesny model edukacyjny umożliwia dostęp do zasobów i platform edukacyjnych online, oferując uczniom i nauczycielom nieograniczone możliwości uczenia się i nauczania z dowolnego miejsca i o każdej porze. Szkoła w chmurze eliminuje bariery geograficzne i czasowe, umożliwiając edukację dostosowaną do indywidualnych predyspozycji. Uczniowie mogą korzystać z lekcji online, cyfrowych bibliotek i interaktywnych platform, co sprawia, że

Jak działa szambo ekologiczne? Poznaj wady i zalety

Artykuł gościnny Czy zastanawialiście się kiedyś, jak możliwe jest efektywne zarządzanie odpadami w miejscach pozbawionych kanalizacji miejskiej? Szambo ekologiczne to odpowiedź na potrzeby współczesnego świata, gdzie dbałość o środowisko naturalne jest równie ważna, co komfort życia. Sprawdź jak działa szambo ekologiczne oraz poznaj jego wady i zalety. Budowa i działanie szamba ekologicznego Szambo ekologiczne, znane również jako przydomowa oczyszczalnia ścieków, to zaawansowany system zarządzania odpadami, który pozwala na efektywne oczyszczanie ścieków bez konieczności podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej.  Jego głównym zadaniem jest redukcja zanieczyszczeń  organicznych, azotu i fosforu, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. W skład szamba ekologicznego wchodzą zazwyczaj trzy komory: osadnik gnilny, reaktor biologiczny oraz komora dojrzewania . W pierwszej z nich dochodzi do oddzielenia frakcji stałej od płynnej. Następnie, w reaktorze biologicznym, śc

Jak znaleźć korzystny kredyt gotówkowy? Na co zwrócić uwagę?

Artykuł gościnny Wyszukanie odpowiedniego kredytu lub pożyczki gotówkowej nie jest wcale taką prostą sprawą. Nie polega na szybkim przeglądzie banków, ale na dokładnej analizie parametrów poszczególnych propozycji. Jeżeli zależy Tobie na korzystniejszej ofercie, to należy się do wyboru banku odpowiednio przygotować. Nie chcesz się złapać w sidła nieracjonalnego wyboru, podszytego emocjami? Kieruj się zdrowym rozsądkiem i działaj rozważnie. Pamiętaj, że każdy bank i firma pożyczkowa chce zarobić, dlatego w różnorodny sposób będą Ciebie zachęcać do skorzystania z ich oferty. Podjąłeś jednak decyzję, że skontaktujesz się z instytucją finansową? Dobrze, ale przed tym porównaj dostępne propozycje kredytowe i pożyczkowe w bankach. Jeżeli decydującym czynnikiem jest cena, to zwracaj uwagę na całkowity koszt kredytu oraz jego RRSO. Pamiętaj o tym, że pożyczasz cudze pieniądze, a oddajesz z własnych dochodów i to często znacznie więcej niż tylko pożyczony kapitał! Spłać wcześniej, a zwrócimy to

Bessa - co to? Definicja i analiza!

Artykuł gościnny Bessa odnosi się do fazy na rynku giełdowym, charakteryzującej się spadkiem cen akcji. Co dokładnie oznacza ten termin, jakie są jego implikacje i jak rozpoznać jego nadchodzenie? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule. Czym jest bessa? Definicja terminu Bessa znana również jako bear market , to okres, w którym ceny akcji na giełdzie spadają. Inwestorzy spodziewają się obniżek cen i wyprzedają swoje akcje, które mogą obniżyć swoją wartość. Zazwyczaj mówi się o bessie, gdy rynek spada o 20% lub więcej od ostatnich maksimów. Bessa stanowi naturalny element cyklu rynkowego. Każdy rynek akcji doświadcza wzlotów, zwanych hossą, oraz upadków, znanych jako bessa. Fazy hossy i bessy mogą się przeplatać, a długoterminowi inwestorzy często postrzegają bessę jako okazję do zakupu akcji, przewidując ich wzrost wartości po zakończeniu bessy. Bessa może być spowodowana różnymi czynnikami ekonomicznymi, takimi jak recesja, wzrost bezrobocia, spadki cen surowców, czy prob

Dlaczego warto korzystać z przepisów dietetycznych?

Artykuł gościnny Współczesny tryb życia skłania nas do większej troski o zdrowie i formę fizyczną, a dieta pełni kluczową rolę w tym procesie. Właściwie zbilansowane posiłki dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, wspierając nasze samopoczucie i wygląd. Przestrzeganie przepisów dietetycznych ułatwia utrzymanie odpowiedniej równowagi żywieniowej, co jest kluczowe dla zdrowego funkcjonowania organizmu oraz osiągnięcia celów związanych z redukcją tkanki tłuszczowej. Dzięki nim możemy świadomie wybierać składniki, które dostarczą nam energii, poprawią metabolizm i wspomogą nasze wysiłki w dążeniu do lepszej kondycji fizycznej. Dieta to poprawa zdrowia i samopoczucia. Przepisy dietetyczne stanowią kluczowy element dbania o zdrowie poprzez zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych. Bogata w warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe dieta dostarcza nie tylko niezbędnych witamin i minerałów, ale również błonnika, który wspomaga pr

Rodzina Monet – jaka jest fabuła bestsellera książkowego dla nastolatek?

Artykuł gościnny Cykl "Rodzina Monet" autorstwa Weroniki Anny Marczak to więcej niż zwykła historia o dojrzewaniu i relacjach rodzinnych. To również intensywne badanie uczuć i przeciwności, z jakimi przychodzi się mierzyć. W każdej części serii pojawiają się nowe wątki, razem składające się na intrygującą narrację o odkrywaniu własnej tożsamości, doświadczaniu miłości i budowaniu więzów rodzinnych. "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" - początek wciągającej opowieści "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" z Wattpad zapoczątkowuje serię, która zdobyła uznanie młodych czytelników, prezentując świat pełen tajemnic i przygód. Weronika Anna Marczak z umiejętnością przedstawia życie rodziny Monet, tworząc postacie, z którymi młodzi ludzie mogą się utożsamiać. Książka eksploruje tematy takie jak poszukiwanie tożsamości, pierwsza miłość i przyjaźń, oferując bogatą fabułę i emocjonalne głębie. Marczak umiejętnie łączy przygodę z głębokim psychologicznym portretem bohaterów, oferu

Jakie są zarobki kierowcy tira w Polsce i za granicą?

Artykuł gościnny W 2023 roku wynagrodzenia kierowców TIR-ów pokazują różnice w sektorze transportowym. W kraju płace oscylują między 4500 a 7500 zł brutto każdego miesiąca. Z kolei praca za granicą przynosi znacznie lepsze stawki. Wynagrodzenie kierowcy tira w Polsce W 2023 roku zarobki kierowców tira w Polsce wahały się średnio wokół 5 500 zł brutto miesięcznie, choć były uzależnione od wielu czynników takich jak doświadczenie, typ transportu i forma umowy. Kierowcy na umowie o pracę często zarabiają więcej niż ci na zlecenie. Wpływ na zarobki mają także rodzaj przewożonych materiałów, liczba przejechanych kilometrów i nadgodziny. Wysokie zapotrzebowanie na kierowców w Polsce sprzyja dobrym zarobkom, zwłaszcza przy dłuższych trasach i intensywnej pracy. Niezbędne są odpowiednie kategorie prawa jazdy (C, C+E), a długość posiadania licencji oraz dodatkowe certyfikaty mogą zwiększyć zarobki. Zarobki mogą różnić się regionalnie, z wyższymi stawkami w województwach mazowieckim, śląskim

Bilard: przewodnik po zasadach i rodzajach gry

Artykuł gościnny Obecnie bilard cieszy się ogromną popularnością jako sport dostępny dla każdego, niezależnie od wieku czy płci. Można go uprawiać na wielu poziomach zaawansowania, począwszy od rekreacyjnego aż po profesjonalny. Bilard - czym jest ta gra? Bilard to dyscyplina sportowa, w której uczestniczą dwóch lub czterech graczy. Zadaniem graczy jest wbijanie kolorowych piłek do kieszeni na stole bilardowym. Można grać na różnego typu stołach, takich jak stoły bilardowe, snookerowe czy poolowe. W Polsce bilard zdobywa na popularności i jest coraz częściej wybierany jako forma aktywności rekreacyjnej. Zasady gry w bilarda - podstawy Oto podstawowe zasady gry w bilarda: Pozycja startowa: Gracz zaczyna przy stole bilardowym, ustawiając się w określonej pozycji startowej, która jest wymagana przed rozpoczęciem gry. Cel gry: Celem jest wbicie bil do dziury, znajdującej się na środku stołu bilardowego za pomocą kijka. Przebieg gry: Gra rozpoczyna się od uderzenia bili kijem. Je

Papuga kakadu - przewodnik dla hodowców

 Artykuł gościnny Poznaj tajniki hodowli papug kakadu, od ich zakupu po pielęgnację i poznawanie ich wymagań. Przewodnik ten jest niezbędny do tworzenia silnej relacji z tymi niezwykłymi ptakami. Podstawy hodowli papug kakadu Poznaj papugi kakadu, ikony inteligencji i piękna w świecie ptaków, znane z imponujących czubów i różnorodnego zachowania. Ten artykuł, adresowany do zarówno doświadczonych hodowców, jak i osób myślących o przygarnięciu kakadu, zapewnia esencjonalne informacje o ich opiece, hodowli oraz kluczowe wskazówki zakupowe, abyś mógł lepiej zrozumieć te egzotyczne ptaki. Kakadu Papuga - Rozprawianie z mitami Mity otaczające papugi kakadu mogą być mylące dla przyszłych właścicieli. Choć czasem opisywane jako wymagające i trudne w opiece, kakadu, przy odpowiedniej trosce, potrafią być oddanymi i miłymi towarzyszami. Te inteligentne ptaki, zdolne do tworzenia silnych więzi z ludźmi, potrzebują zrozumienia swoich unikalnych wymagań środowiskowych, dietetycznych i behawiora

Dlaczego należy bielić pnie drzew owocowych?

Artykuł gościnny Bielenie pni drzewek owocowych to kluczowy element utrzymania ich w dobrej kondycji zdrowotnej. Jest to jeden z często pomijanych kluczowych aspektów pielęgnacyjnych, co jest ogromnym błędem. W dzisiejszym artykule odpowiemy sobie na pytanie - dlaczego warto bielić drzewka owocowe? Podpowiemy również, kiedy należy to robić. Zapraszamy! Dlaczego powinno się bielić pnie drzew owocowych? Proces bielenia drzewek owocowych ma na celu zabezpieczenie ich kory przed uszkodzeniami , które powodują drastyczne zmiany temperatury powietrza. Prawidłowo zabielony pień odbija promienie słoneczne, co zapobiega jego przegrzewaniu. Ma to szczególne znaczenie nie w okresie letnim, ale we wiosennym czy jesiennym. Wówczas wtedy właśnie występują najdrastyczniejsze amplitudy. W słoneczne dni kora się nagrzewa, zaś nocą - łapie ją przymrozek. Jesienią drzewa owocowe nie posiadają liści, przez co są szczególnie wrażliwe na oddziaływanie czynników zewnętrznych . W wybielonych pniach nie zos